«До мирної угоди ще дуже далеко». Полковник США та аналітик про те, коли Трамп досягне прогресу у питанні України
- Сьогодні 17:50

Диктатор Кремля Владімір Путін в односторонньому порядку оголосив «перемир′я» у дні 80-річчя перемоги у Великій вітчизняній війні, як росіяни називають Другу світову війну. Воно буде діяти з нуля годин з сьомого травня на восьме до опівночі з 10 на 11 травня. «Росія вважає, що Україна має наслідувати приклад і також оголосити перемир’я в дні 80-річчя Перемоги», – додали у Кремлі. Президент Володимир Зеленський коментуючи заяву Путіна про «перемир’я» заявив, що Україні потрібне не тимчасове «перемир’я» заради параду в Москві, а повне і негайне припинення вогню щонайменше на 30 днів. Президент наголосив, що Україна не хотіла жодної секунди цієї війни й готова співпрацювати з усіма партнерами для встановлення миру. Натомість РФ маніпулює світовою спільнотою, намагаючись обманути, зокрема, Сполучені Штати.
Про те, чи справді було перемир’я в Україні на Великдень, брехливі заяви Путіна та перебіг перемовин щодо завершення війни – у програмі «Міжнародні новини» на ТРК «Перший Західний» полковник США у відставці Джон Світ та аналітик Марк Тот.
Відеоверсія розмови – тут.
«Не було справжнього припиненням вогню»
– Російський диктатор Владімір Путін на Великдень оголосив так зване одноденне припинення вогню в Україні, але навіть тоді Росія понад 3 000 разів порушила режим припинення вогню. Також Путін відмовився від продовження цього режиму попри заклики з боку світових лідерів та президента Зеленського. Якими бачите причини цього рішення Путіна з військової та з політичної точок зору?
Джон Світ: Не було справжнього припиненням вогню, це була пропаганда Путіна. Він говорив, що начебто готовий до миру, а Україна – ні. Це робилося, аби звинуватити Україну у порушенні умов припинення вогню.

Звісно, на кількох ділянках фронту зменшилася інтенсивність бойових дій, а загалом росіяни не відмовилися від своїх цілей в Україні.
– Шон Белл, військовий аналітик телеканалу Sky News заявив, що Росія використала це припинення вогню в Україні, аби передислокувати 50 000 російських військових з Курщини на Донбас. Чи підтримуєте це твердження?
– Завжди одна з причин припинення вогню – це виграти час для відновлення, реорганізацію та переміщення військових сил з одного району ведення бойових дій в інший. Переміщення 50 000 солдат легко зафіксувати українській розвідці. Тож мене зовсім не дивує, що окупанти використали цей час для перегрупування сил, зокрема на Донбасі, де Росія, до речі, програє.
Водночас, ЗСУ продовжують далекобійні удари углиб Росії та мають можливість знищувати стратегічні військові об’єкти ворога в тилу.
«Усе це було маркетинговим ходом Путіна»
– Чи не вважаєте, що Путін оголосив це одноденне припинення вогню, аби залишитися у грі перемовин та продемонструвати Трампу, що він начебто готовий досягти реального прогресу у завершенні війни в Україні?
Марк Тот: Є багато причин, чому Путін ухвалив це рішення. Нагадаю, у лютому 2022 Путін теж говорив, що не буде нападати на Україну а у той час його війська готувалися до вторгнення. Вони майже дійшли до Києва, але, на щастя, Сили оборони змогли відкинути ворога. Зараз бойові дії уже точаться на територію Росії. Ось так все змінилося у цій війні.

