«Головне, яку зброю ми поставимо під крило». Експерт про розширення повітряного флоту України
- Середа, 02 жовтня 2024
У Нідерландах попрощалися із F-16, у небо піднялися вісім винищувачів. Ці польоти вирішили транслювати наживо через великий інтерес як в самій країні, так і за її межами, бо нідерландські Повітряні сили переходять на нові американські винищувачі F-35. Натомість 24 борти F-16 мають намір передати Україні, принаймні так заявляли на початку цього літа у міністерстві оборони Нідерландів.
Власне, про F-16 в Україні та локаційно втрачені російські «Шахеди» – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» заступник генерального директора компанії military-tech, експерт з авіації Анатолій Храпчинський.
Відеоверсія розмови – тут.
«Йдеться про придушення «Шахедів» РЕБами»
– Яким чином ми локаційно втрачаємо російські БпЛА?
– Йдеться про те, що з допомогою засобів радіоелектронної боротьби (РЕБ) БпЛА падає десь в полі. Ми його не збиваємо, але «придушуючи», не даємо здійснювати певні операції.
Однак ворог активно модернізує «Шахеди» і на те в нього є можливості. Намагається використовувати рельєф місцевості, уникати засобів виявлення. Він активно використовує засоби для розвідки, засоби зв’язку, зокрема, в одному із «Шахедів» знайшли термінал Starlink. РФ вважає, що це надійний інструмент для створення проблем для нашої протиповітряної оборони, її навантаження та збирання певної інформації.
У 2023 році Росія активно використовувала класичні засоби радіолокації за рахунок літаків дального виявлення А-50, певних систем у Криму чи на території РФ, які могли глибоко бачити територію України. Однак, після низки операцій Сил оборони Росія втратила ці можливості. Наступний інструмент збору інформації – це були розвідувальні БпЛА. Україна оперативно знайшла рішення –зенітні дрони почали їх перехоплювати. Тож тепер вони намагаються працювати за рахунок «Шахедів», «Герберів», які навантажують нашу ППО. Також чуємо заяви з боку диктатора Путіна про те, що вони будуть збільшувати виробництво безпілотних систем.
Однак, ми можемо шукати рішення за допомогою засобів радіоелектронної боротьби, створювати системи протиповітряної оборони: зенітні дрони, дешеві ракети, але це не вирішує стратегічної проблеми. Нею є здатність Росії обходити санкції і виробляти ці засоби. Проблему можна вирішити лише, надавши Україні дозволи на удари далекобійною західною зброєю углиб РФ.
Безумовно, Україна працює, бачимо гарні результати застосування наших ударних БпЛА, які вже працюють і на реактивній тязі і дозволяють нести корисне навантаження 1000 кг. Також можливе застосування комбінованих ударів, це те, що ми побачили при ударі по Торопцю у Тверській області, де було гарно спланована операція.
Однак, все ж треба говорити про застосування західної зброї, тому що це дієві якісні інструменти повного циклу. Є літак F-16 і ракета Jason, яка може летіти на відстань 400, 950 і 1900 кілометрів. Буде французький Mirage-2000, який бере під крило ракети Storm Shadow – вони летять на 560 км і далі та Scalp – 350 км.
«Наші пілоти можуть сісти і за F-16, і за Gripen»
– А ми готові технічно розширити свій повітряний флот іншими бортами? Адже потрібно технічно до цього підготуватися: пілотів навчити, логістику підтягнути…
– Почнемо з підготовки українських Повітряних сил до отримання літаків F-16. Велика проблема була безпосередньо в політичних рішеннях західних партнерів. Колосальна робота була проведена шанованими «Джусом» (Андрій Пільщиков, загинув 25 серпня 2023 року) та «Мунфішом» (Олексій Месь загинув за штурвалом F-16 під час відбиття одного з наймасовіших ракетних ударів 26 серпня 2024), щоб ми отримали їх взагалі. Спочатку у це вірили вони, пілоти США у відставці та деякі конгресмени, які це все лобіювали. Після того, як увесь світ побачив певні дії з боку Сполучених Штатів, то почалися уже реальні розмови.
