Генерал Великої Британії: «Для вирішальної перемоги Україні потрібні танки, винищувачі та ракетні системи»
- Понеділок, 06 лютого 2023
ЗСУ продовжують давати гідну відсіч ворогу. Сила опору, яку демонструє українське військо викликає захоплення у держав-партнерів. Однак, щоб говорити про успішні контрнаступальні дії на полі бою, Україна потребує ще більше військової допомоги від країн Заходу.
«Використання всіх засобів ведення війни, плюс велика сила волі надають вам надзвичайну силу опору», – зазначив Чіп Чепмен, генерал-майор збройних сил Великобританії у відставці, ексрадник центрального командування збройних сил США, колишній керівник антитерористичного центру міноборони Великобританії.
За його плечима – 33 роки служби у британській армії. Він – учасник війни на Фолклендських островах.
В інтерв’ю на ТРК «Перший Західний» говоримо з Чіпом Чепменом про те, якої саме військової допомоги потребує українська армія, чи може Росія нашкодити країнам Заходу, наскільки ймовірною є війна між НАТО та країною-агресоркою.
– Пане генерал-майоре, на вашу думку, західна коаліція надає нам зброю, щоб знищити усі російські війська і завершити війну на полі бою? Чи захід хоче лише посилити нашу позицію на можливих перемовинах з росією?
– Метою війни є кращий мир. А для України метою війни є відновлення територіальної цілісності і суверенітету. Безумовно, зброя надається Україні, щоб допомогти забезпечити вирішальну військову перемогу. Така мета військової допомоги Заходу. Ось наприклад минулого тижня генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що найшвидшим шляхом до миру в Україні є постачання зброї вашій державі. Втім, іншим питанням є те, чи достатньо зброї надається Україні на даний момент для забезпечення вирішальної перемоги. І це може бути однією з причин, чому деколи бої можуть зупинятися. Я не говорю про неможливість військової перемоги без достатньої кількості зброї. Але принаймні надання озброєння Україні і продовження сталих поставок зброї нададуть вам можливість й надалі рухатися вперед на полі бою.
Американські танки кращі від російських від 2,5 до 4 разів
– Держави-члени НАТО нададуть нам більше 120 сучасних західних танків. З військової точки зору, цього достатньо для України, щоб знищити всі російські війська і перемогти на полі бою?
– Танків ніколи не буває достатньо. Але принаймні західні танки разом із вашими Т-72, та тими, які були захоплені на полі бою, нададуть вам достатню концентрацію бойової сили для того, щоб обрати час і місце для контрнаступальних дій. Однією з переваг танків є те, що вони надають вам достатню бойову силу і можливість проведення наступальних маневрів з шокуючою несподіванкою для ворога. Це дозволяє розбалансувати ворога і розбити його бойові порядки. Я думаю, що Україні нададуть більше, ніж 120 сучасних танків. Найкраще, якби ці танки застосовувалися б як єдина бойова сила, а не в окремих групах. Але зрештою, використання всіх засобів ведення війни, плюс велика сила волі надають вам надзвичайну силу опору. І загалом сила спротиву є надзвичайно високою в Збройних силах України.
– На вашу думку, західні танки, зокрема Challenger 2, можуть надати нашим воїнам перевагу над російськими танками і окупаційною армією?
– Для того, щоб це зрозуміти, слід пригадати останні 11 місяців війни в Україні і операції армії США «Буря в пустелі» і «Шабля в пустелі». Тоді близько 3000 російських танків серії Т були знищені американськими танками Абрамс. Американці втратили лише 25 танків Абрамс. 3000 російських танків були знищені у цій війні. Тобто, якщо є належне поєднання використання зброї і підтримки в повітрі, яка пізніше має бути у вас, американські танки мають велику перевагу над російськими. Американські танки кращі від російських від 2,5 до 4 разів щодо захисту, мобільності і вогневої сили.
Україні життєво необхідно отримати сучасні винищувачі
– Отже ми отримаємо кращі танки, ніж ті, які є у росіян. А чи буде складно для наших воїнів навчитися використовувати західні танки? І чи може це зайняти багато часу?
– Усім відомо, що українські воїни є високомотивованими і наративи про те, що начебто ваші захисники не можуть навчитися використовувати західні танки є неправдивими. Але навчання займе деякий час, бо потрібна буде навчитися не тільки механічним особливостям танків, а саме як їздити на них і як стріляти із танкової зброї. Потрібно буде навчитися використовувати танки як складову бойової сили у координації з піхотою, інженерними військами, силами протиповітряної оборони і артилерією. Слід використовувати танки у поєднанні із усіма видами військ, які будуть працювати проти ворога. Але незважаючи на те, що це займе час, українці зможуть це зробити. Саме тому, американці розпочали програму підготовки ваших батальйонів у Німеччині ще на початку січня.
– Але західні держави поки зволікають із наданням нам сучасних літаків. Деякі експерти кажуть, що все через проблеми із обслуговуванням і використанням винищувачів в Україні. На вашу думку, який найкращий аргумент за надання нам сучасних винищувачів?
