І львів’янам, і бізнесу буде компенсовано збитки, завдані ракетними атаками – заступник міського голови Львова
- Вівторок, 20 лютого 2024
Наприкінці січня внаслідок російської ракетної атаки пошкоджень зазнали житлові будинки на Сихові. Одна людина загинула. Вранці 15 лютого росіяни нанесли ракетний удар по іншому району Львова. На щастя, обійшлося без жертв. Але наслідком цього терору стали сотні вибитих вікон, пошкоджені фасади, частково зруйнований освітній заклад.
Як Львів відновлює пошкоджені об’єкти; на яку грошову компенсацію можуть розраховувати львів’яни; як місто оцінює збитки, завдані ворогом? Про це у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» розповів перший заступник міського голови Львова Андрій Москаленко.
Відеоверсія розмови – тут.
Усі вибиті вікна одразу закрили плівкою
– Зранку, 15 лютого, росіяни завдали чергового ракетного удару по Львову. Які цивільні об’єкти постраждали під час цієї російської атаки?
– Загалом пошкоджено 24 житлові будинки, 3 гуртожитки, вибито 614 вікон, понад 200 вікон між поверхами. Одне з великих урвищ утворилося біля Школи вільних та небайдужих. Пошкоджено ще одну школу та дитячий садочок.
Також ми провели аналіз 12 компаній, постраждалих внаслідок ворожої атаки. На жаль, в одній із них, що займалася виробництвом льоду знищено майже все обладнання. Якщо ж говорити про інші, а саме супермаркет, аптеку, кафе, то там вибито вікна. Зараз працюємо з компаніями щодо компенсації завданих збитків.
– Чи хтось із постраждалих львів’ян потребував тимчасового відселення?
– Опція переселення працює. Одразу ввечері ми зустрілися з мешканцями. Наші колеги з фондів допомогли з плівкою та деревом, тож до наступного дня всі вікна були закриті. Заразом запрацював виїзний ЦНАП. Він працюватиме і впродовж цього тижня. За потреби роботу структури буде продовжено. Матимемо зустрічі з мешканцями.
Проблем із тимчасовим поселенням немає. Якщо хтось звернеться у ЦНАП, на «гарячу лінію» чи до нас, то ми оперативно надамо таку можливість.
За пошкоджене майно мешканці отримають компенсацію
– Де зараз навчаються діти, котрі відвідували садок і школи, пошкоджені росіянами?
– Школа вільних і небайдужих – молодці. 15 лютого вони організували дистанційне навчання, а наступного дня вже відновили очне. У тій частині будівлі, де пошкоджено перегородки навчання не відбувається. Навчальний процес перенесено в іншу частину закладу.
У комунальній школі та дитячому садочку вибило кілька вікон. Зважаючи на незначні пошкодження, навчальний процес там продовжується.
– Ракетні обстріли тривають. Тож чергових атак по Львову також не можна виключати. Якого алгоритму дій повинні дотримуватися мешканці, якщо їхні помешкання зазнали пошкоджень?
– Є кілька опцій. Якщо у помешканні були вибиті вікна, можна взяти вичерпний перелік документів та звернутися у ЦНАП. Компенсація за одне вибите вікно – до 12 тис. грн. Компенсація за вибиті вхідні двері у помешкання – 8 тис. грн. Якщо, до прикладу, є пошкодження конструктиву будинку, то роботи буде проводити місто. На основі актів зберемо комісію, яка займатиметься централізованими роботами. Ці роботи жодним чином не впливатимуть на безпеку мешканців, але їх потрібно провести.
Якщо пошкодження зазнав бізнес, то у нас є два ваучери: компенсаційний на 500 000 тис. грн. і на відновлення 2 млн грн. Минулоріч компенсаційними ваучерами скористалися 17 суб’єктів, ще 2 суб’єкти – ваучерами на відновлення.
Якщо хтось із мешканців потребує відселення, можна звернутися у ЦНАП або на «гарячу лінію» міста 1580. Така допомога буде надана.
Також діє державна програма «єВідновлення». На місце приходить комісія, складає акти.
Якщо будинок пошкоджено, обов’язково потрібно зробити фотофіксацію. На місці завжди працюють ЦНАП, представники районної адміністрації. Якщо будинок управляється ОСББ, ми здійснюємо координацію з керівником ОСББ. Тобто всю інформацію можна уточнити або в керівника ОСББ, або в працівника райадміністрації.
У школі на Сихові – пошкодження конструктиву
– Внаслідок атаки 15 лютого був пошкоджений об’єкт критичної інфраструктури. Що можете сказати про його руйнування?
– З одного бору, росіяни ціляться так, щоб залякати. Недарма під обстріли потрапляють дитячі садочки, школи та житлові будинки. З іншого боку, ціляться по критичній інфраструктурі. На щастя, цього разу наслідки атаки не були настільки критичними, аби завдати суттєвих незручностей мешканцям.
– Внаслідок ракетного удару російських окупантів по житловому кварталу на Сихові 29 грудня, також було пошкоджено і будинки львів’ян, і школу. Якою є ситуація зараз?
– У пошкодженій школі спершу відновили одну частину закладу. Це зайняло близько тижня. У другій частині школи, під час додаткового обстеження, виявили пошкодження конструктиву. Потрібно провести роботи з укріплення. Вони фінансуються містом. Думаю, що найближчим часом повідомимо про термін виконання. Лише після того, як всі роботи завершать, діти зможуть повернутися у цю частину будівлі для навчання.
Зокрема, що стосується будинку на Сихові, то там потрібно встановити два ліфти.
Збитки, завдані Львову – на мільярди гривень
– Чи здійснює міська рада загальний підрахунок завданої шкоди і чи має місто кошти на відбудову?
– Умовно завдану шкоду можна поділити на декілька видів. Є видатки, що не компенсовуються ні з міського, ні з державного бюджету. Зокрема це стосується пошкоджених автомобілів. Такої компенсації немає. Але ми з мешканцями деяких будинків пропрацьовували різні варіанти, щоб це фіксувати і в майбутньому залишати теоретичну можливість повертати це через репарації. Це – складний і довгий шлях. Однак потрібно все фіксувати. Якщо у цьому питанні потрібна наша допомога, то ми через працівників районних адміністрацій завжди готові допомагати.
З іншого боку, рахуємо видатки міста. Зараз це – попередні видатки завданої шкоди. Для бізнесу – близько 7 млн грн, можливо буде більше.
Є частина видатків, які ми компенсовуємо. До прикладу, стандартом встановлено, що компенсація за пошкоджене вікно – до 12 тис. грн. Але у когось могли бути дорожчі вікна. Відповідно є кошти, що виділяються з бюджету міста, які ми називаємо частковою компенсацією. Це фактично мінімальний поріг того, що можна компенсувати, аби відновити помешкання і далі у ньому жити.
Є ще один вид видатків. Зараз відновлюємо будинок на Стрийській. Це передбачає декілька видів робіт: відновлення будинку, фасадні роботи, відновлення сходових майданчиків, внутрішні роботи.
Збитки, завдані Львову – на мільярди гривень.
– Чи може громада Львова звернутися до міжнародних інституцій з вимогою стягнути репарації з Росії, чи це повноваження держави?
– Це питання вирішується на рівні держави. Але ми сприяємо роботі усіх служб, допомагаємо з підготовкою та наданням необхідних документів, тобто робимо усе, що потрібно зробити з нашого боку.
– Зима завершується. Як оцінюєте проходження зимового періоду?
– Наше завдання – двох напрямів: подбати про водопостачання, якщо зникає централізоване електропостачання і забезпечити теплопостачання (для цього встановили твердопаливні котли, додаткові джерела підключення до об’єктів критичної інфраструктури).
Я б не акцентував на тому, що якийсь період завершується, а якийсь розпочинається. Адже розуміємо, що Росії неважливо, коли наносити удари.
Розмовляли Уляна Лаврик, Стас Гордієнко
Записала Олеся Когутич
Новини
- Сьогодні
- 21 Листопада
- Більше новин