«€40 млрд – це занадто мало». Козій про втрати ворога, допомогу Україні та роль Орбана у реванші правих

Фото ілюстративне: Радіо Свобода

Середньодобові втрати росіян у війні з Україною за травень-червень були рекордними за увесь час повномасштабного вторгнення, по це йдеться у огляді розвідки Великої Британії. За даними відомства, в останній місяць весни, окупанти щодня втрачали убитими і пораненими 1 262 людини, а в червні – 1 163. Розвідка підкреслює, що за останні два місяці РФ, ймовірно, втратила вбитими і пораненими понад 70 тисяч військових.

З чим пов’язані такі значні втрати росіян, навіщо росіяни глушать GPS у країнах Балтії, роль F-16 на фронті, як реагувати на помилки президента США Джо Байдена, який назвав Володимира Зеленського – Путіним та яка роль прем’єра Угорщини Віктора Орбана у процесах закінчення війни – про це у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» експерт Інституту Євроатлантичного співробітництва Ігор Козій.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Суспільне

З чим пов’язані такі великі середньодобові втрати ворога у травні та червні?

– В першу чергу, зі збільшенням лінії зіткнення. Відповідно, зростає кількість військ та втрат. Ці цифри мене не дивують. Маємо чітко усвідомити: більші цифри втрат ворога означають зростання інтенсивності бойових зіткнень, розтягнення лінії фронту.

Росія глушить GPS для диверсії, залякування

– Росіяни не зменшують свою активність і в терорі повітряному. Почали активно використовувати симулятори безпілотників. Як ця схема працює?

– Вона не нова. Відключається GPS і БпЛА летить за введеним раніше маршрутом і включається він уже над ціллю. Ідея полягає в тому, щоб якомога пізніше ця платформа була виявлена і таким чином створити проблему для його знищення. Бо часу для цього залишається дуже мало.

Інший момент. Росіяни широко застосовують системи радіоелектронної боротьби (РЕБ). Це той фактор, який знижує ефективність роботи наших безпілотників. Ми теж використовуємо РЕБ, однак коли немає скоординованості в діях, скажімо, польових РЕБ, то можуть виникати проблеми з роботою наших дронів. Наші штаби про цей фактор знають.

– Продовжуючи тему навігації, фінська влада заявила про те, що вони спостерігають великі збої в роботі системи GPS у країнах Балтії. Вони припускають, що до цього причетна РФ. Для чого це робиться?

Поясню. Коли система GPS подавляється РЕБ, то пілоти, як правило, цивільних літаків дезорієнтовані, можуть потрапити на територію РФ. А це вже привід, аби знищувати ту чи іншу ціль. Згадайте, збиття «корейського Боїнга» радянським винищувачем Су-15 весною 1978 року. Цей фактор може бути використаний росіянами ще раз з метою демонстрації сили та залякування.

Як росія глушить GPS-сигнал у Європі. Інфографіка: Слово і діло

Тож нічого дивного у поведінці РФ не має. До цього слід готуватися. Треба змінювати маршрути перельотів цивільних літаків та кораблів у морі. Зважати на те, що російські системи РЕБ будуть продовжувати працювати для проведення диверсій або терористичних актів.

Орбан – це спроба реваншу правих сил

– Триває обговорення саміту НАТО у Вашингтоні. Зокрема, помилок президента Байдена, коли він переплутав Зеленського з Путіним і свою віцепрезиденту Камалу Гарріс із Трампом. Бити на сполох чи ми перебільшуємо значення цих помилок?

Якщо нам і треба бити на сполох, то скоріше за ті речі, які робимо самі. Для мене не було несподіванкою те, що нас не приймуть в НАТО. Серед причин – у нас досі не прийнятий законопроєкт 4210. Мало хто про цього знає, але в ньому йдеться про нову систему управління між Верховним головнокомандувачем, Генеральним штабом, міністерством оборони та іншими ланками. Це один із тих стандартів, який у нас гальмується. Тому давайте визначимось, чи ми йдемо в НАТО, а чи – імітуємо

– Питання з геополітики – Орбан, який побував з якимись «миротворчими» візитами у Києві, Москві, Пекіні. Потім він поїхав до США і з’явилась його заява після зустрічі з Трампом, що той усе вирішить. Тож яка роль прем’єр-міністра Угорщини в процесах закінчення війни?

Тут усе просто. Певним чином лібералізм призвів до послаблення країн та влади. Бачимо, що праві, ультраправі сили набирають більше обертів. Зокрема, у Франції, Німеччині, тій же Угорщині. Ці рухи пов’язані із криміналом і це треба нагадувати країнам ЄС і НАТО.

Це спроба реваншу правих сил під лозунгом, що ліберали не справились. Вони пробують, зрозуміло, що не без підтримки Москви, знівелювати об’єднання навколо України, хочуть розхитати ситуацію.

Фото: Politico

Роль Трампа в цьому питанні – важко сказати. Наразі не зрозуміло, чи він готовий показати себе як справжній лідер Сполучених Штатів Америки… Разом з тим, можемо погодитись щодо його заяв про недофінансування бюджету НАТО європейськими країнами. Порогу у 2% від ВВП на військові витрати досі не дотримуються багато з них, тож весь тягар лягає на платників податків у США.

З іншого боку, можемо закидати американцями речі, які пов’язані з продажем у РФ технологій подвійного призначення та навіть військового через Китай чи інші країни. Чи здатен Трамп це зупинити та чи зможе повернути назад якусь частину американських підприємств з Китаю – питання риторичне.

Тому я більший прихильник зміцнення Україною своїх можливостей. За допомогою НАТО – добре, але 40 мільярдів євро на рік – занадто мало. Треба значно більше грошей і часу, аби відновити те, що наші колишні верховні головнокомандувачі зруйнували.

Психологічний ефект від застосування F-16 буде дуже потужний

­– Повертаючись до ситуації на фронті, розуміємо, що тут насамперед йдеться про міжнародну допомогу зброєю. Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив про те, що F-16 вже направляються в Україну. Процес передачі розпочали Нідерланди. З’явилась інформація, що Україна сподівається отримати 6 F-16 влітку і 20 до кінця року. Наскільки ця обмежена кількість літаків можуть вплинути на ситуацію на фронті?

Якщо тактико-технічні можливості цього літака будуть ефективні у протидії з російською авіатехнікою, то психологічний ефект від їхнього застосування буде дуже потужний.

Фото ілюстративне: BBC

Однак, зрозуміло, що з точки зору військового планування шість літаків – недостатньо. Не забувайте, що ціна одного F-16 – 63-65 мільйонів євро. А тепер візьміть це і поділіть на 40 мільярдів євро, які нам дали на рік і отримаєте приблизну кількість, яку максимально Україна може отримати.

– Щодо Великої Британії – новий прем’єр-міністр Кір Стармер заявив, що Storm Shadow можна використовувати для ударів по території РФ. Однак міністерство оборони Британії заперечило цю заяву. Наскільки для нас критично, щоби британці нам дозволили це робити?

Для британців важливо дотримуватися правил, домовленостей. Але разом з тим, з точки зору моралі, демократичних цінностей неприпустимо дозволяти знищувати агресора лише тоді, коли він заходить на твою територію або наближену до цього. Іншими словами, закривати очі на ті території, з яких він вас обстрілює. А це відстань – до 2000 кілометрів, а якщо взяти логістику то уже 8000 км.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляла Ярина Капітан

оренда квартири Львів

Новини