«Інакше вибухне увесь літак». Ганна Гопко про те, чому Європа і США мають допомогати Україні більш рішуче

Військова техніка на навчаннях «Захід-2017» в Білорусі. Фото: BBC

Очільнику Кремля Володимиру Путіну не вдалося розколоти Європу після повномасштабного вторгнення в Україну, про це заявив президент України Володимир Зеленський на саміті Європейської політичної спільноти. «Ми зберегли єдність в Європі і діємо разом», – сказав глава держави. При цьому він застеріг від перемовин» за спиною України. Зеленський попередив, що Путін може спробувати зблизитися з окремими країнами або партіями, намагаючись підірвати єдність серед європейських країн. За його словами, він може спробувати спокусити, чинити тиск або шантажувати, щоб хтось із європейських лідерів зрадив решту.

Чи справді ведуться закулісні перемовини за спиною України та яка роль у цьому процесі прем’єра Угорщини Віктора Орбана – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» народна депутатка 8-го скликання і голова правління Мережі захисту національних інтересів «АНТС» Ганна Гопко.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Український тиждень

У деяких західних партнерів є такі треки в дипломатії

– Президент Володимир Зеленський під час саміту Європейської політичної спільноти у Великій Британії застеріг європейську спільноту від перемовин за спиною України. Чи вже такі перемовини проводилися?

Знаємо, що у деяких західних партнерів є такі треки в дипломатії, коли колишні посадовці мають своє спілкування із російськими представниками. Тож це дуже важливий сигнал, що саме Україна суб’єктно буде вирішувати питання миру. А партнери мають докласти інших надзусиль: забезпечити нас зброєю, зробити жорсткі санкції проти РФ. А не шукати, як зробити Росію більш зговірливою і погоджуватися на якісь речі за нашою спиною.

Важливим є наше бачення. Зокрема, «Маніфест сталого миру», який розробило українське громадянське експертне середовище та 10 пунктів «формули миру» президента Зеленського. Це візія України і на рівні президента, і – громадянського суспільства. Попри спокуси деяких партнерів, яким хочеться якнайшвидшого завершення війни, яким байдуже, на яких умовах це буде зроблено, головне, щоб вони повернулися до бізнесу, торгівлі з Росією… А як тоді покарання агресора за геноцид?

І взагалі, усі ці змушування, штовхання України до перемир’я, це ескалація і підготовка вже до нової війни. Оскільки російська економіка стала достатньо мілітаризованою. Там з’явився значний клас – це близько 30% – який заробляє на війні і якому вигідно її продовження.

Саміт Європейської політичної спільноти. Фото: Голос Америки

Ми усі на тому самому літаку, який називається Європа

Наскільки важливо чи, іншими словами, чому нам і чим важливий саміт Європейського політичного співробітництва? Зрештою, як і інші подібні форуми…

– Кілька нюансів. На саміті НАТО у Вашингтоні бачила, як багато європейців стурбовано обговорювали, яким буде майбутнє НАТО, в залежності від того, хто стане наступним очільником Білого Дому. Проте, чи здатна Європа у випадку появи реальних загроз в Індо-Тихоокеанському регіоні взяти відповідальність за свою долю без підтримки Сполучених Штатів Америки.

А ще у Вашингтоні деякі експерти і представники урядів казали, що поки Україна «гасить пожежу у своєму будинку», нам будуть якось допомагати, бо тоді вони спокійні, що у них не палатиме. Це дуже зачепило і я їх запитала, а чому тоді вони не пришвидшать поставки зброї, ППО Україні? На що отримала відповідь, що поки наш будинок ще цілий, то у них немає потреби включати усе на повну потужність.

Вже дорогою з Вашингтону, в літаку, коли сиділа в економ класі і бачила частину тих, які були на саміті НАТО у бізнес класі, подумала, що насправді Україна – це не окремий палаючий будинок. Ми усі на літаку, який називається Європа. І не може бути такого, що пожежа в економ класі, але її не хочуть швидко гасити, бо тоді вибухне весь літак. І постраждають і ті, хто заплатив дорожче.

Наше завдання зараз пояснити Європі, зокрема через такі саміти, форуми, що це не лише російська агресія проти України, а війна в Європі, і за це треба платити більше. Зокрема, таким країнам, як Греція, яка досі дозволяє танкерам з російськими нафтопродуктами пересуватися у морях ЄС чи Туреччині, яка є членом НАТО і в багатьох питаннях сприяє російській агресії.

Фото: BBC

ЄС і НАТО мають діяти жорсткіше

– Так виглядає, що у цьому літаку є ще окремо виділене місце. Зазвичай, воно між економ класом і бізнес і на цьому місці сидить прем’єр Угорщини Віктор Орбан. Він прилетів до України, потім – в РФ, Китай, зрештою – у США. Яка його роль у цих процесах закулісних «мирних» перемовин?

Треба розуміти одіозність Орбана і його певні зв’язки з криміналітетом, який пов’язаний із РФ. Дуже добре, що новообраний Європейський парламент в своїй резолюції дав чітку оцінку поведінці прем’єра Угорщини.

Насправді, «троянські коні», які є в ЄС та НАТО, повинні отримати уже давно по руках, бо вони підривають єдність, дозволяють «вісі зла» розділяти Європу та світ. І це не поодинокі вчинки, уже цілі тенденції, які стають загрозливими. Дуже правильними є сигнали щодо санкцій, зокрема, обмеження доступу до фінансових ресурсів, зважаючи на те, що економіка Угорщини залежна від німецьких, французьких компаній, які є інвесторами. Є економічні, фінансові важелі.

ЄС і НАТО мали би діяти жорсткіше, рішучіше і нарешті поставити у цьому крапку, не дозволяючи надалі перетинати червоні лінії і підривати інтереси чи європейської спільноти, чи Альянсу.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляла Ярина Капітан

оренда квартири Львів

Новини