«Головне – якомога швидше розчарувати Трампа». Коваленко про ППО для України та як розмовляти зі США

Фото: Суспільне

Президент Володимир Зеленський під час зустріч з канцлером ФРН Олафом Шольцом заявив, що Україна шукає способи захистити від російських ударів 20 спеціальних об’єктів. «Ми говорили з Олафом про посилення ППО… І я наводив один приклад. Не буду публічно вам говорити, тому що не можу, щоб Росія розуміла, про що я говорю. Але я наводив приклад, як ми зараз шукаємо [спосіб] захистити два десятки спеціальних об’єктів. І в нас не вистачає, через такі щільні удари ракетами, просто не вистачає систем ППО», – зазначив Зеленський. Він додав, що питання не в Німеччині, а загалом у політиці партнерів.

Скільки Україні потрібно ППО, щоб захистити всі важливі локації, які можуть бути компроміси у переговорах з новим президентом США Дональдом Трампом та чому його «мирний план» не спрацює – у програмі «Головне за день» на ТРК «Перший Західний» військово-політичний оглядач групи «Інформаційний спротив» Олександр Коваленко.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Freedom

«Один Patriot може прикрити таке місто, як Київ»

– Україні, зі слів президента Зеленського, потрібно додаткове ППО, щоб захистиити 20 спецоб’єктів, оскільки через щільні ракетні удари їх не вистачає. Чи реально отримати їх та чи тоді вдасться нам захистити усі важливі локації?

20 об’єктів, це не означає, що на кожен з них потрібна відповідна система ППО. Наприклад, якщо говоримо про такі комплекси протиповітряної оборони, як Patriot, то його батареї можуть закрити таке велике місто, як Київ. Одне місто може мати і кілька таких спецоб’єктів.

Фото: Digi24

Але слід розуміти, що потрібні комплекси, які будуть утворювати певний буфер безпеки. Аби у противника не було можливості досягати безпосередньо радіусу дії, де розміщений цей об’єкт. Також комплекс протиповітряної оборони треба розміщувати десь на проміжній ділянці руху ракети. В більшості випадків це робиться поблизу районного обласного центру або іншого важливого спецоб’єкту. Окрім того, кожен Patriot чи SAMP/T повинні мати також прикриття. І це вже комплекси малого і середнього радіусу дії. Їх якраз потрібно якомога більше, бо радіус дії малого до 15 км, а середнього – 40-50 км. Їх постачання залежить насамперед від наших міжнародних партнерів.

«Б’ють туди, де менш щільне ППО»

Спостерігаємо, що під час останніх атак ворог обирає цілями об’єкти саме у західних областях України, зокрема кілька ночей були прильоти» у Тернополі. Про що свідчить така тенденція і яка її мета?

Вони намагаються дотягнутися до тих областей, де менш щільна ППО. Зокрема, захід України менше потерпав від ракетних ударів, чим південь, центр або північ, не кажучи вже про схід. І тому концентрація там засобів протиповітряної оборони усіх ешелонів: малого, середнього та великого радіусу дії менша. Переважно діють мобільні вогневі групи та інші засоби перехоплення.

При цьому, російські окупанти не полишають планів енергетичного терору України. Зокрема, у листопаді були дві масовані ракетні атаки з паузою півтора тижні, тому найближчим часом цілком можливо ще одна. І в грудні не менше двох-трьох разом з атаками обмеженим боєкомплектом.

Наслідки удару по Тернополю у ніч на 2 грудня

Тож вони концентруються по тих областях, де слабша ППО і є більша вразливість по ураженню, наприклад, енергооб’єкту. І від цього буде страждати більша кількість населених пунктів.

Так само, як вони наносили удари по тим областям на півдні або в центрі України, де є залежність від окремих об’єктів генерації електроенергії і, відповідно, навіть незначне пошкодження, може на кілька днів створити критичну ситуацію.

«Трамп візьметься за силовий план закінчення війни»

– Західні регіони України – це ще й безпосередня близькість до країн Європейського Союзу. Відповідно, сигнал партнерам, що зброя РФ долітає до кордону. Президент Зеленський заявив, що Україна не погодиться на запрошення в НАТО лише частини не окупованої території. Він наголосив, що це має стосуватися всієї країни. Як розцінювати такі заяви президента і чи може бути компромісом замість членства або запрошення у НАТО, розміщення в Україні західних військ, принаймні таку заяву зробила високий представник ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки Кая Калас?

– Кая Каллас, на жаль, не приймає таких рішень. Чуємо від наших давніх друзів з країн Балтії чи інших, які давно з нами, різкі заяви щодо Росії і щодо вирішення війни в Україні. Але в більшості випадків вони не можуть вплинути на кінцеві рішення. Це стосується і НАТО, і Європейського Союзу.

Щодо останніх заяв президента Зеленського, то це саме те, що називається дипломатія і політика. Це елемент торгів. Добре розуміємо, що з першого дня після інавгурації Дональд Трамп буде максимально робити все для того, аби інтегрувати свій мирний план. І з ним буде дуже важко домовитися, якщо не знайти спільні теми, точки дотику. Зокрема, згідно з інформацією, яка є у відкритих джерелах, одним з основних елементів мирного плану Трампа є те, що Україна має відмовитись від членства в НАТО на 20 років. Аналізуємо: це для нас плюс, чи мінус? При цьому маємо розуміти, що допоки Україна не закінчить війну і будуть тимчасово окуповані території, то не зможе стати членом Північноатлантичного альянсу. Це факт. Можна нарікати, мріяти, але поки не буде перемоги і капітуляції РФ, цього не станеться. Можуть бути різні формати співпраці, але повноцінними – ні. При цьому, ставимо акцент на тому, що це для нас основна ціль.

Фото: CNN

І от пункт про 20 років, у діалозі між Володимиром Зеленським і Дональдом Трампом, коли він юридично стане 47-м президентом США, може стати компромісним. НАТО для нас надважливо, але заради миру, ймовірно, ми підемо на відтермінування вступу.

Наступні пункти у мирному плані Дональда Трампа – це припинення війни по фактичній лінії боєзіткнення. А який вигляд вона має? Херсонщина, Запорізька, Донецька області та навіть Луганщина, які внесені в російську зґвалтовану конституцію, повністю в своїх адміністративних межах не захоплені. Виникає питання: А Путін на це піде? Ні. А що з Курською областю? Де там має бути припинення вогню, вона ж під контролем України. Путін на це піде? Ні. І от починаються перші суперечки. Ми пішли на зустріч Трампу в питаннях з НАТО і продемонстрували свою лояльність до нього. Путін цього не зможе продемонструвати і Дональд Трамп за якийсь час почне використовувати «план Б», а саме силовий метод припинення війни.

Для нас головне зараз – це розчарувати якомога швидше Дональда Трампа в його мирному плані. І це дуже важка дипломатична робота.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляла Ніна Сукач

оренда квартири Львів

Новини