Епідпоріг на Львівщині перевищений на 50% – Наталія Іванченко про поширення коронавірусу і грипу

Фото: Укрінформ

На Львівщині зросла захворюваність на COVID-19 та грип типу А. За минулий тиждень в області зафіксували понад 16 тисяч випадків гострих респіраторних вірусних інфекцій. Більшість пацієнтів – діти. У Львівській ОВА повідомляють, що школи Львівщини можуть перейти на дистанційне навчання, якщо понад 20% дітей захворіє на грип та ГРВІ. Якою загалом є епідеміологічна ситуація в області, що є причиною летальних випадків, яким чином можна запобігти ускладненням і поширенню вірусних хвороб у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» головний санітарний лікар Львівської області Наталія Іванченко.

Фото: Микита Печеник, Lviv.Media

Відеоверсія розмови – тут.

Якщо епідпоріг перевищить 70%, буде онлайн-навчання

Якою є епідеміологічна ситуація у нашій області?

– COVID-19 на Львівщині, звісно є, але його не так багато. За тиждень в області ідентифікували 180 хворих на коронавірус, тоді, як минулого – 208. У той же час, хворих з лабораторно підтвердженим грипом стає усе більше.

Як визначаємо, скільки захворіло людей? Є розраховані так звані епідемічні пороги – це середня захворюваність за кожен тиждень за багато років. І відповідно, кількість людей, які звернулися за медичною допомогою, перераховують на 100 тисяч мешканців і порівнюють з епідемічним порогом. Він розрахований окремо для Львівської області і для районів. Тож можемо сказати, що минулого тижня на Львівщині епідпоріг був перевищений на 50%. Найбільше хворіють мешканці Львівського, Яворівського і Стрийського районів.

Кількість хворих наростає і якщо епідпоріг перетне 70% і далі, тоді в тих районах і населених пунктах,де буде високий рівень захворюваності, рекомендуватимемо органам місцевого самоврядування перевести навчальні заклади на онлайн-навчання на 5 робочих днів, аби перервати ланцюжок передачі інфекції.

Щойно піднялася температура контактуйте з сімейним лікарем

Яким є стан пацієнтів, як переносять недугу, якими є її основні симптоми і що робити у разі захворювання?

– З приходом COVID-19 ми про грип трішки забули, він затих. У 2023 дещо підняв голову, а цього – вже маємо розгорнутий епідемічний період захворюваності. Грип завжди починається раптово – людина відчуває себе активною і сповненою сил, але піднімається висока температура, головний біль, ломота у суглобах і м’язах, сухий кашель… А далі усе залежатиме від того, скільки хронічних хвороб людина накопичила раніше. Якщо букет значний, то більша імовірність, що грип стане пусковим механізмом подальшого загострення хвороб абсолютно різних органів і систем.

Тому завжди просимо людей, які мають хронічні хвороби або, якщо захворіла дитина до одного року, щойно піднялася температура  прийняти щось жарознижуюче і контактувати з сімейним лікарем. Бо саме у цих категорій найбільша кількість ускладнень і саме вони потребують противірусної терапії. А вона найбільш ефективна у перші п’ять днів від початку хвороби. Тому для молодих, здорових, активних – рясне пиття, вживаємо жарознижуючі препарати (кожен знає, які йому підходять) і одужуємо. А для людей, які мають хронічні захворювання, імунодефіцити, і особливо діти – виконувати рекомендації сімейного лікаря. Хтось лікуватиметься вдома, інші – потребуватимуть шпиталізації.

Фото ілюстративне: Depositphotos

Найнебезпечніше – коли людина вживає жарознижуючі і ходить на роботу

– Але, на жаль, внаслідок захворювання на грип трапляються летальні випадки і такі вже зафіксовані на Львівщині. Скільки пацієнтів шпіталізовано?

– Про те, що причиною летальності людей став грип, ми дізнаємося лише опісля. Внаслідок діагностики секційного матеріалу при розтині і вірусологічному дослідженні, коли виявляємо РНК вірусу грипу. Тобто, грип запустив ускладнення хвороб і внаслідок цього люди пішли з життя.

За попередній тиждень близько 340 мешканців Львівщини перебували на стаціонарному лікуванні. Чи багато це? Якщо з понад 16 тисяч хворих лише більше як триста шпиталізовані – то левова частка людей лікується вдома. Але знову ж – важливо, щоб лікар призначив правильну терапію, надав рекомендації, а люди їх виконували.

Найнебезпечніший момент, коли людина вживає жарознижуючі препарати і ходить на роботу. Окрім того, що вона наражається на небезпеку виникнення ускладнень, вона ще й заражує навколо себе інших. Людина повинна розуміти, що коли є нагальна потреба вийти з дому з ознаками застуди, то слід обов’язково одягнути маску. Усім вона набридла за час ковіду, але чудово знаємо, що саме маска є тим бар’єром, який не дасть поширюватися інфекції.

Фото: Укрінформ

Нинішня погода – чудова пора для активізації респіраторних вірусів

– Коли за вашими прогнозами, ситуація з захворюваністю може піти на спад?

– Наразі фіксуємо зростання, безсумнівно підсумки цього тижня будуть невтішними. Нинішня погода – чудова пора для активізації респіраторних вірусів.

Зазвичай, епідемічний сезон закінчується наприкінці квітня, хоча прогноз – справа невдячна. Ми вважали, що саме у січні буде найбільш інтенсивний процес захворюваності на грип. Та уже лютий, а вірус все ще перебігає досить активно. Тому думаю, що перша половина цього місяця для Львівщини ще буде несприятливою. Можливо, на третій тиждень спостерігатимемо спад.

Усе залежить від нашої поведінки, вчасного звернення по медичну допомогу. Наразі мешканці Львівщини продовжують вакцинуватися від грипу. Нагадую, на 14 день антитіла або не дадуть людині захворіти, або захистять від важкого перебігу. За останні два тижні кількість вакцинованих в області зросла на 300 людей, а загалом цифра вже наближається до 17 тисяч мешканців.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляли Стас Гордієнко, Уляна Лаврик

Записала Наталка Сохан

оренда квартири Львів

Новини