Зауважу, що взагалі за візією Повітряних сил, яка була оприлюднена у 2020, розглядались до експлуатації F-16, F-18, F-35 та Gripen. А також літаки на кшталт французького винищувача Dassault Rafale і Eurofighter Typhoon. Знову ж таки, якщо порівнювати шлях отримання і введення в експлуатацію F-16, то Польща йшла до цього чотири роки, а Україна це зробила за рік. Тож, отримавши F-16, переобладнавши кілька аеродромів, створивши певні можливості, тепер інші типи західних літаків для нас не проблема. Зокрема, з точки зору навчання за натівськими нормами і стандартами наших пілотів. Тепер вони можуть сісти за Gripen чи F-16, перенавчання може зайняти три місяці.
Але головне, яку зброю ми поставимо під крило. Якщо кажемо про Mirage-2000 – це Storm Shadow і він у нас є, якщо F-16, то поки що у нас немає JASSM, зате є авіабомба JSOW, яка може летіти 110-130 км.
Повернемось до того, чи достатня ця тактична глибина для нас. На лінії фронту – так, зможемо працювати літаками F-16 і це буде високоточна робота засобів ураження. Але нам потрібно далі.
Своєю чергою Gripen, який розглядався як найближчий для українських Повітряних сил – він і дешевший, у нього цікавіші можливості та короткий зліт, а це важливо в умовах постійних ударів росіян по аеродромах, – однак під його крило кладеться Taurus. А його ми не можемо отримати, бо канцлер Шольц відмовляється воювати з Росією. Тож знову повертаємося до питання політичної волі.
«Україні необхідно розвивати військово-промисловий комплекс»
– В один із днів український кордон з Білорусі перетнув невідомий літальний апарат. Там спочатку заявили, що це навчальний Як-130, потім відмовилися від цих слів. Чи може бути, що це розвідувальна операція, щоб довідатися шлях майбутніх атак тих же «Кинджалів»?
– Безумовно могли використовувати. Скоріш за все це була фальш-ціль для створення певної імітації; засобами радіоелектронної боротьби – це дуже легко робиться. ППО включається в активний режим і можна побачити в певному радіусі, де і що стоїть та як працює.
Якщо говорити про політичну складову Білорусі, то там розповідають про ракети, які можуть літати на 300 км, а також чуємо заяви диктатора Лукашенка, що він не хоче Третьої світової.
Головна теза цього та, що Україні необхідно розвивати військово-промисловий комплекс. Колосально, за 2,5 роки маємо розвиток від фанерних дронів до засобів, які літають в Алабугу у Татарстані. Багато казали, що це звичайний літак, але через це мала авіація в Росії буде нищитися засобами ППО і вже є багато таких випадків.
Зараз деякі програми скоротили, спростили і це створює можливості нових боєприпасів для FPV-дронів і так далі. Ракетна програма – у нас є унікальна база для створення носіїв і засобів ураження: «Южмаш», Прогрес, «Мотор Січ». Бачимо, до чого призвело російське імпортозаміщення на прикладі міжконтинентальної ракети «Сатана», яка розірвалась в шахті. Бо хотіли зробити щось без «Южмаша».
У нас зараз критична точка, маємо діяти Ізраїль. Свого часу, коли їм не давали виробляти зброю, там була «давидка» – кустарний міномет, куди закидався снаряд начинений головками від цяхів. Він стріляв дуже голосно і усі думали, що Ізраїлю передали якусь ядерну зброю. Тим не менш, вони пройшли свій шлях, і нам постійно про це кажуть – треба розвивати ВПК.
Розмовляла Ярина Капітан
Новини
- Сьогодні
- 20 Листопада
- Більше новин