Громади мають подбати про соціальний транспорт для хворих – Андрій Васько

Фото: poltava.to

В умовах війни лікарі екстреної медичної допомоги на Львівщині продовжують працювати у звичному режимі та виїжджати на виклики. Щороку до обласного Центру екстреної медичної допомоги надходить до 200 тисяч викликів. Щоденно їхні медики госпіталізовують до 10 пацієнтів з гострим інфарктом міокарду і 25-30 – з інсультом.

Про це  у програмі Олега Радика «Go про»  розповів в.о. гендиректора Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Андрій Васько.

За його словами, щодоби на лінію 103 надходить від 1,5 тисяч до 2 тисяч дзвінків.

«На сьогодні госпіталізовують лише половину пацієнтів, до яких виїжджає швидка. Ці виклики – це гарантовано там, де є повноваження екстреної медичної допомоги. У всіх інших випадках – допомога надається, або на місці події, вдома, або це, що взагалі не потребують допомоги. Приблизно 20% викликів – абсолютно не медичні. Це соціальні виклики, пов’язані з дефіцитом уваги, або відсутністю соціального супроводу пацієнтів, або ж помилкові», – сказав Андрій Васько.

На запитання ведучого про те, чому швидка інколи відмовляється виїжджати на виклики, він відповів, що це залежить від стану, в якому перебуває пацієнт. Передовсім, медики екстреної допомоги приїжджають, коли в хворого є зупинка серцебиття, зупинка дихання, політравма, коли особа потрапила в ДТП, чи коли є переломи нижніх кінцівок.  

«Це наші пріоритетні виклики. Якщо ми їх виконуємо, то ми можемо ставити плюс, що екстрена допомога свої базові функції виконала. Другий стан – це є екстрені виклики. Наприклад, в пацієнта може бути кровотеча, інфаркт, інсульт. Якщо немає цих категорій, то це є, або непрофільні, або неекстрені виклики, на які ми не зобов’язані виїжджати», – пояснив Андрій Васько.

Скриншот з програми «Першого  Західного»

Неекстрені виклики – це пацієнти з хронічними захворюваннями чи ті, що довго хворіють, або соціально вразливі категорії, які не можуть самі пересуватись. За словами медика, «це не є категорія екстрених станів і ургентної допомоги». Тому медики екстреної допомоги можуть до них не виїжджати. Про них повинен подбати соціальний транспорт, про наявність якого, на думку Васька, мають подбати місцеві громади.

«Ми ставимо це питання на порядок денний дискусії з громадами, на рівні області. Соціальний транспорт для осіб з інвалідністю, поранених, військових, які потребують реабілітації, повинен бути доступний в громадах. І якщо цієї опції не буде, то через  місяць-два, пів року, ми будемо мати критичну ситуацію з необхідністю залучати якісь ресурси, яких до того моменту не буде підготовлено. Через війну ця проблема буде наростати, як вал, бо ми розуміємо, що громадський транспорт, дороги, вулиці ще не повністю адаптовані для осіб з інвалідністю», – зазначив лікар.

Він зазначив, що за державними нормативами, медики екстреної меддопомоги мають 10 хвилин на доїзд на критичні виклики, і 20 хвилин – на екстрені виклики.

Транспортом медики цієї служби є забезпечені. За минулі три роки весь автопарк екстреної  медицини, за словами Васька, вдалось оновити повністю. Щодоби в рейсі перебуває до 140 машин.

оренда квартири Львів

Новини