«Електронний кабінет призовника» не для усіх». Микола Голомша про ризики нового законопроєкту про мобілізацію
- Середа, 14 лютого 2024
Попри зауваження з боку Комітету з питань антикорупційної політики Верховної Ради та Уповноваженого з прав людини Дмитра Лубінця, нардепи підтримали у першому читанні урядовий законопроєкт про мобілізацію. Якщо документ приймуть в цілому в останній тиждень лютого, то він вступить в силу у квітні. Які норми ще можуть зазнати змін перед другим читанням, чи мають вони корупційні ризики та як цьому запобігти – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» заступник генерального прокурора (2003-2005 та 2014-2019 роки) Микола Голомша.
Відеоверсія розмови – тут.
Конституцію ніхто не має права порушувати
– Є спільне від Антикорупційного комітету та Уповноваженого з прав людини зауваження, яке у першому читанні враховане не було – так званий «електронний кабінет призовника». Згідно цієї норми надіслана повістка буде вважатися врученою без прочитання і, відповідно, потягне за собою юридичну відповідальність…
– По-перше, там уже внесли правки і передбачено, що співробітники ТЦК у такому випадку звертатимуться до суду і тільки за його рішенням накладуть санкції. Але це усе одно містить у собі порушення Конституції, бо ніхто не має права розголошувати особисті дані. А також, ніхто не може бути обмежений у тих правах і свободах, які визначає Основний закон.
Саме тому Уповноважений з прав людини зробив свої зауваження і пан Умєров погодився, що це буде враховано при підготовці до другого читання. Конституцію ніхто не має права порушувати.
Держава не може офіційно спілкуватися через екран смартфона
– А як взагалі має виглядати цей «електронний кабінет призовника»? Люди повинні реєструватися через «Дію»?
– Подивимося на іншу сторону медалі – не усі люди мають можливість купити собі смартфони, які дають змогу зареєструватися в «Дії», мати електронний кабінет і керувати ним. Держава, якщо передбачає такі заходи, то зобов’язана забезпечити кожного громадянина відповідними засобами зв’язку. Та й, узагалі, у нас, згідно Конституції і законів, закладений принцип безпосередності. Держава не може офіційно спілкуватися з конкретною людиною через екран монітора чи смартфона.
Це слід врегулювати. Розуміємо, що триває війна, але все ж таки Україна – правова держава.
Норма про виїзд за кордон містить корупційні ризики
– Виникли зауваження щодо виїзду за кордон військових, коли певні командири можуть не надати дозвіл на це. Чому ця норма така дискусійна?
– Без прописаних конкретних вимог, залишена лише на розсуд командира чи будь-якої посадової особи (вирішувати кого бронювати, а кого – ні, або кому давати, а кому – відмовити у виїзді), така норма містить корупційні ризики. Для усунення їх мають бути прописані зрозумілі правила, що дозволить уникнути якихось інших трактувань.
Також рекомендував би нардепам внести деякі зміни щодо відповідальності у війську. У нас її дуже багато на солдатах, а я хотів би покласти більше відповідальності на офіцерів. Командири мають нести персональну відповідальність за життя і здоров’я солдатів. У Ізраїлі щодо кожної втрати відбувається службова перевірка, щоб не було проявлено якоїсь безвідповідальності з боку командування. Хотів би щоб ця норма була передбачена і у нас. Бачимо у соцмережах чимало звернень, які дають підстави вважати, що потрібно підсилити відповідальність командування.
В новому законопроєкті прописано зараз відповідне проходження ВЛК та навчання – це правильні зрушення. Але має бутипередбачено і матеріальне забезпечення, бо коли рідні витрачають 100 тисяч, аби купити воякові належну амуніцію, то це не правильно. Держава зобов’язана воїнові її надати, це повинно бути передбачено законом.
З подивом слухав заяву попереднього міністра, який тішився, що зекономив 100 млрд коштів. Та він зробив це позбавивши військовослужбовців оплати, на яку вони заслуговували. Це ганебна практика. Також необхідно обов’язково звернути увагу на соціальні та інші пільги, якими користуються військовослужбовці та члени їх родин. Позитивний момент є у створенні патронатної служби, яка бере на себе опіку за сім’єю солдатів, які на передовій.
Зрозуміло, що зараз ми не наздоженемо те, що вже давно мало б бути. Можна говорити багато – про навчання, відповідні збори, але усе це на майбутнє. Нині ж хотілося б, аби держава гарантувала кожному військовому належні навчання, забезпечення і пільги.
Контроль потрібно серйозно посилити
– Ви згадали про підготовку тих, хто пішов на військову службу. Чи у нас це хтось контролює і як би це мало, на вашу думку, відбуватися?
– Наведу такий приклад. Батько розповів, що коли його сина мобілізували, то дали два місяці навчання. Сталося так, що він хворів більше місяця, а їх зарахували, як навчання. За таке має бути передбачена відповідальність командирів.
Можу про це говорити, бо зі зброєю в руках у перші дні війни, вийшовши патрулювати Київ, бачив, як в ступор впадали люди і доводилося їх заледве не виносити. Тому морально-психологічна підготовка також повинна бути серйозною. Щодо терміну – двох місяців підготовки, вважаю, що цього не достатньо але за умов, які є…
Також маю запитання до Уряду – хотів би звернути увагу на 30 мільярдів коштів, які, як сказав прем’єр Шмигаль, виділено на дрони. Рекомендував би президентові створити комісію, яка би з’ясувала – як потрачені ці кошти, де це обладнання і чому люди мають забезпечувати ними наших захисників? Дронів на фронті потрібно дуже багато, бо солдати на війні, часто гинуть саме від них.
Також має бути створена тимчасова слідча комісія, яка б перевірила використання коштів на боєприпаси та озброєння. Щоб кожна копійка була освоєна, а не вкрадена. Не треба очікувати закордонних перевірок. Переконаний, контроль слід серйозно посилити.
Люди мають отримати військову спеціальність, відповідно до їх професій і знань
– Також у новому законі пропонують позбавити права на відстрочку аспірантів, які здобувають освіту за контрактом.
– Йдеться про те, що люди, які платять за другу освіту, втратять відстрочку. А про тих, хто є здобувачами першої своєї освіти і викладачами – нічого не сказано.
Тут треба зрозуміти ще й інше. Людину потрібно навчати військової спеціалізації, відповідно до її професії і знань. Не нав’язувати якихось інших обов’язків. Приміром, не давати в руки автомат тим, хто ним не володіє та ще й обмежено придатний. Слід дуже серйозно попрацювати над спеціалізацією.
– Дуже важливе питання – демобілізація. Там також багато зауважень. Що змінилося у порівнянні з попереднім урядовим проєктом?
– Слід чітко передбачити, що солдат, який відслужив 36 місяців, має повне право демобілізуватися або ж продовжувати службу (є фахові військові). Зверніть увагу, що зараз людина, отримавши поранення і пролікувавшись у госпіталі, відразу ж знову посилається на передову. Але є люди, які не витримують такого навантаження, це усе якраз і має бути враховано у цьому документі.
Розмовляли Стас Гордієнко, Уляна Лаврик
Записала Наталка Сохан
Новини
- Сьогодні
- 21 Листопада
- Більше новин