«Не всі вони є першочерговими». У Львівській ОВА розповіли про робочу групу, що стежитиме за видатками громад

Фото: Слово і Діло

20 жовтня у Львівській ОВА відбулося перше засідання робочої групи, створеної для того, аби контролювати належне використання коштів з обласного бюджету. За результатами, одна із громад вже планує скасувати закупівлю на суму 5 млн грн. Ще пятьом громадам група рекомендувала переглянути доцільність деяких закупівель.

За словами Лесі Бордун, секретар робочої групи з контролю належного використання бюджетних коштів на Львівщині, окремі громади відстоюють доцільність тих чи інших витрат, хоча насправді їхні закупівлі можуть бути не надто вдалими.

Про це – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний».

Відеоверсія розмови – тут.

– У Львівській ОВА відбулося перше засідання робочої групи, яку створили для того, аби контролювати належне використання грошей з обласної скарбниці. Хто і за якими критеріями визначає критичність і некритичність витрат?

– На жаль, станом на зараз, на законодавчому рівні немає такого визначення «критичні» чи «некритичні» витрати. Єдине, існує 590 постанова Кабінету Міністрів України, що регламентує порядок виконання повноважень в умовах воєнного стану Державного казначейства. Цим документом окреслено усе, що може стосуватися пріоритетності здійснення видатків.

Якщо говорити про робочу групу, то ми користуємося розпорядженням №932 начальника Львівської ОВА, яким визначено на що першочергово слід здійснювати видатки. Насамперед це – захищені видатки (заробітні плати, комунальні послуги, енергоносії), фінансування заходів, пов’язаних з безпекою, територіальною обороною, цивільним захистом населення, соціальною сферою, проходженням опалювального сезону тощо.  

Багато закупівель стосувалося капітальних ремонтів

– Чи входять до складу цієї робочої групи представники громадського сектору?

– Станом на зараз, представників громадського сектору у складі робочої групи немає. При формуванні робочої групи ми користувалися насамперед витягом із 107-го протоколу засідання КМУ в якому сказано про завдання обласних адміністрацій – сформувати робочі групи, які стежитимуть за належним здійсненням закупівель. Насамперед до цих робочих груп мали бути включені представники СБУ, НАБУ, Бюро економічної безпеки України. У Львівській області до цієї групи вирішили залучити ще й представників Державної аудиторської служби та прокуратури.  

– Вже є перші результати роботи. Зокрема, у смт Прилбичі Яворівської громади буде скасовано витрати на капітальний ремонт даху дитячого садка на саму 5 млн грн. Ще п’ятьом громадам група рекомендувала переглянути доцільність здійснення деяких закупівель. Про які громади йдеться і які видатки можуть бути скорочені?

– Йдеться про Самбірську, Івано-Франківську, Шегинівську, Новояворівську… Багато закупівель стосувалося капітальних ремонтів. З огляду не лише на воєнний стан, а й закінчення календарного року, це – не зовсім вдалі рішення. Хоча під час засідання групи громади запевняли, що ці видатки є конче потрібні.

Рішення робочої групи є рекомендаційними

– Чи відстежує робоча група, куди скеровують зекономлені кошти?

– Робоча група лише розглядає закупівлі та може рекомендувати громадам розглянути на депутатських засіданнях питання їх доцільності. Тобто рішення робочої групи є рекомендаційними, а громада все самостійно вирішує. Процес подальшого використання зекономлених коштів – поза межами функцій робочої групи.

– Ви сказали, що рішення ради є рекомендаційними. А якщо громада вирішить не прислухатися до нього і використати кошти так, як планувала, скажімо на ремонт дитячого садка чи будівництво моста?

– Ми можемо скеровувати наше протокольне рішення в правоохоронні органи, в Державну аудиторську службу для того, аби здійснювалося дотримання закупівельного законодавства і щоб це виконання робіт, якщо вони вже розпочалися, могли проконтролювати правоохоронні органи.

Назва предмету закупівлі має значення!

– А якщо юридично всі закупівлі проведено і оформлено правильно, проте витрати коштів на той чи інший об’єкт є недоречними?   

– Перш ніж опубліковувати свою закупівлю, я б радила замовникам проаналізувати назву предмету закупівлі. Тому що саме назва предмету закупівлі збурює суспільство. До прикладу, це може бути цілком доречна закупівля із облаштування укриття. Але якщо назву сформульовано неправильно, без слова «укриття», воно вже викликатиме обурення суспільства.

Станом на сьогодні, потреба обґрунтування здійснення таких закупівель не є регламентованою. Регламентується лише опублікування на сайті відповідного замовника, очікуваної вартості, технічних характеристик, джерела фінансування тощо. Але якби замовники додавали до своїх закупівель обґрунтування, це суттєво знизило б напругу у суспільстві.   

– А якщо, до прикладу, мешканці громади бачать недоцільність капітального будівництва якогось об’єкта, а керівництво територіальної громади наполягає на його доцільності. Куди може звернутися громада, щоб вказати на це робочій групі?

– Це питання можна врегулювати кількома шляхами. Насамперед, якщо є потреба в тому, аби робоча група розглянула ті чи інші закупівлі, на сайті адміністрації вказано електронну адресу, куди можна скерувати свої зауваження. Робоча група розглядатиме їх на предмет пріоритетності.

Також можна звернутися безпосередньо до самих замовників, тобто до територіальних громад. Це можуть бути і письмові звернення, і петиції, і звернення до депутатів.   

У жовтні оголошено більше як 15 тисяч закупівель

– Щотижня під Львівською ОВА громадські активісти проводять пікети під умовною назвою «Дрони чи стадіони». Вони закликають і обласну владу, і місцеві влади доцільно витрачати кошти. Тобто на думку активістів, робоча група бездіє чи робить щось не так?..

– Не можна сказати, що група бездіє, оскільки була створена лише тиждень тому. 20 жовтня відбулося її перше засідання. Такі засідання будуть проводитися щотижня. На них розглядатимуть закупівлі, оголошені в системі Prozorro. Також ми будемо розглядати запити, що надходитимуть на нашу електронну пошту.

– У системі Prozorro зафіксовано безліч закупівель за різними областями. За яким принципом ви обираєте ті, що розглядатимуть першими, а які згодом?  

– На нашу електронну пошту надійшло звернення щодо двох закупівель, яке ми обов’язкого розглянемо на наступному засіданні 27 жовтня. Закупівель є дійсно багато. Лише за жовтень оголошено більше 15 тисяч закупівель. Такі закупівлі проводять 1387 організацій. Це не лише закупівлі, які проводять Львівська ОВА чи її структурні підрозділи. До цієї кількості входять і вищі навчальні заклади, підпорядковані Міністерству освіти, і медичні установи, пов’язані з військовими, що підпорядковуються Міністерству оборони України. Окрім того, це велика кількість замовників по Львівщині, які відповідно до законодавства про публічні закупівлі повинні здійснювати свої закупівлі Prozorro.

Ми стежимо за тим, що опубліковано у системі Prozorro. Насамперед звертаємо увагу на очікувану вартість та назву.     

– За однією з версій, велика кількість оголошених закупівель пов’язана з тим, що громади хочуть використати залишки коштів, що перейшли з минулих років і освоїти їх до 1 січня 2024 року. Чи ці поняття «критичних» і «некритичних» витрат не обмежать громади у їхньому розвитку?  

– Думаю, що такого не відбудеться. Головне не загратися у цій ситуації і об’єктивно все оцінювати. Впевнена, що Львівщина той регіон, де можемо спокійно, за столом переговорів обговорити ту чи іншу позицію.

Розмовляли Ярина Капітан, Віктор Біщук

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини