Дифтерія, COVID-19 та грип – Наталія Іванченко-Тімко розповіла, яка зараз ситуація та як від них вберегтися
- Середа, 05 жовтня 2022
На Львівщині у семи людей виявили спалах дифтерії, зростає кількісь хворих на коронавірус. Медики прогнозують, що цього року в регіоні поширюватимуться три штами грипу. Як вберегтися від цього розмаїття неприємних «сюрпризів», або, принаймні, мінімізувати ризик від важкого перебігу цих недуг – керівниця Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Наталія Іванченко-Тімко.
– Якою є на Львівщині ситуація з поширенням вірусних та інфекційних захворювань?
– Погіршення погодних умов сприяло збільшенню кількості хворих з застудою. Вона може бути проявом як коронавірусу, так і – риновірусної, аденовірусної інфекції, парагрипу, грипу та інших хворіб. За минулий тиждень з 7 201 людей, яким провели дослідження, COVID-19 було виявлено у 2 499 хворих, за попередній тиждень – у 2 227 пацієнтів, ще раніше – у близько тисячі. Це свідчить про те, що кількість коронавірусних хворих зростає. В той же час реєструється і незначна кількість адено-, риновірусів та парагрипу.
Процес локалізації дифтерії триває
– На Львівщині у семи людей виявили дифтерію, чи існує ризик її подальшого поширення?
– Найвищою захворюваність на дифтерію була у 2008 році – 11 випадків, один з них був летальний. Наступні роки у нас була настороженість до можливості виникнення дифтерії. Людей з ознаками тонзиліту, ларингіту, фарингіту, інфекційного мононуклеозу обов’язково обстежували на збудник дифтерії. Були роки, коли жодного випадку виявлено не було. У інші роки діагностували по одному-два.
Але дифтерія це така хвороба, яка має циклічність повторення, томувраховуючи зниження темпів вакцинації українців, є йомвірність передачі збудника від людини, що його виділяє. Передається дифтерія дуже легко: це і повітряно-крапельний шлях (як грип і коронавірус), і побутові речі спільного використання. Найбіль небезпечно, коли такий вірус заноситься в колектив – у ньому він поширюється значно масштабніше. Тому їх двічі на рік профілактично обстежують.
Саме так було в одному з дитячих будинків-інтернатів на Львівщині, де також проживають люди, які мають інвалідність з дитинства, – виявлено спалах дифтерії у семи осіб. Це – двоє дітей (9 і 15 років) та п’ятеро дорослих: двоє – 18 років, інші – 22-28 і найстаршому 32 роки. Усі ці люди вакциновані, хоча й з порушенням календаря щеплень. Їх ізолювали в інфекційну лікарню, де встановили, що у них легкий перебіг. Хворі отримують курс лікування, перебувають під наглядом.
Людей, які в цьому закладі працюють і перебували у контакті з хворими, теж обстежили – матеріал в роботі. Окрім того, 151 контактну людину додатково провакцинували. Тож процес локалізації спалаху триває.
– Якими є симптоми дифтерії та як їй можна запобігти?
– Дифтерія – це важке гостре інфекційне захворювання, яке може вражати ніс, шкіру, гортань, трахею та глотку. Інкубаційний період – від 1 до 10 днів. Має наступні симптоми: біль у горлі, підвищена температура, лихоманка, набряк слизової оболонки рота, наліт на мигдалинах сірого кольору, осиплість голосу, набряк шиї та збільшення шийних, підщелепних лімфатичних вузлів.
Головним у лікуванні усіх форм дифтерії є введення протидифтерійної сироватки (ПДС), яка пригнічує дифтерійний токсин у крові.
Профілактикою цього захворювання є лише вакцинація.
Використання масок зайвим не буде
– Який штам коронавірусу поширюється на Львівщині і чи впровадять карантинні обмеження?
– Це омікрон, його перебіг значно легший ніж минулого сезону. Але ті, хто мають слабку імунну систему, чимало хронічних недуг, люди старшого віку та ті, у кого пройшов уже понад рік з часу останньої вакцинації, – інколи хворіють важко і мають летальні наслідки. Зокрема, за попередній тиждень у нас було зафіксовано 13 летальних випадків, тиждень перед тим 10. Усі смерті – це люди, які старші 65-70 років і які не мали бустерної дози.
Тому хочу нагадати, що захищеною вважається людина, яка отримала дві дози основної вакцини проти COVID-19 і одну бустерну. Інтервал між другою основною і бустерною дозами має становити 5 місяців. Другу бустерну дозу можна робити не раніше, ніж через 4 місяці після першої.
Ще є нововведення – якщо раніше ми вакцинували дітей від 12 років, то тепер маємо право – від п’яти. Але для таких діток має приїхати спеціальна вакцина зі зменшеним вмістом антигенного навантаження.
Оскільки дуже велика частина людей перехворіла (понад 1 млн 300 тисяч людей отримали дві дози вакцини від коронавірусу, а 141 000 людей – першу бустерну), то очікуємо, що підйом захворюваності на коронавірус не буде надзвичайним. Тому на рівні держави зараз не буде впроваджуватися масовий карантин, але при погіршенні епідситуації кожна область може вводити обмежувальні заходи.
В закладах освіти зараз діють рекомендації і постанови головних санітарних лікарів України та Львівської області, в яких прописано, що під час навчання мають використовуватися маски, щоб не допустити спалахів захворювання. У випадку реєстрації коронавірусу серед школярів, клас відправляють на дистанційне навчання. Окрім того, хворих з ознаками ГРЗ не допускають на очне навчання. Це стосується як учнів шкіл, так і студентів.
– А в транспорті, торгових центрах та інших громадських місцях вимагатимуть маски?
– Станом на сьогодні – ні, але така імовірність є. Якщо захворюваність буде зростати, то у громадському транспорті та інших місцях скупчення людей будемо рекомендувати масковий режим. Загалом – її використання в багатолюдних місцях зайвим не буде.
– Коли можна очікувати на прихід грипу і які штами цьогоріч циркулюватимуть?
– Щороку, фактично з жовтня по квітень, є сезон захворюваності на грип. Хоча бачимо, що у попередні роки пандемії СОVID-19, випадків грипу майже не було. Реєстрували поодинокі випадки. Як буде у цьому році? Можливо через те, що коронавірусу зараз менше, кількість хворих на грип зросте.
ВООЗ прогнозує, що одночасно циркулюватимуть штами: AH1N1, AH3N2 з і 2 і грип B. Найкращою профілактикою грипу є вакцинація, тож вакцини виготовлені для цього епідемічного сезону будуть пристосованими саме для цих штамів. Загалом їх буде три, але на комерційний ринок вони надійдуть не раніше, ніж у другій частині жовтня.
Розмовляла Наталка Сохан
Новини
- Сьогодні
- 21 Листопада
- Більше новин