«Головною проблемою є Трамп». Генерал Франції про те, чому по Україні продовжують стріляти, «небесний щит» та імперію США

Фото: Reuters

Президент Дональд Трамп заявив, що мирні переговори з РФ продовжуються, але йому не подобаються бомбардування України, повідомляє AP. «Ми ведемо переговори з росією, ми б хотіли, щоб вони припинили. Мені не подобається, що вони бомблять знову і знову, і щотижня гинуть тисячі молодих людей», – сказав Трамп і вкотре повторив, що цього не сталося б, якби він був президентом. Нагадаємо, президент Володимир Зеленський заявив, що РФ збільшила кількість повітряних атак за останній тиждень. Росіяни випустили по Україні понад 1 460 керованих авіаційних бомб, майже 670 ударних дронів і понад 30 ракет різних типів. Також 4 квітня російські війська вдарили по житловому мікрорайону Кривого Рогу касетною балістичною ракетою, загинули 20 людей, у тому числі 9 дітей.

Що відбувається у перемовинах США з Росією, чи Трамп розчарований діями диктатора Путіна, чи треба питати дозвіл у росіян на введення миротворчих військ в Україну та чи захоплять США Гренландію і Канаду – у програмі «Міжнародні новини» на ТРК «Перший Західний» колишній голова військової місії Франції при ООН, генерал Домінік Трінкан.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Le Bien Public

«Ключові запитання до Трампа»

– Президент Володимир Зеленський заявив, що Росія готує наступ углиб Харківської, Сумської та Запорізької областей – це дані в української військової розвідки. Як ці військові плани РФ можуть вплинути на переговори між США, Росією та Україною, зокрема, щодо припинення вогню?

– Це мусить переконати президента США Трампа в тому, що Росія не хоче миру і має намір і далі наступати на Україну. Такі дані української розвідки мають змінити його погляди на цю війну та можливість досягнення угоди із Путіним. Звісно, я не впевнений, що це відбудеться.

Щодо європейських партнерів, це в черговий раз підтвердить їх переконання щодо необхідності продовження допомоги Україні.

Зараз головною проблемою є Дональд Трамп. Чи розуміє він, що неможливо домовитися із Путіним? Чи усвідомлює, що слід і надалі підтримувати Україну? Це ключові запитання.

Фото: Радіо Свобода

– Трамп заявив, що злий на російського диктатора Путіна, адже той не бажає припинення вогню, ба більше пропонує скинути український уряд, зокрема, ввести тимчасове зовнішнє управління Україною організацією ООН. Як можете відреагувати на цю заяву і чи ймовірне протистояння Трапа та Путіна?

– Важко коментувати те, що говорить Дональд Трамп, адже він часто змінює свою думку.

Як на мене, він розчарований діями Росії. Але Трамп також заявив, що розчарований діями України через те, що президент України не погодився на останню редакцію угоди щодо корисних копалин. Звичайно, Трамп просить в України те, що є неможливим, адже ви є частиною Європи, а тут вільний ринок та конкуренція між різними компаніями. А Дональд Трамп вимагає монополії на видобуток українських корисних копалин.

Вважаю, що слід обережно сприймати усі заяви Трампа. Оскільки, зазвичай, вони не є актуальними вже за кілька днів.

– США домовились з Росією про часткове припинення вогню в повітрі та на морі. Як можете оцінити порушення РФ цих угод і чи бачите у цьому чергове приниження президента Трампа?

– Звичайно, бо фактичної угоди не було підписано. Ба більше, немає згоди росіян на повне припинення вогню. Як тільки вони кажуть, що погоджуються на щось, то одразу висувають нові нереалістичні умови.

Наразі, немає жодних шансів на підписання угоди про повне припинення вогню найближчим часом. Це проблема для президента Трампа, адже він хотів закінчити війну в Україні дуже швидко.

«Нам не слід питати дозволу у росіян»

– Президент Франції Емманюель Макрон заявив про введення французьких та британських сил в Україну у разі укладання угоди про припинення вогню. Чи слід всерйоз розглядати такий план, адже Росія виступає проти цього та блокує ухвалення його?

– Нам не слід питати у росіян дозволу на ведення миротворчих сил в Україну. Україна – незалежна та суверенна держава, яка сама вирішує питання, які стосуються її безпеки.

Звісно, якби ці війська перекидалися на лінію фронту, тоді це зовсім інша справа. Водночас, Франція пропонує інший план, про це заявив президент Макрон. Перша складова цього плану збільшення підтримки України у цій війні. Друга – допомога у розвитку Збройних сил України та посилення оборонних спроможностей. Третя – розміщення європейських військ у Києві, Дніпрі, Одесі, Львові та інших містах подалі від лінії фронту. Вони б забезпечили стримування Росії від порушення угоди про припинення вогню. Крім цього, вони могли би захищати об’єкти критичної інфраструктури України. Подивимося, як буде виглядати цей план у фінальній редакції.

Фото: Радіо Свобода

– Чи відчуваєте що Франція та Велика Британія готові вести свої війська до України без згоди з боку Росії?

– Минулого тижня в Україну прибули командувачі Збройних сил Франції та Великої Британії для проведення консультацій з Генеральним штабом України. Обговорювалося те, що потрібно Україні від союзників.

Також говорили про те, які країни готові вести свої війська і таких не багато. Франція може це зробити. Сполучене Королівство – також частково. Водночас потрібно 40 000 військових, тож у цьому питанні є велика прогалина. Зараз ми на етапі військового планування, тож слід зачекати, коли стануть відомі нові деталі цього плану.

«Не слід мріяти про «небесний щит»

– Президент Макрон також зазначив, що ця миротворча місія в Україні може бути проведена під егідою ООН. Що думаєте про такий план?

– Емманюель Макрон говорив про контроль за припиненням вогню на лінії фронту. Якби була революція ООН, росіяни її би виконували, але у такому разі документ має бути затверджений Радою безпеки ООН і це згода отримати згоду і від Росії. Це буде запропоновано генеральному секретарю ООН і, напевно, могло б стати ефективним інструментом для збереження миру.

Водночас, РФ не хоче припинення вогню. Можемо довго дискутувати про це, але наразі її згоди немає.

– Чи очікуєте, що військово-повітряні сили Франції будуть патрулювати небо над Україною? Європейські лідери зараз обговорюють ймовірність запровадження «небесного щита» над Україною для патрулювання зони припинення вогню…

– З військової точки зору неможливо створити «небесний щит» над Україною. В Ізраїлі це вдалося через невеликий розмір країни. Україна натомість дуже велика. Саме тому неможливо захистити всі куточки держави.

Разом з тим, можемо допомогти Україні у боротьбі з безпілотниками і ракетами. Франція уже надала Україні винищувачі Mirage 2000, які допомагають захищати небо. Водночас, не слід мріяти про «небесний щит».

Mirage 2000. Фото ілюстративне: АрміяInform

– Якими можуть бути наступні рішення уряду Франції щодо продовження військової підтримки України і що ви би порадили французькому уряду у цьому аспекті?

– Минулого тижня було внесено на розгляд уряду Франції виділення допомоги Україні в розмірі 2 млрд євро – це новий етап в допомозі України. По-друге – забезпечення вашого захисту після припинення вогню. І третє – організувати європейських союзників для захисту України.

Ця робота вже активно ведеться у Парижі та Лондоні. Побачимо, що буде далі. Дискусії ведуться швидко та продуктивно. Водночас, це слід сприймати обережно, адже наразі режим припинення вогню не погоджений Росією.

– Чи очікуєте ви, що Кремль погодиться на повне припинення вогню в Україні до кінця року? Наразі Путін йде лише на мінімальні поступки, аби надати можливість Трампу оголосити про хоч якийсь успіх в перемовинах, але фактично не завершувати війну.

– Росія зараз, по-перше, виграє час для того, щоб провести наступ та отримати більше територій у тих областях, які були анексовані нею. По-друге, вони грають в ігри із Трампом. Маніпулюють ним, і, на жаль, Трамп бере участь у них. І по-третє, Путіну потрібна війна, аби далі керувати Росією. Це інструмент консолідації влади, армії та силовиків. Він намагається згуртувати людей навколо ідеї захисту Росії. І йому це поки вдається.

«Європа спостерігає за появою нових імперій»

– Адміністрація Трампа переорієнтовує свій фокус уваги з Європи на Індо-Тихоокеанський регіон для стримування Китаю. Чи Франція та Велика Британія готові взяти на себе лідерство у питанні захисту Європи, в тому числі і ядерного?

– Тут багато нюансів. По-перше, Європа спостерігає за появою нових імперій. І йдеться не тільки про Росію, але й імперію Сполучених Штатів. Європа, яка є великою у світі, не готова бути імперією. Потрібно так організуватися, щоб бути могутніми в захисті континенту та демократії.