– Щоб зрозуміти, який аргумент є найкращим для цього, слід розглянути 4 фактори успіху наземних операцій у війні 20 століття. Це контроль повітряного простору, тактика шокових наступальних маневрів, несподівані дії і наступальна розвідка. Танки відіграють вагому роль для успіху наземної операції. Але повітряна сила є найважливішою. Вона потрібна для того, щоб ви успішно просувалися. Якщо ви не контролюєте повітря, наприклад у вас немає повітряного паритету чи панування в повітрі, у вас можуть бути проблеми із просуванням на полі бою. З військової точки зору, Україні життєво необхідно отримати сучасні винищувачі. На сьогодні ухвалюються політичні рішення щодо цього, але не військові. Якби ви спитали у мене: «Чи можуть армії Заходу підтримувати українські війська з повітря? Відповіддю було б «так». Але чи маємо і мусимо ми це робити – це вже є політичним, а не військовим рішенням.
Високоточні удари АТАCMS і Шторм можуть нівелювати масового ворога
– З військової точки зору, чому нам необхідно отримати далекобійні ракетні системи, зокрема АТАCMS? Президент Зеленський та наші посадовці неодноразово просили Захід надати нам таке озброєння. Чому вони нам так необхідні наприклад для звільнення Криму та усіх окупованих територій?
– Є 3 основні компоненти, які є вирішальними для війни. Першим – є танки, на другому місці – повітряні сили, але третім головним компонентом є високоточні удари. Нещодавно генерал Каволі, голова Європейського командування Збройних Сил США заявив, що високоточні удари можуть нівелювати масового ворога, але це займає час. Системи АТАCMS, з радіусом дії до 300 кілометрів, і британські системи Шторм з радіусом дії до 500 кілометрів, допомогли б зруйнувати російську логістику, ворожий ланцюжок командування і можливість підтримувати наземні війська. Це дозволило б Україні наносити удари вглиб тилу ворога.
– На вашу думку, чому на Заході зволікають із наданням нам таких систем? Колишній командувач військ США в Європі Бен Годжес сказав, що Україні необхідно надати системи АТАCMS для звільнення Криму. Вони бояться ескалації?
– Думаю так. Політики не люблять ухвалювати рішення. Вони встановили багато червоних ліній і тепер – їх стирають, і це добре. Я думаю вони будуть продовжувати стирати свої червоні лінії. Але з військової точки зору, рішення ухвалюються занадто довго, втім думаю вони з часом все ж таки нададуть Україні винищувачі і далекобійні ракетні системи.
– Міністерство оборони Великої Британії кожного дня публікує розвідувальні зведення, у яких йдеться про проблеми російської армії. На вашу думку, російська армія взагалі має змогу провести ще один широкомасштабний наступ і досягти будь-яких успіхів на тлі великих проблем з особовим складом, нестачею зброї і боєприпасів?
– Вважаю, що ніколи не можна бути самовпевненим щодо свого ворога. Дійсно, якщо порівняти американську і британську розвідку, вони зазначають, що окупанти є непідготовленими, а їхні частини недоукомплектовані. Але маса все рівно має значення на полі бою. Отже, не потрібно бути самовпевненим,а слід бути насторожі. Це найкращий шлях для перемоги над ворогом.
Росіяни будуть робити усе, аби похитнули підтримку Заходу України
– Борис Джонсон, колишній прем’єр Британії, у документальному фільмі BBC заявив, що президент Росії Путін погрожував йому ракетним ударом. Надіюся, що такого не відбудеться у майбутньому. Але якби щось таке сталося, якою була б відповідь Великобританії і НАТО?
– Росія вже здійснювала атаки у Великій Британії, зокрема щодо Олександра Литвиненка і родини Скрипалів. Це форма гібридної війни, яку веде Росія. Поки я не бачу від них ескалації щодо держав-членів НАТО, але я бачу, що вони проводять гібридні операції. І вбивства є однією з форм цих гібридних операцій. Я не думаю, що вони вб’ють наприклад Бориса Джонсона, чи очільника уряду якоїсь держави. Але вони будуть робити такі речі, які б похитнули підтримку Заходу України. Наприклад, вони вже слали до українських посольство вибухові листи. Це організовували проросійські праворадикали в Іспанії.
– Говорячи про підтримку України, ви вірите в те, що вона буде залишатися сильною і непохитною цього року. Нас будуть підтримувати стільки, скільки буде потрібно?
– Якщо у вас є етичне, моральне і розсудливе розуміння міжнародних відносин, ви повинні підтримувати Україну. Вторгнення Росії до України є найбільшим аморальним і незаконним вторгненням за останні 70 років. Бажаю перемоги Україні!
– Один з високопоставлених британських військових заявив, що британській армії слід готуватися до участі у ще одній великій війні у Європі. Як ви оцінюєте ймовірність війни між НАТО і Росією і яка була б відповідь Альянсу?
– Слід розглянути таку ймовірність з точки зору логіки. Сьогодні європейські держави-члени НАТО більше витрачають на оборону ніж Росія. А наприклад, цьогорічний бюджет США на оборону становить 875 мрд доларів. І ця сума становить майже половину всього ВВП Росії. Для РФ здійснити напад ще й на об’єднане НАТО, після вторгнення до України, було б повним божевіллям. Я думаю, що ймовірність цього на сьогодні є досить низькою, але все може змінитися.
–Тобто у Росії немає жодних шансів перемогти НАТО у війні?
– Так, абсолютно жодних.
Розмовляв Даніель Ткіє
Новини
- Сьогодні
- 24 Листопада
- 23 Листопада
- Більше новин