Франція бере на себе лідерство у підтримці України та не виключає жодних варіантів допомоги – генерал Домінік Трінкан

Фото: Eunews

У разі, якщо президентом США стане Дональд Трамп, Європа має бути готова допомагати Україні без підтримки з боку США.

І поки Сполучені Штати вирішують це питання, лідерство у підтримці України готовий взяти на себе Франція. Адже французькі Збройні сили – єдині Збройні сили в Європі, які володіють ядерною зброєю. Це – найпотужніші Збройні сили в Європі, які випереджають Німеччину і Польщу. Армія Франції – єдина в Європі в якої є досвід ведення бойових дій.

Франція вже надала Україні системи «Mamba», «Crotale», «SAMP/T», далекобійні крилаті ракети «SCALP» і, ймовірно, надасть ЗСУ ще більше систем ППО. Про це у програмі Міжнародні новини на ТРК «Перший Західний» розповів колишній французький генерал Домінік Трінкан.

Відеоверсія розмови – тут.

– Президент Франції Емманюель Макрон не виключає відправку західних військ до України. Як ви сприймаєте такі заяви?

– Я серйозно сприймаю те, що президент Франції правильно відповідає на запитання. Він говорить, що не слід виключати будь-який варіант. І коли журналіст запитав, чи відправка військ є одним із варіантів, відповів, що це – один із можливих варіантів. Розгляд усіх можливих варіантів – звичайна військова позиція. Це не означає, що Франція відправить свої війська для участі в бойових діях на Донбасі, а лише те, що Франція може легко відправити військових до України, щоб вони допомогли українським силам.

Французькі війська не воюватимуть на Донбасі

– Чому президент Емманюель Макрон змінив свою риторику щодо війни в Україні?

– Думаю, з самого початку президент Макрон хотів уникнути війни, тому спілкувався з президентом Путіним. Але потім зрозумів, що з Путіним неможливо вести перемовини і вирішив повністю змінити свою позицію та підтримати Україну. Він зрозумів, що прийшов час показати президенту Путіну, що Європа потужно підтримує Україну. І Франція очолюватиме цю підтримку.

Макрон змінив свою позицію через декілька факторів. По-перше, через складну ситуацію на фронті. По-друге, через певну невизначеність щодо допомоги США з огляду на вибори у листопаді. Якщо оберуть Трампа, то, ймовірно, слід очікувати зміни позиції США щодо підтримки України.     

– Чи має французька армія достатньо спроможностей, аби змінити ситуацію на фронті у разі участі в бойових діях в Україні?

– По-перше, не слід уявляти собі того, що французькі сили воюватимуть в Україні. Президент говорить, що не слід виключати будь-який варіант. Але, станом на зараз, навіть президент Зеленський заявив, що французьким військам не доведеться воювати на Донбасі. Йдеться про допомогу українським військам у разі, якщо буде такий запит з української сторони. Адже саме Україна відповідає за оборону своєї держави. Всі запити України будуть належно вивчені. Франція натомість не виключає жодних варіантів.

По-перше, Франція збільшує свій оборонний бюджет не лише після початку вторгнення Росії до України, а з 2016 року. По-друге, французькі Збройні сили є єдиними Збройними силами у Європі, які володіють ядерною зброєю. Окрім того, армія Франції – єдина в Європі в якої є бойовий досвід, зокрема ведення бойових дій в Африці. По-третє, французькі Збройні сили, станом на сьогодні, є найбільшими і найпотужнішими Збройними силами в Європі, які випереджають Німеччину та Польщу.  

Тож Франція займає особливу позицію в Європі. Єдина проблема, яка є у Франції – відсутність великих запасів озброєння. До прикладу, на складах у Польщі та Німеччині є багато зброї радянських зразків. У Франції такої зброї немає. Тож нам складно надавати зброю з наших складів. Але ми надали Україні власні артилерійські установки.

В Одесу можуть відправити додаткові французькі системи ППО

– Французькі ЗМІ повідомляли, що Макрон може ввести війська до України в разі просування російських сил до Одеси чи Києва. Чи не було б це запізно?

