Дві платіжки за газ, повірка лічильників і відсутність тяги в димоходах: що потрібно знати споживачам блакитного палива   

Фото: Особистий кабінет

Із настанням холодів зростає кількість випадків отруєння чадним газом. На жаль, чимало громадян, котрі користуються газовими котлами та пічним опаленням нехтують правилами експлуатації. Аби уникнути біди, перед початком опалювального сезону слід викликати спеціалізовану організацію та провести чистку димових вентиляційних каналів. А ще, стежити за провітрюваністю приміщень та обовязково придбати сигналізатор загазованості.

Про це у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» розповіли Павло Сербан, начальник управління з експлуатації газового господарства Львівської філії «Газмережі» та Марія Адамик, начальниця регіонального управління центру обслуговування клієнтів.

Відеоверсія розмови – тут.

Для подачі показів газових лічильників є кілька способів

– Як і куди споживачі газу мають подавати покази газових лічильників?

– Марія Адамик: Показники газу можна подавати двома способами: за платіжками Нафтогазу України або за платіжками газорозподільної мережі. У кожній із платіжок є особовий рахунок. У НАК «Нафтогаз України» він починається з цифри «22…», далі вказано персональний рахунок споживача. У філії газмережі цей рахунок починається з цифр «0999…».

Якщо споживач подає покази у НАК «Нафтогаз України», для цього існує 2 способи.

Перший і найпростіший – відправити інформацію звичайним SMS-повідомленням на номер 4647. Для цього не потрібно ані інтернету, ані особливих функцій гаджету. У тексті повідомлення потрібно набрати особовий рахунок, що розпочинається з цифри «22…», зробити пробіл і вказати показник лічильника.

Якщо, до прикладу, у споживача показник – «32», то перед «32» потрібно поставити «000» (три нулі), оскільки показник має становити 5 цифр.

Другий спосіб – зателефонувати в контакт-центр. Проте ми часто стикаємося із зауваженнями споживачів, оскільки в період подачі показників телефонні лінії перевантажені і додзвонитися дуже складно. Однак ті, хто обере саме цей спосіб можуть телефонувати за номером, набравши: (код мобільного оператора 096; 098; 095)-302-888. Опісля за голосовими підказками обрати «1», вказати особовий рахунок, що розпочинається із «22…». Якщо у голосовому меню споживачеві повідомляють, що рахунок вказаний невірно, скоріш за все споживач повідомив рахунок із платіжки про доставку. Тому потрібно назвати правильний особовий рахунок і дочекатися, поки оператор підтвердить, що показник прийнято.

Також можна використовувати вайбер, телеграм, фейсбук, месенджер. До прикладу, на сайті НАК «Нафтогаз України» обрати одного з ботів і за підказками передати показники. Система ідентифікує споживача за номером телефону, просить одноразовий пароль для підтвердження. Споживачеві лише потрібно буде вказати показник та відправити.   

Період подачі показників – з 1 до 5 числа кожного місяця.

– Оскільки сайти ще переналаштовуються, у багатьох споживачів не працює особистий кабінет. Як діяти у таких ситуаціях?

– Марія Адамик: Насправді додатки вже працюють, але інколи споживачам потрібно трохи більше часу, щоб вникнути в їх роботу. Інколи споживачі використовують застосунки попереднього оператора, що був до гарозподільних мереж. Але вони вже можуть не приймати особові рахунки наших клієнтів.

Для тих абонентів, кому дуже важко зрозуміти алгоритм дій, ми розробили підказки. Із них люди можуть дізнатися: як зареєструватися, які етапи реєстрації пройти, як подати покази лічильника.

Із вересня запрацював сайт львівської філії. На ньому можна подати покази лічильника, роздрукувати квитанцію з  особовим рахунком, дізнатися термін найближчої повірки лічильника тощо.    

За повіркою газових лічильників громадян стежить філія

– Ви згадали про повірку газових лічильників. Хто, як і коли має її проводити?

– Павло Сербан: Насамперед варто зазначити, що повірка газових лічильників не залежить від зміни власника чи підпорядкованості оператора ГРМ (облгазу). Адже є Закон про метрологію і Кодекс газорозподільних систем. Саме вони чітко регламентують всі процеси.

Повірка лічильників відбувається двома способами: для фізичних та юридичних осіб. Фізичні особи це – громадяни. Ми, згідно з графіками і планами, розробленими підприємством, у планомірному порядку телефонуємо до споживача, повідомляємо, коли приїде бригада, аби вони мали змогу спланувати свої справи та створити доступ до лічильника. Опісля наші працівники знімають лічильник, ставлять на обмін новий або повірений, якщо ним дальше можна користуватися і складають відповідний акт. Тобто споживач до цього процесу жодного стосунку немає. Дані кожного споживача внесені у певний період і коли виходить термін повірки ми цим займаємося.

В юридичних осіб ситуація трохи інша. У цьому випадку споживач сам повинен контролювати терміни повірки і вчасно звертатися до нас із листом. Після такого звернення наші спеціалісти виїжджають на місце, знімають лічильник та проводять повірку.        

А якщо споживач немає лічильника?..

– Павло Сербан: Немає значення чи є лічильник, чи немає. Кодекс газорозподільних систем чітко регламентує нарахування за спожитий газ споживачам у яких є прилади обліку газу і в яких немає. Тобто, як ці нарахування здійснювалися раніше, так будуть і тепер. Це стосується лише тих споживачів в яких є одні газові плити і ще немає лічильників. Але таких споживачів – небагато.

У холодну пору зростає загроза отруєння чадним газом

– 1 жовтня стартував опалювальний сезон. Що цей період означає для працівників газової промисловості?

– Павло Сербан: Усе передбачено вже згаданим Кодексом газорозподільних систем. Для того, щоб порахувати розподіл газу для кожного споживача, маємо розуміти, який об’єм газу було спожито за рік. Згідно з Кодексом, газовий рік триває не з 1 січня до 31 грудня, а з 1 жовтня до 30 березня. Тобто розраховується загальний об’єм спожитого газу, ділиться на 12 місяців і в наступному році, рівномірними частками, цей об’єм газу буде застосовуватися для нарахування розподілу газу кожному абоненту.

Коригування здійснюється за об’ємами попереднього року, оскільки ми беремо споживання газу, яке було у попередньому році. Якщо у попередньому році споживач використав більше газу, а в цьому році братиме менше, то він платитиме більше за розподіл газу. Але в наступному році – менше, оскільки споживання було меншим.   

– Під час опалювального сезону багато людей користуються газовими приладами обігріву, відтак з’являється загроза виділення чадного газу. Як це контролювати?

– Павло Сербан: Така статистика має сезонний характер. Із початком опалювального сезону люди активніше користуються котлами та пічками. Це стає причиною збільшення кількості випадків отруєння чадним газом. Влітку ця динаміка сповільнюється. Аби убезпечити себе від витоку чадного газу, потрібно дотримуватися правил експлуатації газових приладів. У холодну пору люди зачиняють вікна і двері, обмежують доступ кисню та запалюють газові прилади. Таким чином утворюється чадний газ.

Тож по-перше, потрібно відкрити вікна і забезпечити доступ кисню. Якщо це пластикове вікно, має бути застосовано провітрювач, аби у приміщення 24/7 потрапляло свіже повітря.

По-друге, димові вентиляційні канали завжди повинні бути чистими. Якщо вони прочищені, є відповідна тяга, тоді відпрацьовані гази будуть виходити в атмосферу і чадний газ не буде накопичуватися.

Тож перед початком опалювального сезону власники багатоквартирних будинків, утримувачі, згідно з правилами безпеки систем газопостачання зобов’язані викликати спеціалізовану організацію, провести чистку димових вентиляційних каналів, скласти відповідний акт і один примірник акту здати оператору ГРМ (м. Львів, вул. Золота, 42).  

Від чадного газу вбереже сигналізатор загазованості

– Як споживачі самостійно можуть перевірити чи є загроза витоку чадного газу?

– Павло Сербан: При запалюванні газового приладу потрібно перевірити тягу у вентиляції і тягу в димовому каналі. Це можна зробити з допомогою тоненької смужки паперу. Приставити її до вентиляційного каналу: якщо папір втягується всередину – тяга добра, якщо не рухається – тяги немає, якщо відштовхується це – зворотна тяга, яка сигналізує про небезпеку. І якщо навіть сусід десь випадково підключився не в той комин, він може отруїти сусіда. Щоб цього не відбулося, потрібно встановити сигналізатор загазованості. Він діє і на природний, і на чадний газ. При накопиченні чадного газу він подає сигнал. Господар помешкання, розуміючи небезпеку ситуації, закриває усі газові прилади, відкриває вікна і двері і телефонує за номером «104».

Розмовляли Ніна Сукач, Стас Гордієнко

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини