До хвостовиків, які друкуємо на 3D-принтері, військові фіксують «подарунки» для окупантів – Володимир Бедь

Фото ілюстративне: Держспецзв’язку

У Львові їх називають тими, хто друкує квитки на концерти Кобзона. На початку повномасштабного вторгнення четверо друзів ініціювали міні виробництво хвостовиків та скидів для БпЛА. Щодня вони друкують ці комплектуючі на 3D-принтерах, надсилають їх у точки ведення бойових дій, а українські захисники використовують за призначенням: прикріплюють до них «подарунки» окупантам.

Про це у програмі «Головне за день» на ТРК «Перший Західний» розповів Володимир Бедь, художник, волонтер, один із ініціаторів проєкту.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Володимир Бедь, Фейсбук

– За освітою ви – художник. Звідки зацікавлення хвостовиками та скидами?

– Я працюю в ігровій індустрії. Розробляю ігри. З початком повномасштабного вторгнення ми з друзями почали волонтерити. Займалися логістичними питаннями, розвозили допомогу, закуповували ліки. Хотіли бути максимально корисними. Звідти все і почалося.

За перший місяць надрукували не менше 1000 хвостовиків для БпЛА

– Яку функції виконують ці скиди та хвостовики?

– Один з моїх колег, програміст Сашко, вже давно цікавився друком на 3D-принтері. Тож коли ми отримали запит на друк хвостовиків, без роздумів взялися до справи. Не пригадую точну кількість, але за перший місяць виготовили не менше 1000 штук. На другому місяці повномасштабної війни ми вже осягнули всю систему. Сашко займався інженерними конструкціями та пайкою.

Наші хвостовики кріпляться безпосередньо до дрона. А вже до нього фіксується те, що наші воїни хочуть передати окупантам. У певний момент, коли «адресат» готовий прийняти подарунок, пілот дрона, за допомогою певних маніпуляцій, скидає його у потрібному місці.

Скрін з відео: Перший Західний

– Чому ваші кріплення – із різнокольорового пластику? Такі яскраві кольори можуть привернути увагу ворога…

– У нашій команді є і художники, і програмісти. Усі – люди творчі. То й пластик для роботи обираємо різнокольоровий.

Щодо яскравості, то це – не проблема. Адже коли дрон летить на висоті 150-200 м, кольорів не видно. Їх можна роздивитися лише тоді, коли БпЛА опускається.

Інколи наші 3D-принтери працювали цілодобово

– Скільки людей працює у вашій команді? І коли ви встигаєте займатися друком?

– Нас працює четверо. Окрім мене та Сашка ще двоє художників-архітекторів – Віталій і Назар. Працюємо переважно до початку робочого дня. Перед роботою запускаємо принтери, до прикладу на 8 годин. Деякими з них керуємо віддалено. А ввечері повертаємося і доопрацьовуємо все необхідне. Були періоди, коли техніка працювала цілодобово.

– А хто допоміг вам зібрати кошти на ці принтери?

– Ми не оголошували жодних цільових збірок. Кошти на придбання принтерів допомогли зібрати наші друзі та ІТ-компанії, які вважали доцільним це зробити. Зараз вже маємо 12 таких машин.

Фото ілюстративне: Радіо Свобода

Вже давно працюємо із фахівцями, котрі навчають операторів БпЛА

– Хто може звернутися до вас із запитом на друк скидів та хвостовиків?

– За потреби будь-хто з військових може заповнити анкету. Але вже давно працюємо із фахівцями, котрі навчають операторів. Їм відправляємо замовлення у більшій кількості. А вже вони розподіляють їх за потребами.

– Чи не надихає вас волонтерська діяльність на створення інших проєктів? До прикладу, компютерної гри, яка б так само працювала на перемогу?

– На розробку комп’ютерної гри потрібно багато часу. Це – менш рентабельно за справу, якою займаємося зараз.

Скрін з відео: Перший Західний

Розмовляли Ярина Капітан, Стас Гордієнко

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини