«Для Трампа це питання особистого іміджу». Клімкін про Макрона та паузу у війні проти України
- Вівторок, 10 грудня 2024
Президент США Дональд Трамп у телефонному інтерв’ю The New York Post заявив, що під час зустрічі у Парижі з Емманюелем Макроном та Володимиром Зеленським обговорював, як завершити війну і що президент України «готовий до перемовин». «Він хоче домовлятися про мир. Це дещо нове», – сказав Трамп. «Він хоче домовлятися про припинення вогню.. Ми не говорили про деталі. Він вважає, що вже час, і Путін має подумати, що вже час, тому що він програв. Коли ви поклали 700 тисяч людей, то вже час», – заявив обраний президент США. Трамп додав, що «формулює концепцію того, як закінчити цю безглузду війну».
Про те, чому Макрону тепер вигідно бути дуже видним на міжнародній арені, чому адміністрація Байдена до виборів не запланувала фіндопомогу Україні та як може змінитися риторика Трампа – у програмі «Головне за день» на ТРК «Перший Західний» міністр закордонних справ України у 2014-2019 роках Павло Клімкін.
Відеоверсія розмови – тут.
«Тиск щодо паузи у війні почнеться у наступні тижні»
– Трамп після зустрічі із Макроном і Зеленським у Парижі заявив The New York Post, що український президент хоче домовлятися про припинення вогню. Чи цей коментар означає зміну риторики у Дональда Трампа і взагалі, чи вона може змінитися? Також з’явилася інформація, що Макрон уже на цей четвер планує візит до Польщі, де має зустрітися із Дональдом Туском і Анджеєм Дудою…
– Візит Макрона до Польщі не є результатом зустрічі з Трампом. Він планувався; для президента Франції зараз міжнародна реальність, вимір дуже важливі. Після відставки уряду, а це трапилось там уперше за 62 роки, він під внутрішнім пресингом і йому не залишається нічого іншого, як продемонструвати міжнародну активність і здатність до європейського лідерства. І це якраз має спрацювати на нашу користь.
Що стосується Трампа, то слідкую за ним з 2016 року, і в його заявах не має чогось особливого, він пише на свою аудиторію і те, як безпосередньо усе сприймає. Його дописи завжди емоційні і політично завантажені. Реальність у тім, що для Трампа події в Україні це питання особистого іміджу на старті його президентства. Він багато обіцяв, що зупинить війну. Окрім того, Трамп та його оточення добре розуміють, що зупинка не означає завершення війни. Але тим не менше, він до цього йде. Хоче сказати, що тільки він здатний це зробити, а Байден –ні і що він, власне, запобіг третій світовій. Це логіка Трампа. Тому тиск стосовно початку паузи (чи буде це формальне припинення вогню, чи якимось іншим чином) буде буквально у наступні тижні.
Американська адміністрація подивиться на варіанти, опції, сценарії десь до Різдва і одразу після Нового року визначиться, яким чином вона рухатиметься далі.
«Є багато питань до адміністрації Байдена»
– Президент Зеленський також заявив, що має намір зателефонувати нинішньому очільнику Білого дому Джозефу Байдену, щоб обговорити з ним питання запрошення України до НАТО. За його словами, з обраним президентом США Дональдом Трампом складно про це ще говорити, оскільки він ще не обійняв цю посаду і в нього немає «всіх цих юридичних прав»…
– Після того, як на виборах у США переміг Трамп, значна частина Європи дивиться саме на нього. І раніше в Європі були країни, які були проти такого запрошення. Окрім Орбана, Фіцо та Ердогана за моїм підрахунком є до десяти країн, які дають різні публічні меседжі, але насправді мають дуже непевну позицію стосовно України в НАТО. Тож говорити про консенсус стосовно запрошення не особливо вийде.
Тим не менше, такі комунікації з Байденом мають штовхнути його на виконання інших домовленостей. Йдеться про військову, фінансову допомогу. Також маю питання: чому президент Байден до виборів у США не подав пакет на додаткових 24 мільярди Україні на 2025 рік?
Є ще багато питань до цієї адміністрації, але краще їх будуть озвучувати ті, хто за них відповідає. Бачу чимало нестиковок у політиці чинної адміністрації Сполучених Штатах. З одного боку, ця допомога неоціненна, а з іншого – вони не здатні змінити парадигму, яка веде нас у логіку війни на виснаження.
Тож скептично ставлюсь до розмови з Байденом щодо запрошення України у НАТО, але тим не менше контакт з нею дуже важливий.
«Путін намагатиметься відігратися за Сирію»
– Поки лідери 50 країн відкривали відбудований Нотр-Дам, у Сирії повалили режим Асада – чи у вас, як в дипломата з великим стажем, немає відчуття, що в глобальному світі почалися певні незворотні процеси, які матимуть у найближчі тижні-місяці великі наслідки, в тому числі і для України?
– Безумовно, таке відчуття і і не тільки у мене. Усі розуміють, що система правил, яка була побудована після Другої світової посипалась. Вони формально існують, але їх виконання – під великим питанням.
Також є розуміння, що іноді події можуть отримати незворотній характер і Сирія – це прекрасний приклад. Запорукою успіхів для сирійської опозиції стали неочікувані та скоординовані дії проти режиму Асада. Одночасно йшли і сунітська опозиція, і курди, і друзи, і вони перерізали шляхи на Дамаск.
Окрім того, було очевидно, що оточення Асада почало його здавати і говорити. Це не нокаут для Росії, але їй завдано серйозного удару, так само як і Ірану. І у сьогоднішній ситуації, так як Путін бачить геополітику, він намагатиметься відігратися. І можливо відігратися на нас, маємо бути цьому свідомі і до цього готові.
У перезавантаженні Сирії у середньостроковій і довгостроковій перспективі для нас є багато зисків. Але короткостроково Росія спробує знайти відповідь, тим більше, вони на міжнародних майданчиках, в тому числі і ООНівських, намагаються звинувачувати нас, що ми доклалися до цього. Якщо це так, то ми класні геополітичні гравці.
Розмовляла Ярина Капітан
Новини
- Сьогодні
- 11 Грудня
- Більше новин