Геральдика ворога у формі «Z» – випадкова і без змісту, – історик-геральдист


Знаки, якими росіяни почали позначати напад на Україну – абсолютно умовні і призначені для короткотермінового використання. Вони не були придумані для того, щоб набути якоїсь ролі символів РФ. Про це в ефірі «Першого Західного» розповів історик-геральдист Андрій Гречило.

За його словами, ці знаки не є варті уваги, бо наносилися ще під час навчань, щоб розпізнати своїх.

«Вони пів року катались вздовж нашого кордону і проводили тактичні навчання.  Під час них завжди відрізняють умовні війська: північ, південь, захід, схід. І для того, щоб під час якихось дій ідентифікувати власну техніку, робили позначки», – пояснює експерт.

На його думку, коли їх створювали, не думали про символізм, бо планували бліцкриг: за три дні взяти Київ і провести парад. Тому і не планували, що хтось буде на це звертати увагу. Латиниця  також була обрана, на його думку, випадково.

Геральдист аргументує свою думку тим, що цей ідентифікаційний знак – не єдиний, їх є багато: «Z», «V», кружечки чи квадратики.

Для прикладу, наші військові під час подій в Донбасі використовували дві вертикальні смужки. Тобто, це прості геометричні символи, які можна швидко нанести і зробити впізнаваними, щоб військові не розстрілювали свою ж техніку.

 «Коли їхня, так звана спецоперація, затяглася, і в Росії почали напад на Україну позначати атрибутикою, яка була зображена на техніці, пішли звернення  до їхнього штабу. І тоді вони заднім числом почали жалюгідно вигадувати. Спершу були байки що це «Zа Побєду». Але якось це по-дурному виглядає, коли воюється за русскій мір, який прив’язаний до кириличної традиції,  а тут використовують латинські літери. Потім через кілька днів вони свою риторику змінили, почали вигадувати, що це запад, восток. Хоча кримські підрозділи так само мають цю атрибутику», – розповідає Андрій Гречило.

Інша справа, вважає експерт, – георгіївська стрічка, якою росіяни для ідентифікації позначають вже одяг.

«Оця символіка вже прив’язується до історичної традиції. Принаймні вона апелювала до традицій Російської імперії. В Радянському союзі вона використовувалась, як гвардійська стрічка. Тобто, це таке собі імперське минуле, яке перейшло в традицію», – говорить Андрій Гречило.


Новини