Для того, щоб кардинально змінити ситуацію на фронті треба 10-20 новітніх бригад – Олег Жданов

Фото: ЗСУ

Чому на Харківщині сповільнився контрнаступ ЗСУ, чи йде підкріплення до окупаційних військ РФ на Донбасі, та до чого може призвести формування російськими олігархами приватних формувань – полковник запасу, військовий експерт Олег Жданов.

Фото: Суспільне Крим

Окремі бойові дії для поліпшення тактичного положення

– Якою є ситуація на звільненій Харківщині?

Лінія фронту вже більш-менш сформована, на звільненій території, що займає понад 90% області проводиться зачищення і відновлюється конституційний лад України. Незначна частина Харківщини ще перебуває під контролем російських військ. Це, в основному, лівий берег річки Сіверський Донець.

Наступ наших військ триває, але дуже сильно уповільнився. Справа в тому що ми, як я розумію, використали увесь резерв, що був призначений для цього наступу, і тому зараз тривають окремі бойові дії на окремих ділянках для поліпшення тактичного положення.

Наші війська, які здійснювали контрнаступ були повністю екіпіровані і озброєні, підготовлені за західним стандартом. Це така, можна сказати, новітня Армія України, нові ЗСУ. А ті наші підрозділи, які були на лінії оборони, зараз підтягуються під ті рубежі, на які зайшли ЗСУ при наступі, формують нову лінію оборони. Подальший розвиток подій залежатиме від надходження зброї.

Чи є ризик, що ворог за якийсь час спробує наступати?

– Ситуація склалася на нашу користь через те, що ми добилися ефекту паніки і хаосу серед окупантів і вони дуже швидко відходили. Фактично втікали. Покидали дуже багато техніки, боєприпасів, амуніції. Тепер їх потрібно відловити, зібрати до купи – і на півдні теж. Такий швидкий наступ наших Збройних Сил спровокував хвилю відказників, що відмовилися повернутися в зону бойових дій. Для РФ зараз головне – знову сформувати з них підрозділи і озброїти. Командування РФ зараз це й робитиме, але це може зайняти кілька тижнів, а може й місяців.

Фото ілюстративне: Суспільне

Найважчий напрямок

– Жорстокі бої зараз йдуть на Донбасі – це намагання ворога не допустити нашого наступу в Донецькій і Луганській областях чи й бажання захопити увесь Донбас?

Це найважчий напрямок. Починаючи від Сіверська і закінчуючи Марїнкою, – ця ділянка як була, так і залишається для нас величезною проблемою. Справа у тому, що за даними розвідки, там основну структуру російського війська складають приватні компанії. Воюють найманці, для яких втрати не важливі, вони на це не звертають увагу, бо воюють за гроші. Тому там постійні спроби атакувати і штурмувати наші позиції. Ситуація важка, наші військові тримають оборону.

На вашу думку, що необхідно, аби ситуація на Донбасі змінилася на краще?

Усе буде залежати від того, чи є у нас можливість підсилити підрозділи, надати туди більше артилерії. Не можу цього спрогнозувати, не знаю, скільки і які є в розпорядженні Генерального штабу резерви. Але сподіваюся, їх буде достатньо, аби хоча б трохи їх підсилити. Це перше. А друге, якщо ми зараз зберемо якусь певну кількість резерву і почнемо контрнаступ на якомусь іншому напрямку, наприклад, на Луганському, то тоді це зможе відтягнути частину сил РФ з Донеччини.

А починати зараз наступ на Донбасі не доцільно. Там найманці і їх дуже велика кількість, і щільність.

«Як би це військо не повернуло багнети проти Путіна…»

Як ви оцінюєте перспективу виконання путінської вказівки олігархам РФ щодо створення приватних компаній найманців?

– Так, дійсно, є підтвердження цієї вказівки з різних джерел інформації. Росіяни розуміють, що сьогодні ніхто з пересічних громадян РФ особливо воювати не хоче. Вдома на дивані – так, а з автоматом в Україні – ні. Тому цьому приділяється зараз велика увага. Але не факт, що олігархи з радістю погодяться на таке. Вони ображені на Путіна за те, що їх позбавили частини закордонних гаманців і сьогодні можуть розпоряджатися лише тими грішми, які є в РФ. А на свої ресурси винаймати, екіпіровувати і утримувати війська… як би це військо не повернуло свої багнети проти самого путіна. Так що тут ще таке питання…

Сумніваюся, що олігархи будуть залюбки цю вказівку виконувати. Також є інформація, що очільник ФСБ Бортніков категорично проти такого і він не переконаний, що ФСБ зможе втримати внутрішню ситуацію в Росії, якщо кількість приватних компаній зросте.

– Тобто, ви вважаєте, що Путінові це може загрожувати тим, що олігархи, аби добитися зняття з них санкцій і покращити своє фінансове становище, захочуть його скинути?

– Якщо олігархи досягнуть консенсусу між собою, а ще доєднаються до них «ображені» генерали, яких зараз намагаються зробити крайніми за провал «операції» в Україні, то – так, вони можуть піти на таке.

Фото: ЗСУ

На Херсонщині планомірно знищуємо логістику

– Якою є зараз ситуація на півдні України?

На Херсонщині триває дещо інший контрнаступ. Там інша тактика. Ми планомірно знищуємо логістику, знижуємо боєздатність підрозділів російської окупаційної армії, які розташовані на правому березі і змушуємо їх до поступової втечі, або здачі в полон. І є вже факти, що деякі окремі військові РФ здаються в полон, а деякі підрозділи відходять в бік Херсону, до Дніпра. Є навіть випадки, коли відступають на 10 км і більше.

Думаю, що протягом кількох тижнів там вирішиться питання ліквідації цього угрупування на правому березі. А далі, якщо сформуємо достатній резерв, то підемо в контрнаступ як на Харківщині, якщо ж ні – будемо наносити максимальне ураження для зниження боєздатності частин на усіх оперативних напрямках.

Фото: BBC

Загороджувальні загони кадирівців та міжусобиці

Щодо загороджувальних кадирівських загонів – чи правда, що вони на півдні намагаються зупинити втечу росіян?

– Офіційного підтвердження немає, але є припущення, що туди перекинули 1300 кадирівців. Вони не піхота, це бійці росгвардії, частини якої дислокуються в самій Чечні і укомплектовані особами чеченської національності. Від решти росгвардії вони вирізняються жорстокістю, тому як орган, який має повноваження поліції, перекинуті туди, для відлову відказників.

Спочатку російське командування використовувало гелікоптери для пошуку цих відмовників і повернення їх на фронт. А зараз туди перекинули кадирівців.

Є інформація, що між російськими військовими та кадирівцями відбулася перестрілка?

Цілком можливо, бо якщо кадирівці змушують повернутися російських військових на передову, а ті відмовляються, то сутички більш ніж реальні: і одні, і інші озброєні. В РФ взагалі створений такий шаблон про кадирівців, що їх більшість росіян боїться. І він пов’язаний з насильством, біллю, стражданням і приниженням. І в душі росіяни їх ненавидять.

– Кадиров заявив, що планує покинути піти з очільника Чечні і продовжити політичну діяльність уже у Москві? Що його там очікує?

– Швидше за усе, ці розмови розпочалися тому, що у Кадирова кепські справи безпосередньо у самій Чечні. Люди не забули, скільки він своїх земляків знищив для того, щоб підкорити країну. Адже Путін купив Кадирова, він зрадив свій народ. Це перше. Наступне – Кадиров, прагнучи опинитися ближче до Кремля, сподівається, що там, в оточенні Путіна, йому буде безпечніше, але в Москві на нього «чекає»  ФСБ, яке вже давно розправилося б з ним, якби Путін дозволив.  

Крайній Рамштайн, ленд-ліз і хто постачатиме РФ озброю

– Яким є рішення останнього Рамштайну?

– Вони засекречені. Єдине, що можемо обговорювати на сьогодні, це реакцію політиків, які приймали участь у Рамштайні. Судячи з висловлювань міністра оборони Олексія Резнікова, чи з деяких заяв очільника силового відомства США Лойда Остіна, можна констатувати, що Рамштайн був більш-менш успішним, прийняті рішення щодо збільшення постачання нам озброєння.