Путін оголосив припинення вогню для перегрупування своїх сил. Це найбільш логічне пояснення. Також це є певною переговорною тактикою Кремля. За кілька днів до цього припинення вогню президент США пригрозив вийти із перемовин, якщо не буде досягнуто прогресу, тож Путін продемонстрував Трампу начебто свою готовність до укладання угоди.
Крім того, це є певною грою для внутрішньої аудиторії США. Диктатор РФ намагається переконати прихильників миру Трампа в тому, що він не є перепоною до миру в Україні. Це є великою театральною виставою.
На самому початку так званого режиму припинення вогню ми спостерігали продовження обстрілів українських цивільних об’єктів. Під кінець перемир’я, вони також відновилися. Отже, це усе було маркетинговим ходом Путіна. Як свідчить рух військ РФ, російський диктатор готується до нових наступів в Україні ще цієї весни чи уже влітку.
У наступні два тижні в Німеччині до влади прийде уряд Фрідріха Мерца. Україні вкрай важливо отримати 140 німецьких крилатих ракет TAURUS. ЗСУ потребують ці ракеті, аби знищувати російські війська ще до того, як вони будуть перекинуті в Україну.
«Трамп був дуже наївним»
– Президент США впевнений, що угода про припинення вогню в Україні усе ще може бути досягнута. Чи вважаєте, що він таки зможе про це домовитись і чи готовий до цього диктатор Путін?
– Путін не вірить у припинення вогню. Водночас Трамп на початку своєї роботи на посаді президента був наївним, адже вірив у можливість завершення війни в Україні за 24 години.
Він наївно ставиться до геополітичних реалій, з якими стикається Україна, адже ваша країна не має наміру назавжди відмовлятися від своєї територій, які окуповані росіянами. Саме таку поступку просувають представники команди Трампа. Зокрема, як пише американська преса, США готові визнати Крим російським. Водночас це суперечить міжнародному праву. Зараз президент США все намагається переконати усіх, що мирна угода не за горами. Насправді, до неї ще дуже далеко.
Україна прагне зберегти свій суверенітет, захистити свої території. А Путін налаштований отримати всю Україну. Разом з тим є певні позитивні ознаки того, що США не готові укласти угоду, яка була би вигідною лише Путіну.

Джон Світ: Наразі дискусія стосується лише Криму та вступу в НАТО. Разом з тим, перемовникам ще слід буде вирішити, що робити з незаконно анексованими територіями України, військовими злочинами окупантів, завданими збитками, гарантіями безпеки, військовополоненими та викраденими росіянами дітей.
Також ніхто не хоче визнати того факту, що віддавши Крим Росії, їм автоматично передадуть контроль над усім Чорним морем, зокрема над портом міста Одеса. Крім того, така мирна угода нашкодила би Молдові. Що станеться з цією країною у разі її укладання?
«Україна має відкинути пропозиції США щодо Криму»
– Чи не вважаєте, що адміністрація Трампа йде на надто великі поступки Путіну?
Марк Тот: Абсолютно. Президент Зеленський заявив, що спецпредставник Трампа Віткофф не має права говорити про передачу української території Росії.
Передача Криму Росії надає окупантам стратегічну перевагу у Чорному морі. Ба більше, росіяни зможуть зміцнити сухопутний міст між Кримом та Донбасом, який дублює Керченський міст. Така угода дозволить російському флоту контролювати ще й Азовське море.
Це стратегічно зміцнює Росію в цьому регіоні. Що станеться, якщо Росія знову піде в наступ на Україну з Криму. Що буде з Придністров’ям та його поверненням до складу Молдови? Що буде з Молдовою? Яким буде кінцевий результат конфлікту в Грузії? Як зможуть рідкісноземельні мінерали експортувати через Чорне море, відносно яких Трамп хоче укласти угоду? Окупанти зможуть легко організувати морську блокаду України, і США не здатні будуть ввести туди свої військово-морські сили.
Це погана ідея. Україна повинна відкидати такі пропозиції США. Якщо у Трампа будуть й надалі дотримуватися такої позиції, тоді Україні слід звернутися за допомогою до європейських партнерів.
«Віткофф має бути виключений з переговорного процесу»
– А як можете прокоментувати зустрічі між Стівом Віткоффом і диктатором Путіним. Зокрема момент, коли Віткофф, побачивши Путіна, поклав свою руку на своє серце тільки. Чи він став другом кремлівського диктатора?
– Віткофф надмірно зближується з ворогом, і це погано. Йому потрібно тверезо дивитися на Путіна, а він підлещується до нього.
Путін – це людина, яка відповідальна за майже мільйон смертей з обох сторін. За руйнування, які Європа не бачила з часів Другої світової війни. Віткофф не має права говорити про те, що Путін начебто є хорошим хлопцем. Путін один з найгірших диктаторів у всьому світі, це божевілля.
Поки Віткофф в команді Трампа, серйозних переговорів не буде. Він економіст, колишній власник компанії з будівництва комерційної нерухомості в Нью-Йорку. Віткофф веде ці перемовини для збагачення в майбутньому. Ось чому він має справу з росіянами та представниками Катару щодо Іранської угоди.

Джон Світ: Віктофф працює над створенням комерційних можливостей в Росії, про це він заявив відкрито в розмові з журналістами. Отже, тут мова про бізнес. Йдеться про відносини США та Росії, а не Україну. На його думку, ваша країна заважає цьому процесу, адже продовжує чинити опір.
Ці переговори не мають нічого спільного з тим, щоб зупинити вторгнення Росії. Вони хочуть вести бізнес росіянами. Це дуже розчаровує.
Не знаємо, що відбувається за зачиненими дверима, але також впевнений, що Росія зближується зі Сполученими Штатами, аби послабити Іран, оскільки ця країна є одним із основних постачальників безпілотників та балістичних ракет для РФ. Ці питання не мають розглядатися разом і адміністрація Трампа повинна їх обговорювати окремо.
США мають піти в іншому напрямку, а станеться це тоді, коли Віткофф буде виключений з переговорного процесу. Потрібно залучати людей, які розуміються на Росії.
«Пентагон чинить спротив Гегсету»
– Міністр оборони США Піт Гегсет, за даними телеканалу CNN, створив ще один чат у месенджері Signal, де він ділився військовими планами зі своєю дружиною, адвокатом та братом. Як можете оцінити наслідки цього скандалу та таких рішень Гегсета для інтересів нацбезпеки США?
– Це проблема оперативної безпеки, так ми це називаємо. Порушення всіх протоколів безпеки Збройних сил США.
Цікаво, що чотири посадовці Пентагону були звільнені через цей витік інформації. А Гегсет досі залишається міністром оборони США. Він колишній офіцер армії, тож він чудово розуміє, що натворив. Його учили захищати інформацію, Гегсет проходив відповідні навчання, але продовжує поширювати секретну або конфіденційну інформацію через групові чати серед людей, які не мають доступу до неї. Це потрібно вирішувати якнайшвидше.

– Чи вважаєте, що унаслідок цього адміністрацією Трампа можуть бути ухвалені серйозні кадрові рішення?
Марк Тот: Американські медіа ведуть свою гру в цьому напрямку. Намагаються зробити все, аби Гегсета звільнили з посади міністра оборони США.
Як на мене, таким чином Пентагон чинить спротив Гегсету, адже люди, які розповідають журналістам цю інформацію, є посадовцями Міноборони США. Вони демонструють те, що не підтримують Гегсета. На жаль, речниця президента Трампа Керолайн Левітт заявила, що президент не буде звільняти Гегсета, адже це є аспектом внутрішньої боротьби у Пентагоні. Наразі його відставку можуть спровокувати лише республіканці в Палаті представників та Сенаті.
Піт Гегсет витрачає свій імунітет на дурниці. Дуже немудро обговорювати секретну інформацію зі своєю дружиною, а потім брехати про те, що вона не була такою. Якщо ви поширюєте час і місце вильоту військової авіації США у месенджерах, то створюєте загрозу для життів американських військових.
Не думаю, що Гегсет підходить для виконання роботи міністра оборони. Потрібен хтось більш компетентний у цьому.
«Китай Трампу не поступиться»
– Триває глобальна торговельна війну між США, Китаєм та іншими країнами. Трамп ухвалив рішення про деякі винятки щодо товарів електроніки, які експортуються з Китаю до Сполучених Штатів. Оцінітб поточний стан справ?
– Ситуація залишається нестабільною та не визначеною. Досі існує загроза рецесії.
Все, що натворив Трамп, немає раціонального сенсу з точки зору економіки. Та він намагається виглядати компетентним президентом і продовжує стверджувати, що все добре.
Трамп правий у деяких речах. Зокрема, підтримую те, що потрібно сприяти перенесенню бізнесів на територію США. Також доброю є ідея, що США повинні видобувати та переробляти власні рідкоземельні мінерали. Наприклад, літій та інші метали є ключовими для виготовлення реактивних двигунів та інших деталей.
Водночас, радники Трампа планували дещо інше. Вони не очікували, що ринки облігацій та фондів підуть донизу. Трамп не координував свої дії з союзниками США, саме тому він програв цю тарифну війну.
Зараз проводиться певна косметична піар робота, що це сприяло укладанню близько 50 угод про зовнішню торгівлю. Разом з тим, Китай йому не поступиться. Пекін готовий битися до кінця і такого команда Трампа точно не очікувала.
Ще одна проблема у тім, що Трамп відвернув від себе ключових союзників та погіршив становище на фондових ринках. Таким чином він потрапив у слабку позицію на перемовинах із Китаєм.

Джон Світ: Кожна дія завжди має протидію та наслідок. Ми це називаємо військовими іграми. Якою була ідея? Як на це відреагували? Якою буде реакція противника?
Не думаю, що у Білому домі прорахували всі свої кроки наперед. Ба більше, вони навіть не розуміли, як на все це відреагують союзники та фондові ринки. Водночас, союзники втратили довіру до США. Також у Трампа придумують нові умови угод щодня, а це не сприяє довгостроковій співпраці та національній безпеці.
США повинні надати певні гарантії союзникам, а вони цього не роблять. Можливо, є певні запевнення за зачиненими дверима, але цього недостатньо.

Розмовляв Даніель Ткіє
Новини
- Сьогодні
- 28 Квітня
- Більше новин