Проблема у тім, що багато європейських країн про це не думали. Вони вважали, що США забезпечать цей захист, однак зара уже в цьому не впевнені. Саме тому зараз ведуться дискусії, яким країнам Франція може надати свою ядерну парасольку. Зараз багато чого змінюється у світі.

Щодо Дональда Трампа, то він діє дуже швидко. А от Європа – повільна, лідерам 27 країн складніше порозумітися. Водночас, через дії президента США, Європа пришвидшується та починає змінювати свою глобальну стратегію.

Фото: росЗМІ

– Чи очікуєте, що європейські союзники будуть продовжувати купувати американську зброю після заяв та зміни політики США?

– Проблема, в основному це протиповітряна оборона. Маю на увазі винищувачі F-35 і системи ППО Patriot, які виготовляються у США. До речі, можу порівняти їх вартість з європейськими аналогами: F-35 вартує 170 млн євро, а французький Rafale – лише 70 млн євро.

Щодо інших систем озброєння, ситуація змінюється. Артилерія, танки, БТР, ЗРК та багато інших систем озброєння виготовляють у Європі. Слід збільшувати інвестиції у оборонну промисловість ЄС та посилювати підтримку України.

«Маємо самоорганізуватися, щоб захистити себе»

– Чи очікуєте виходу Сполучених Штатів із НАТО і чи можуть Франція, Велика Британія та інші союзники забезпечити оборону континенту без допомоги з боку США?

– Ми цього не хочемо, але вирішувати це питання будуть США. Європейцям не слід спостерігати та чекати кожні чотири роки за тим, кого оберуть американці. Їм треба бути більш автономними і покращувати оборону континенту.

Європейський союз є третьою найбільшою економікою світу. Європа витрачає понад 300 млрд євро на оборону щороку. Це величезні гроші. Тому маємо самоорганізуватися, щоб захистити себе.

– Чи підтримуєте ідею створення європейської армії?

– Не підтримую. Я за посилення європейської оборони арміями національних держав. Також підтримую діяльність та місію НАТО. НАТО – це теж не армія, а організація національних держав. Можемо зробити те саме з Європою.

«Трамп вважає, що усе можна купити»

– Віцепрезидент США Джей ді Венс відвідав Гренландію і заявив, що США візьмуть під контроль цей острів. Як можете на це відреагувати?

– Трамп вважає, що усе можна купити, тож він хоче Гренландію. Звісно, не для потреб нацбезпеки, а в основному для видобутку корисних копалин. Водночас, близько 60 тисяч людей проживають на цьому острові.

Не знаю, чи заплатить Трамп достатньо, щоб купити цей острів, проте розумію, чому Данія розчарована такими діями США.

– Чи можуть європейські союзники переконати адміністрацію Трампа не захоплювати Гренландію, адже покращити безпеку та оборону цього острова можна без незаконної агресії?

– Це не питання захисту США. У Гренландії вже є їхня база і захист острова можна організувати без проблем. Проблема у тім, що американська імперія хоче анексувати не лише Гренландію, але й Канаду.

Отже, йдеться про баланс сил у світі. Канада дуже розчарована цим. Вона навіть хоче вступити до ЄС. Маємо рішуче виступати проти такої позиції Трампа.

Колись США були центром вільного світу і мають ним залишатися, а не імперією, як цього хоче Дональд Трамп.

Фото: BBC

А що про все це зараз думає Китай, зокрема, на тлі заяв Сполучених Штатів щодо необхідності захоплення та контролю над Гренландією, Канадою та Панамським каналом?

– Китай уважно спостерігає за усім цим. Якщо Трамп хоче анексувати Гренландію, то чому Китай не може захопити Тайвань…Трамп не має що сказати на це. Ситуація є цікавою.

– Чи очікуєте ви, що США стануть на захист Тайваню у разі агресії з боку Китаю?

– Не думаю. Тайвань має велике значення для світу через виробництво мікрочипів. Тож президент Трамп починає будувати заводи для цього у США. Він прагне перенести виробництво у Штати. Тайванці повинні бути обережними щодо того, як далі будуть розвиватися події. Ось чому у багатьох із них по два паспорти, вони завжди готові покинути країну.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляла Даніель Ткіє

ДІМ РІА у Львові

Новини