– З нетерпінням очікуємо на початок жовтня, коли запрацює ленд-ліз…

– Так, він запрацює з початком нового фінансового року в США. Але останній транш 2,2 млрд доларів це вже додатковий транш від тієї суми, яку Штати виділяли нам в розмірі 40 млрд на постачання нам зброї. Ще на найближчий час, як я розумію,Білий дім спрямував прохання до уряду США виділити для нас ще 11,5 млрд. Усе це – поза рамками ленд-лізу. Це теж є результатом крайнього Рамштайну.

Одна з зустрічей в Рамштайні. Фото: Міноборони

– Чи може збільшення озброєння суттєво покращити ситуацію на Донбасі?

– Нам потрібне не лише збільшення кількості сучасного озброєння. Щоб суттєво підсилити наші війська, це потрібно було робити ще в травні-квітні. Тепер ми зав’язані на підготовку наших військових, які навчаються у країнах партнерах. Вони приходять в Україну, а разом з ними – озброєння. Сьогодні відірвати одне від іншого вже неможливо.

Для того, щоб кардинально підсилити Донбас, як писав генерал Валерій Залужний у своїй статті, потрібно сформувати 10-20 новітніх бригад в ЗСУ. Тоді ми зможемо говорити і про підсилення, і про наступальну операцію. Але зараз наші військові ще навчаються. За останніми даними Генштабу, завершили його лише 5 тисяч. А це дві бригади максимум – не десять і тим більше – не двадцять. Наразі ми здатні лише знизити інтенсивність бойових дій і на Донеччині в тому числі. А щойно будуть сформовані резерви ЗСУ, наше командування вирішить, де і на якому напрямку наступати.

Підготовка ЗСУ у Великій Британії. Фото: Міноборони

– Це стосується новітнього озброєння. Але нам наші партнери постачають ще й радянське озброєння.

З кожним днем кількість радянського озброєння, яке нам постачають зменшується. До того ж ми одразу його кидали в бій. Зараз те, що ми захопили на Харківщині, наші військові жартома називають «російським ленд-лізом». Це теж підсилення. Однак серед того, що будемо отримувати надалірадянського озброєння вже не буде, бо його вже майже не залишилося.

– Джо Байден, аби допомогти нам узявся розшукувати колишню радянську техніку і озброєння в різних державах світу. Чи є результат?

– Він говорив про це у своєму азійському турне. З’явилася інформація, що начебто Кіпр щось погодився нам надати – там було багато радянського озброєння. Але даних про досягнуті домовленості поки що немає. Я так розумію, Саудівська Аравія повернула нам частину наших ПТРК «Стугна», які ми колись їм постачали. Мабуть, це теж була одна з домовленостей Джо Байдена, а більше наразі даних немає. До того ж країни арабського світу не приймають участі в Рамштайн і говорити, що вони дадуть нам озброєння я би не став. Основний акцент на країни, які беруть участь у цьому форматі.

– Чи можна сподіватися, що Росії техніка з арабського світу не дістанеться? Приміром, союзник РФ Сірія, яка свого часу закупила багато техніки в тому числі й у нас?

– Цієї техніки у них зараз не дуже й багато. Під час боїв мали великі втрати. А поповнювати їх Росія зараз вже не може, бо сама шукає, де би відновити свої ресурси.

Хто зараз може допомогти їм?

Китай і Північна Корея. Те, про що вони зараз домовляються – «сіра схема» постачання боєприпасів. Техніку і озброєння вони навряд чи РФ дадуть, а от боєприпаси можливо – їх можна приховати, замаскувати. Не знаю чи Китай піде на це. Що ж стосується техніки – працюють спецслужби західних країн, розвідка і це відразу було б виявлено. Навряд чи хтось ризикне йти проти США.

Бачите, Іран дав РФ безпілотники і хоча почав заперечувати це – усе відразу ж стало відомо. Правда, розвідка повідомляє що безпілотників кілька десятків, а не тисячі як анонсувала Росія.

Розмовляла Наталка Сохан

оренда квартири Львів

Новини