– По-перше, не думаю, що росіяни мають змогу зробити це з огляду на декілька причин. Від початку вторгнення вони намагалися просунутися до Одеси. Але ЗСУ зупинили їх в районі Миколаєва та не дали можливості просунутися далі. Їм навіть довелося відступити із західного берега Дніпра. Вважаю, що росіяни не зможуть пройти Дніпро та просунутися до Одеси. Заразом Одеса є стратегічно важливою для України. Саме тому, у контексті протиповітряної оборони, деяка допомога може бути надана українським силам в Одесі. Молдова та Придністров’я – досить недалеко від Одеси. Саме тому ЄС вирішив надати Молдові додаткові системи ППО. Їхню кількість можуть збільшити та направити кілька з них до Одеси.

Щодо загрози для Києва, не думаю, що російські сили матимуть змогу просунутися до столиці. Окрім того, наші системи ППО допомагають ЗСУ захищати позиції на Донбасі.   

– За повідомленням видання «Le Monde», Емманюель Макрон заявив, що протягом наступного року  буде змушений відправити частину своїх військ до Одеси. Чому був визначений саме такий часовий проміжок? І чому саме в Одесу?

– Єлисейський палац заявив, що у цьому випадку президента Макрона невірно процитували. Виглядає, що Макрон такого не казав. Але можу сказати, що Одеса – стратегічно важлива для України. Зважаючи, що ЗСУ змогли знищити частину російського флоту в Чорному морі, Одеса досі функціонує. Можливо туди будуть направлені додаткові системи ППО. Ймовірно, що саме це зараз розглядається.

Польща, Чехія і держави Балтії погоджуються з Макроном

– Чи будуть ці системи ППО надані українським воїнам, чи йдеться про те, що французькі війська самі розгортатимуть ці системи ППО на території України?

– Не знаю чи французькі війська самі розгортатимуть ці системи ППО, чи це обладнання буде напряму надано українським силам. Загалом ЗСУ дуже вміло використовують французькі системи ППО, зокрема SAMP/T-Mamba, Crotale. ЗСУ можуть робити це і в Одесі. Але побачимо на яких ділянках фронту буде найбільший тиск і що буде найбільш необхідним для українських сил у той момент. Франція надасть Україні лише те, що дійсно необхідне українським силам.

– Заяви президента Франції про підтримку України викликали певний скептицизм серед інших європейських столиць, зокрема в Берліні. Європейські посадовці вважають, що слова Макрона не відповідають його реальним діям. Якою є ваша думка з цього приводу?

– Повністю не погоджуюся з цим. Маємо припинити змагання щодо того, хто надасть Україні більше озброєння. Як я вже зазначав, всі держави Східної Європи та Німеччина володіли великими запасами озброєння радянських зразків. У Франції немає такого озброєння. Саме тому з самого початку ці країни змогли надати великі обсяги обладнання радянських зразків. Окрім цього, у цих країн – невеликі власні армії. Тож у них були відповідні запаси озброєння. Зокрема це стосується Великої Британії. У Франції немає таких запасів озброєння радянського зразка. Французька армія досі використовує усе своє озброєння, що є в наявності.

За два тижні після останньої зустрічі у Єлисейському палаці ми побачили, що Польща, Чехія і держави Балтії погоджуються з позицією президента Макрона. Нещодавно президент Макрон і прем’єр-міністр Польщі, задля проведення дискусій із канцлером Німеччини, відвідали Берлін. У Німеччини і справді – інша позиція щодо всього цього. Після завершення Другої світової війни Німеччина вирішила стати пацифістською державою. Дуже складно змінити ці переконання у самому німецькому суспільстві. Натомість у Франції все трішки по-іншому. Ми розташовані далеко від України, тож нам доводиться переконувати людей у тому, що війна в Україні стосується і Франції. Та сама ситуація в Іспанії та Італії. Маємо переконувати людей у тому, що війна в Україні є війною усіх європейських країн. Це точно потребуватиме часу. Заразом у Франції ми користуємося певною перевагою нашої Конституції. Згідно з нею, саме президент визначає зовнішньополітичний курс. Президент може говорити про те, що війна в Україні є також і війною у Франції і водночас виступати у парламенті. В інших країнах так не вийде, оскільки прем’єр-міністр спершу має прокомунікувати з парламентом. І деколи це може займати певний час.

Франція втричі збільшила виробництво боєприпасів

– Чи може президент Франції ухвалити рішення про відправку військ без згоди парламенту?

– Так. Саме йому ухвалювати таке рішення. Адже він – Верховний Головнокомандувач Збройних сил Франції. Спершу президент ухвалює таке рішення, а вже після відправки військ просить про це згоди у парламенту, аби отримати підтримку щодо відправки військ з боку країни. Франція вже відправляла свої війська до Африки, навіть без згоди з боку парламенту.

– Чи планує Франція збільшити обсяги внутрішнього виробництва боєприпасів та озброєння?

– Так. Ми почали робити це ще минулого року. Раніше всі держави Європи думали, що війна на нашому континенті – неможлива. Через це зброя виготовлялася лише для експорту, а не для внутрішніх потреб. Але ми втричі змогли збільшити виробництво боєприпасів, зокрема снарядів 155 калібру. Удвічі збільшили виробництво гармат до артилерійських систем «Цезар». Також удвічі збільшимо виробництво систем ППО. Але це займає час. Думаю, що протягом 2024-2025 років кардинально поліпшимо обсяги виробництва не лише у Франції, а й у всіх європейських державах.

ЗСУ слід зайняти оборонні позиції

– Чого очікуєте від ситуації на полі бою в Україні у наступні тижні та місяці?

– Думаю, що в наступні місяці українським силам слід зайняти оборонні позиції та вести оборону. Можу припустити, що ЗСУ саме це і роблять. Станом на зараз, ЗСУ не мають можливостей для ведення наступу. Натомість російські війська збільшують тиск на українські позиції. Але їм вдалося просунутися лише на декілька метрів.

Мета Путіна – захопити решту територій Донецької та Луганської областей України. Він вже вирішив для себе, що ці території начебто є частиною Росії. Заразом я не думаю, що росіяни спроможні на щось більше, ніж це. Важливо спостерігати за тим, як буде розвиватися ситуація в Росії після виборів. Усе це стратегічно змінить природу влади Путіна, який гнобить людей в Росії. Думаю, це змінить ситуацію у найближчі місяці. Росіяни можуть мати невеликі успіхи на фронті, але вони сфокусуються більше на внутрішній ситуації, аби загнобити ще більше людей.

– Чи очікуєте, що Путін може оголосити повну мобілізацію в Росії?

– Не думаю, що повну, але мобілізацію таки проводитимуть. Він може піти на це після виборів, бо втратив дуже багато солдат.

Візит Макрона до України має забезпечити більше допомоги

– Президент Франції Емманюель Макрон планує найближчим часом відвідати Україну. Що він може зробити, аби ще більше підтримати військові зусилля України?

– По-перше, зусилля мають сфокусуватися на наданні військової допомоги. Багато французьких компаній готові виготовляти зброю на території України.

По-друге, цей візит є важливим з політичної точки зору. Він покаже, що Франція бере на себе лідерство у підтримці України та не виключає жодних варіантів щодо допомоги Україні. Наша позиція полягає у тому, аби розглянути всі варіанти. Це дасть змогу задовольнити запити українського уряду. Візит Макрона до Києва чи інших міст точно має бути корисним для України. Це візит, який би забезпечив надання більшої допомоги Україні. Над цим зараз працюють.  

– Чи означає це, що президент Франції готується взяти на себе лідерство у підтримці України, поки відсутня допомога від США?

– Ми не знаємо, що відбудеться у листопаді. Європа повинна наперед продумати, що їй слід робити, якщо президентом США оберуть Дональда Трампа. В такому разі все зміниться. Європа має бути готова підтримувати Україну без підтримки з боку США. Це не означає, що саме так і буде. Але нам не потрібно чекати до листопада, щоб підготуватися до цього. Президент Макрон хоче показати європейським країнам, що слід вже бути готовими до такого. Втім це є і внутрішньою проблемою. У червні відбудуться вибори до Європейського парламенту. Франція хоче показати, що підтримує політику ЄС щодо України. Це робиться для того, аби менше людей проголосували за праві чи ліві політичні сили, а проголосували за центристські французькі сили.

