Імплантували фрагмент кістки з ноги. Дівчині з Львівщині у США зробили унікальну операцію
- Середа, 10 травня 2023
Дівчині з Львівщини зробили у США унікальну операцію на щелепі, імплантувавши туди фрагмент кістки з її власної ноги.
Про це повідомляє Львівська обласна дитяча клінічна лікарня Охматдит.
Анні із Самбора – 21 рік, вона навчається в університеті. Коли дівчинка народилася, їй діагностували злоякісну пухлину щелепи – тератому. У перекладі з грецької – чудовисько. І це справді так, адже вона містить у собі дуже різні тканини – волосся, зуби і злоякісний процес загрожує життю. Чудовисько маленької Ані було велике – аж 20 см.
На четвертий день після народження дівчинку прооперували в «Охматдиті», пухлину довелося видаляти разом з половиною нижньої щелепи, іншого способу лікування немає. Малеча росла з обмеженнями, їй було важко смоктати, дихати, їсти. Але сталося найголовніше – Ані врятували життя.
У 9 років дівчинці зробили реконструктивну операцію. Професор Бернар Паві, родоначальник дитячої пластичної хірургії, закрив дефект власними тканинами дитини, отриманими з 9 ребра, його зафіксували титановими елементами, але це було короткочасне рішення. Імплантат виконував свою функцію, але кістка має здатність розсмоктуватися і проблема повернулася. Знову труднощі з їжею, знову проявився косметичний дефект…
«Звичайно, коли наша донечка росла, у нас вдома було трепетне відношення до неї, але Аня не любила поблажок, завжди казала, що вона теж може, якщо це можуть інші люди. Вона дуже хотіла навчатися далі і вступила на бюджетну форму навчання в університет, добре знає англійську і взагалі має багато планів на життя», – розповідає мама пацієнтки.
Після обстежень американо-українська команда запропонувала Ані сучасне рішення – складну реконструктивну операцію із закриття дефекту з допомогою фрагменту кістки з її власної ноги. Щоб виконати це втручання, потрібне особливе обладнання, якого у Львові немає. Перевозити його зі США під час війни – надто ризиковано. Тож дівчину і її лікарку Христину Пограничну з Міжрегіонального центру дитячої щелепно-лицевої хірургії Міжрегіональний центр дитячої щелепно-лицевої хірургії запросили до Техасу (США).
Автотрансплантацію зробили з малогомілкової кістки на судинній ніжці, тобто відділили частину кістки ноги разом із судиною, яка надалі живитиме щелепу. Такі мікроваскулярні операції – це тривала робота, адже треба було акуратно відпрепарувати кістку з судинами і помістити в ділянку дефекту у щелепі, перед тим сформувавши її анатомічні особливості щелепи. Тонка скульптурна робота, яка потребує часу і вмінь хірургів. Саме тому до порятунку Ані залучили Джейсона Поттера (Dr. Jason Potter) і Ланса Оксфорда (Dr. Lance Oxford), провідних пластичних хірургів зі США, які спеціалізуються на мікровакскулярних реконструктивних операціях.
«Планування операції у нас зайняло близько півроку. У Львові Ані зробили КТ черепа, у Техасі – комп’ютерне і 3D-моделювання нової щелепи, виготовлення стереолітографічних моделей, індивідуальних титанових фіксаторів. Підготовчий етап перед операцією важливий, адже треба зрозуміти, скільки треба забрати кістки з ніжки, як її розпиляти правильно, щоб змоделювати щелепу», – пояснює «львівський» період лікування хірургиня Христина Погранична.
Усе пройшло за планом, Аня впевнено одужує. У перші дні після операції нова щелепа має додаткову фіксацію, це спеціальне обмеження рухів, щоб усе загоїлося і правильно сформувалася робота щелепи, а спеціальний датчик повідомляє лікарям про роботу судини, яка живить кістку.
Доки Аня одужує, їй підтримували гарний настрій місцеві волонтери, вони влаштували їй програму розваг і екскурсій у Техасі. А на вихідних Аня уже повернулася додому, до Самбора.
Усі наступні кроки до повного одужання будуть у Львові. Як тільки кістка остаточно приживеться, імплантолог допоможе Ані відновити зубний ряд на лівій стороні. Можливо, ще будуть пластичні операції для максимального косметичного ефекту.
Аню дуже чекали батьки і дві сестрички, готувалися до зустрічі з нею.
«Я дуже щаслива, що в нас є така можливість для нашої Ані. Не можу висловити своєї радості за все, що для неї зробили», – каже мама дівчинки.
Сама ж пацієнтка вже будує плани на майбутнє.
«Планую надалі поставити імпланти, укріпити щелепу і зробити пересадку шкіри на підборіддя. Хочу вчитися і одержати диплом. Взагалі враження чудові. Я не очікувала, що про мене будуть так піклуватися і переживати за мене. У США щирі люди з добрим серцем, вони моляться за Україну», – каже Аня.
Операція для українки безкоштовна.
Новини
- Сьогодні
- 22 Листопада
- Більше новин