«F-16 приїдуть приховано». Експерт Defense Express про операцію в Джанкої, фронт і посилення ППО

Фото: NYT

Уряд Німеччини ініціював пошук додаткових систем протиповітряної оборони для України. Очільники МЗС та Міноборони уже звернулися до партнерів з ЄС, НАТО і третіх країн. Урядовці наголосили, що слід якнайшвидше їх надати нашій державі. Про що свідчить активізація наших партнерів і наскільки вона спрямована на реальну допомогу нам, у чому небезпека російських «танків-мангалів», чому саме Часів Яр ворог хоче взяти до 9 травня, чим був нанесений удар по військовому аеродрому в Джанкої та коли в Україну приїдуть F-16 – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» експерт Defense Express Іван Киричевський.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Іван Киричевський, Фейсбук

Головне, щоб додаткові Patriot у нас таки з’явилися

Уряд Німеччини запустив ініціативу з пошуку додаткових систем протиповітряної оборони для України. Де вони їх шукатимуть?

– Тут є простір для домислів. Якщо в перекладі з мови дипломатії на мову реальних фактів, то мабуть йдеться про Грецію, яка має їх найбільше в Європі (аж 36 батарей) і винна Німеччині велику суму грошей. Можливо, між Берліном і Афінами діалог відбуватиметься у цьому напрямку.

Бо де б не знайшлися Patriot, незалежно від того, хто і де їх експлуатує: в Греції, Німеччині, Ізраїлі чи в інших країнах – за їхнім зовнішнім видом важко буде це встановити. Їх чомусь ніде не перефарбовують. Головне, щоб вони у нас таки з’явилися.

Попри складнощі, наші військові стримують просування росіян

– Стало відомо що росіяни захопили село Первомайське на Донеччині, бої за яке точилися більше ніж півтора року. DeepState констатує, що окупанти просунулися і в Очеретиному на тому ж Авдіївському напрямку. Ворог не втратив свій наступальний потенціал?

Можна постійно сидіти на тому DeepState і говорити «дивіться, яка погана ситуація, бо росіяни просунулися». Але ще в жовтні 2023 року, як тільки починалися бої за Авдіївку, російські воєнкори гордовито заявляли про те, що на другий чи третій день кампанії вони вийдуть на Бердичів і візьмуть наші війська в оточення. Наскільки мені відомо, до взяття Бердичева росіянам ще далеко і це при тому, що у нас є певний дефіцит засобів ураження. Якби у нас було усе добре з протитанковими ракетами, у тому числі і з американськими, то російські «танки-сараї» не їздили б на полі бою, а одразу горіли.

Часів Яр. Фото: ЗСУ

Та, незважаючи на усі складнощі, наші військові стримують просування росіян. І акцент потрібно робити саме на цьому. Бо, попри те, скільки в росіян є резервів і якими темпами вони відновлюють втрати танків та іншої техніки, вони зараз перебувають далеко не на тих рубежах, де сподівалися бути. А нам слід виходити з того критерію, що зірвати задум ворога – це вже половина перемоги.

Ворог еволюціонує, але не треба це сприймати так трагічно

Ви згадали про «танки-сараї» (росіяни прозвали їх «цар-мангалами»), які ворог використовує. У чому їх небезпека?

– Підозрюю, що усі сараї, які стоять на цих танках, це накриття над, так званими «цар-РЕБами». Коли під час боїв на Лиманському напрямку, в районі Терніва, бійці бригади «Азов» захопили трофейний Т-72Б-3, то на цьому танку стояло багато станцій радіоелектронної боротьби, які глушили наші дрони. Парадоксально, однак, коли ці танки з потужними глушилками проти дронів вперше виїхали на поле бою, то якраз потрапили під ураження.

Фото: Defense Express

А щодо фантастичних здатностей об’їжджати мінні поля, то цього не має. Росіяни для проривів мінних полів тепер використовують старі Т-62, на які навішують танкові трали МТ-7, він підриває собою певну кількість мін. Їхній наступ можна рахувати «танкометрами», скільки втрачено танків на кількість метрів чи й кілометрів просування.

Те, що ворог еволюціонує не треба сприймати так трагічно, ми теж не пасемо задніх. А історія з «танком-сараєм» – це критерій, що нам потрібно якнайбільше ракет та інших засобів ураження. Це не найдивніший захист, який практикували росіяни, але вони згоряли швидше, ніж могли наробити якоїсь шкоди на полі бою.

Бої на Бахмутському напрямку йдуть широким фронтом

Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський сказав, що Путін дав завдання своїм військам взяти Часів Яр до 9 травня і саме на цьому напрямку зараз найгарячіша ситуація. Що дає росіянам взяття цього населеного пункту?

У росіян зазвичай логіку шукати складно. У цьому випадку лише цим можна пояснити прив’язку до Часового Яру.

Фото: ЗСУ

Якщо об’єктивно, то у кожному зведенні генштабу ЗСУ йдеться про те, що бої на Бахмутському напрямку йдуть широким фронтом. Від Часового Яру і до Білогорівки Луганської області, де ми в травні 2022 набили багато росіян при спробі переправитися. Однак медійна увага більше прикута до Часового Яру. Це важливо для росіяни, які намагаються роздмухати якусь там перемогу (аби у нас просідала морально-психологічна складова). Однак нам слід звертати увагу на усі відтинки. Бо бійці, які стримують росіян біля Білогорівки здійснюють не менший подвиг, ніж ті, що обороняють Часів Яр.

Звідки негласні поставки ATACMS?

Нашу операцію в районі російського військового аеродрому в Джанкой ви у Фейсбуку назвали інтригуючою. Чому?

Інтригуючі деталі – звідки у нас ATACMS? Ми ж говоримо, що американці зволікають з допомогою. Навряд чи ці ATACMS з тих запасів, які були минулої осені і якими ми тоді відпрацювали по російських аеродромах в Бердянську і Луганську. Були певні натяки в західних ЗМІ, коли нам 12 березня оголошували про пакет на 300 мільйонів від Пентагону.

До речі, насправді там могла бути касетна модифікація ракети ATACMS М-39 з дальністю 165 кілометрів. У нас же мрія про ATACMS з дальність стрільби у 300 кілометрів. Але судячи з усього, росіяни після удару вижили не настільки, щоб зрозуміти, що саме по них відпрацювало.

Фото: NBC News

Постачання F-16 відбуватиметься максимально приховано

Ви припускаєте, що в розпорядженні ЗСУ може виявитися зброя, яка пройшла повз пильну увагу закордонних і вітчизняних ЗМІ? Можливо і з F-16 буде така сама ситуація і ми дізнаємося про них лише за результатами?

– Звісно. Про F-16 першими дізнаються росіяни, яким пощастить вижити. Минулого року, коли у нас були значно кращі стосунки з Польщею та Словаччиною і вони нам дали новіші МіГ-29, про їхню поставку оголосили аж тоді, коли вони почали працювати в небі на фронті. Це були винищувачі ще часів Варшавського договору, які адаптували під стандарти НАТО.

А що стосується F-16, то оскільки він є носієм тактичної ядерної зброї, то росіяни казяться від однієї лиш думки про їх отримання Україною. Вони у своїх пабліках вже встигли назбивати їх більше, ніж нам ще тільки планують передати.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляли Віктор Біщук, Ярина Капітан

Записала Наталка Сохан

оренда квартири Львів

Новини