Франція надасть більше обладнання Україні, але це займе час

– Чи може Франція надати нам ще більше систем ППО та далекобійних крилатих ракет «SCALP»?

– Франція вже надає Україні велику кількість ракет «SCALP». Окрім цього, ймовірно, що Франція надасть ЗСУ ще більше систем ППО. Проблема полягає в тому, що ці системи – дуже складні, тому їх виготовлення займе час. Окрім того, Франція не має багато таких систем. Ми вже надали Україні такі системи як: «Mamba», «Crotale», «SAMP/T». Також Франція перекинула свої війська до Румунії та ближче до Молдови. Отже, Франція надасть більше обладнання Україні, але це займе час.  

– Українські пілоти вже тренуються на американських винищувачах F-16. Україна має отримати ці літаки влітку. Чи готова Франція долучитися і надати нам свої французькі винищувачі?

– Ми вже беремо в цьому участь, оскільки дехто із пілотів тренується у Франції. У нас немає винищувачів F-16, тому ми не можемо їх надати. У нас є лише винищувачі «Mirage 2000». Але якщо надають різне озброєння, його потрібно використовувати один з одним. До прикладу, надання ЗСУ танків «Leopard» стало хорошим рішенням, оскільки дозволило надати Україні єдиний вид танків. Літаки F-16 також є хорошим вибором. Не знаю чи могли б ми надати вам літаки «Mirage 2000» і чи Україна дійсно їх потребує, але Франція вже тренує ваших пілотів і вивчає те, якої авіації потребує ваша країна.

Війна в Україні є битвою за Європу і Францію

– Яким є рівень підтримки допомоги України серед французького народу?

– Це є битвою всередині нашого суспільства. У нас є праворадикальні сили, як от Національне об’єднання, яке підтримує допомогу Україні. Але водночас закликає до проведення перемовин вже зараз. І ця партія – точно партія поразки України. Щодо лівих сил, то там ситуація є трохи складнішою. Вони говорять про те, що не слід підтримувати Україну більше, ніж зараз, а слід вже проводити перемовини. Мусимо переконати наших громадян в тому, що війна в Україні є битвою за Європу та Францію. Ще дуже багато роботи слід проробити. Загалом французький народ не хоче війни, адже війна ведеться далеко від їхніх кордонів. Також є багато внутрішніх проблем. Французи є зіпсованими, багатими людьми, які живуть в мирі і не усвідомлюють того, що оборона є запорукою свободи. А для того, щоб далі так жити потрібно докладати певні зусилля. Маємо переконати у цьому французів. І ми це робимо, готуючись до європейських виборів.    

– Чи схиляється суспільна думка до збільшення підтримки України?

– Так. Думаю, нам слід комунікувати з французами і це пояснювати. Також нам слід бути обережними, зокрема у питання ядерної сили. Росіяни постійно говорять про це. А я говорю про те, що колись казав Папа Римський Іван Павло ІІ: «Не бійтеся». У Франції ми є захищеними, якраз завдяки нашій ядерній силі. Росіяни ніколи не наважаться воювати проти Франції. Ось чому слід допомагати Україні воювати проти росіян.

Французький народ не підтримує відправку військ до України

– Чи готова Франція використати ядерну зброю у разі реальних загроз з боку Росії?

– Реальна загроза з боку Росії буде загрозою для всієї Європи. Якщо на Європу нападуть, це означатиме напад на Францію. Думаю, росіяни ніколи не підуть на це, зокрема через їх доктрину, що передбачає використання такої зброї, якщо під загрозу поставлене саме існування держави.   

– Що французький народ думає про відправку військ до України? Чи підтримує французький народ такий крок?  

– Станом на зараз французький народ не підтримує відправку військ до України, щоб вони воювали на Донбасі. Але вони готові прийняти те, що деякий військовий персонал буде підтримувати Україну в іншому. Якщо ситуація в Україні кардинально зміниться і росіяни спробують захопити Одесу або Київ, тоді це може змінити думку французів про відправку військ до України. Але поки такого не підтримують. На мою думку, росіяни не матимуть змоги настільки просунутися вперед.

Розмовляв Даніель Ткіє

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини