Думаю, НАТО й надалі буде обережним до всього, що може розширити вектор війни – Руперт Джонс
- Понеділок, 18 вересня 2023
НАТО завжди побоювалося того, що Росія може застосувати ядерну зброю. Саме через це рішення про постачання важкого озброєння до України ухвалювалися надто довго.
Тепер же НАТО обережно висловлюється про уламки російського дрона, виявлені на території Румунії. Раніше схожа ситуація була і з російською ракетою на території Польщі… Адже ескалація конфлікту – не в інтересах Заходу і насамперед України, яка отримує від Альянсу потужну підтримку.
Відтак, «НАТО й надалі буде обережним до всього, що може розширити вектор війни», – про це у програмі Міжнародні новини на ТРК «Перший Західний» розповів Руперт Джонс, генерал-майор Збройних сил Великої Британії у відставці.
Відеоверсія розмови – тут.
– Новим очільником Міністерства оборони Великої Британії став Грант Шеппс. Як зміна міністра може вплинути на підтримку України з боку британського уряду?
– Впродовж кількох років міністром оборони Великої Британії був Бен Воллес. Під час вторгнення Росії він безперервно підтримував Україну, продовжуючи політику Бориса Джонсона. Не думаю, що його відставка може якось вплинути на підтримку України з боку Великої Британії. Упевнений, що з новим міністром оборони Великої Британії ви побачите продовження підтримки України.
На полі бою Україна показала реальний прогрес
– Як ви оцінюєте поточний стан справ на фронті?
– Україна, українська армія та народ ще від початку вторгнення проробили фантастичну роботу щодо супротиву російській агресії. За це літо ми побачили, що контрнаступ, який триває декілька місяців є досить складним. Деякі оглядачі, коментуючи його запитували: «Чи може він відбутися швидше?». Зазвичай, коментувати контрнаступ у такому ключі можуть лише люди, які не мають жодного досвіду проведення таких операцій. Насправді Україна зберігає імпульс на полі бою. Бачимо реальний прогрес. Результату досягали повільно, але впевнено.
За останні два тижні у Запорізькій області з’явилися позитивні ознаки того, що ЗСУ прориваються через критично важливу першу лінію російської оборони. Тож нам на Заході слід бути більш терплячими і з розумінням поставитися до того з якими викликами стикаються українські воїни та український народ. Відтак, можу лише висловити свою повагу українським лідерам та солдатам на передовій.
– А чи є успіхи у Запорізькій і Донецькій областях стратегічно важливими?
– Якщо кожного дня дивитися на мапу, можна трішки зневіритися. Адже вона не надто швидко змінюється. ЗСУ звільняють будинок за будинком, окоп за окопом, але цього не видно, якщо дивитися лише на мапу. Попри це, успіхи українських військ – стратегічно значні.
Від початку війни і до сьогодні Україна має ініціативу і формує порядок денний війни. Ваша країна добре береже свою техніку та життя воїнів. Натомість Росія цього не робить.
Якщо наступ ЗСУ у Запорізькій області збереже свій імпульс та поточну динаміку, це потенційно може стати дуже значним і створити умови для просування до Токмака, що є важливим логістичним хабом.
Рішення про надання зброї Україні ухвалюються надто довго
– Американські ЗМІ повідомляють, що незабаром Джозеф Байден може схвалити надання Україні далекобійних систем ATACMS або далекобійних касетних снарядів. Чи може це суттєво вплинути на ситуацію на фронті?
– Сподіваюся, що американці нададуть Україні таке озброєння. У вас вже є британські крилаті ракети «Storm Shadow». Загалом кожна одиниця передової західної зброї, що надходить українцям, впливає на ситуацію на фронті. Водночас, ані один танк «Leopard», ні один літак F-16 чи система ATACMS, взяті окремо, не можуть бути вирішальними. Значення має вся зброя разом, а не лише одна індивідуальна одиниця.
Ви хочете більше зброї, яка дозволить ефективно наносити по окупантах далекобійні удари. Я, як і багато західних експертів, розчарований тим, що кожна значна поставка зброї до України зайняла надто багато часу. Дуже довго проводилися дискусії про те чи надавати, чи не надавати ЗСУ західні танки. В результаті вирішили їх надати. Дуже довго дискутували чи надавати Україні винищувачі F-16. Вирішили надати. А ще ж потрібно надати пакет підтримки із обслуговування, провести тренування українських воїнів та інтегрувати зброю у військові плани України. У підсумку це політичне рішення про надання зброї для України таки ухвалюється, однак проходить багато часу допоки ця зброя опиняється на фронті та починає працювати проти російських військ.
– Очільник військової розвідки США заявив, що існує реальна можливість того, що ЗСУ зможуть прорвати решту оборонних ліній росіян до кінця цього року. Чи поділяєте ви його думку?
– Я вже говорив, що військові ЗСУ зберігають свій імпульс. Весняний контрнаступ не пройшов так швидко, як очікували деякі експерти. Президент Володимир Зеленський і лідери України намагаються зменшити очікування Заходу щодо того, чого можна швидко досягти у контрнаступі.
Думаю, ЗСУ дійсно можуть здійснити такий прорив у найближчі місяці. Адже українська армія вміє добре атакувати, наносити ворогу далекобійні удари, знищуючи їх логістичні ланцюжки, командні центри і повільно просувати вперед.
– Генерал США Марк Міллі заявив, що Україна має 35-40 днів до настання холодів, які ускладнять маневрування на полі бою. Чи підтримуєте цю заяву?
– Марк Міллі – хороший оперативний та стратегічний лідер. Але я не дуже полюбляю визначати часові проміжки таких речей. Дощі настануть тоді, коли настануть. І ви, українці, краще ніж британці чи американці знаєте, що у вас відбувається, коли починаються дощі. Слід бути обережними щодо нав’язування вам, українцям, нашого сприйняття маневрів. Немає сумнівів, що коли йдеться про маневри з бронетехнікою, це складніше робити під час дощів та болотяної погоди. Однак минулої зими ви вже продемонстрували, що погана погода – не перешкода для наступальних операцій. Адже коли припиняються дощі і земля замерзає, можна без проблем маневрувати.
Окрім цього, ваша піхота часто наступає пішки. Це дійсно – дуже складно. Але ваші солдати – потужні воїни і це – їх країна. Вони пристосовані до таких погодних умов. Не вірю, що ці воїни не можуть далі наступати через мінні поля, звільняти будинки та лісосмуги лише через те, що почнуться дощі.
Російські дрони могли впасти в Румунії «ненавмисно»
– Нещодавно Росія атакувала Румунію, використовуючи далекобійні дрони. Як оцінюєте реакцію НАТО на цей інцидент?
– Це вже другий випадок, коли елементи російських боєприпасів падають на сусідні держави. Декілька місяців тому деякі елементи зброї впали не територію Польщі. Думаю, нам слід бути дуже обережними, коли таке трапляється. Ескалація війни, географічно чи в її обсягах, не є в інтересах будь-кого. НАТО дуже обережно діє у відповідь на такі інциденти. І це – правильно. Україна завжди висвітлює ці події. І це також – правильно. Втім, слід бути обережними щодо того, чи атака по Румунії дійсно була навмисною. Думаю, що НАТО мусило і вже висловило російській стороні потужний меседж щодо неприпустимості розширення війни на територію країн НАТО.
НАТО має обережно висловлюватися про такі інциденти. Слід розуміти чи були такі атаки навмисними, чи просто уламки впали вздовж кордону. Думаю, що саме це й відбулося під час цих інцидентів.
– Чи не думаєте, що відсутність рішучої відповіді НАТО дозволяє Путіну і надалі атакувати прикордонні регіони східного флангу Альянсу?
– Не думаю, що НАТО просто закриває очі на ці речі. Ескалація – не в інтересах Києва. НАТО завжди намагалося надати Україні найкращу підтримку. Вони завжди діяли обережно, аби не спричинити ескалації у війні.
Ще з кінця минулого року стало зрозуміло, що Росія не використає ядерну зброю. Ми так думаємо. Через це на рівні НАТО побоювалися надати Україні надто багато підтримки. Саме тому так довго надавали танки та далекобійні ракети. Все через цей страх.
Думаю, НАТО й надалі буде обережним до всього, що може розширити вектор війни. Це – не в інтересах НАТО і не думаю, що в інтересах України.
Меседж для Путіна – Захід повністю підтримує Україну
– Газета «The telegraph» повідомляє, що британські розвідувальні літаки захищають зернові кораблі, які йдуть через Чорне море. Чи може це стримати Росію від атак по суднах зі збіжжям?
– Не маю інформації щодо цих польотів. Але ми розуміємо, що постачання зерна з України – життєво важливе для світової економіки, африканських держав та багатьох інших народів. Путін використовує продовольчу безпеку, як зброю для ведення війни і це – абсолютно неприпустимо. Чим швидше забезпечимо вільне постачання зерна з України, тим краще. Якщо для цього потрібен певний вид стримування, тоді це – правильний крок. Слід обережно висловлювати цей меседж, щоб не виникало непорозумінь. Звісно, найкращий варіант – укладання нового договору про постачання зерна з України.
– А чи можна вважати ці польоти певним меседжем для Путіна?
– Усе можна вважати певним меседжем. Західні держави ще до війни і під час війни вирішили дуже чітко надати президенту Путіну меседж про те, що Захід повністю підтримує Україну і ця підтримка – необмежена в часі. Є чимало прикладів, які це демонструють. Захист зернових суден також є меседжем для Путіна.
Виглядає, що Пригожин дійсно – мертвий
– Кремль активно поширює брехню про війну в Україні. Чому так важливо протидіяти цьому?
– Правда є центром у війні. Правда і суверенітет – на боці України. Життєво важливо, щоб міжнародна спільнота, яка підтримує Україну залишалася єдиною. Росія має гігантську історію поширення брехні та неправдивої пропаганди. Це – частина їхньої доктрини. Вони завжди це робили. Вони продукують брехню дуже великими обсягами. На жаль, є люди, котрі їм вірять. Для України і міжнародної спільноти важливо протидіяти цій брехні шляхом поширення правди. Важливо, щоб брехня Росії не залишалася неспростованою. Слід на кожному рівні протидіяти цій пропаганді. І це – одна із речей, яку Україна бездоганно робила ще від самого початку війни на національному, військовому, суспільному та індивідуальному рівнях.
Також важливим є висміювання росіян. Президент Путін та росіяни не любить, коли з них насміхаються. Ваша інформаційна кампанія робить це дуже ефективно.
– А як ви оцінюєте стан справ у Росії після заколоту Пригожина? І чи вірите ви в те, що ватажок «вагнерівців» – мертвий?
– Виглядає, що він дійсно – мертвий. Його вбивство спонсорувала держава. Хоча, якщо чесно, це – невелика втрата для людства.
Щодо стану справ після заколоту, то не думаю, що хтось реально розглядав можливість захоплення Пригожиним влади в Росії. Однак це зробило Путіна слабшим. Його владі кинули виклик. «Вагнерівці» змогли просунутися до Москви без жодних перешкод. І хоч все вдалося врегулювати за допомогою президента Білорусі Лукашенка, це вказує на зростання невдоволення всередині Росії. Не думаю, що Путін може зараз втратити владу, але це був нехороший епізод для нього.
Суровікін не повернеться на поле бою
– Російський генерал Суровікін, якого заарештували після заколоту, нещодавно був звільнений з-під варти. Що це означає?
– У 2017 році, коли я служив у Сирії, він там командував російськими військами. Генерал Суровікін – дуже погана людина. Він – неприємний, але досить ефективний військовий. Тепер його асоціюють зі спробою заколоту. Суровікіна справді відпустили. Але так виглядає, що він не повернеться на поле бою. Припускаю, що йому дали нову посаду, що стосується ППО, однак він не братиме участі у війні. Це вказує на слабкість російської системи. Під час війни вони регулярно змінювали своїх старших командирів. А все тому, що не досягли успіху.
– Чого слід очікувати від війни в Україні у найближчі місяці?
– На глобальному рівні я б очікував продовження того, що ми вже бачили. Того, що ми бачили у роботі президента Зеленського, українських воїнів та українського народу. Ми побачимо те ж саме: абсолютне прагнення захищати народ та неймовірно мужню боротьбу.
Якщо говорити про поле бою, то, думаю, тиск ЗСУ на Запорізькому напрямку буде збільшуватися, а Росія буде перегруповувати свої резерви, перекидатиме їх з місця на місце, щоб спробувати зупинити Україну.
Щодо Росії, думаю було б чесно сказати, що росіяни програють на полі бою та несуть великі втрати. Втім, у них є резерви. Водночас, вони не можуть переносити великої втрати техніки та боєприпасів. Саме тому проводять перемовини з Північною Кореєю.
Очікуємо від міжнародної спільноти продовження підтримки України. Важливо, щоб міжнародна спільнота продовжувала надавати її надалі. Адже ви боретеся проти незаконного вторгнення.
Розмовляв Даніель Ткіє
Записала Олеся Когутич
Новини
- Сьогодні
- 21 Листопада
- Більше новин