«Інструмент для реабілітації». Драматург про відкриття в Україні «Театру ветеранів»
- Неділя, 12 травня 2024
Для реабілітації військових, які повертаються з війни з пораненнями, пропонують театротерапію та відкривають «Театр ветеранів». Захисники і захисниці зможуть навчитися писати театральні п’єси та проявити себе на сцені. Таку ініціативу запускають Театр драматургів і «ТРО Медіа». Як з’явилася така ідея, якою буде тематика майбутніх постановок, скільки триватиме навчання та коли і де пройде прем’єра – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» драматург та військовослужбовець Максим Курочкін.
Відеоверсія розмови – тут.
– Як зародилася ідея театру, як терапії? Чи не здається людям, які звикли до військових буднів, мистецтво – чимось несерйозним?
– Не претендуємо на першість. У світі давно відома цілюща сила мистецтва, а театр – один з найбільш універсальних способів залучити мозок, тіло та душу людини.
У проєкті колишніх бійців навчатимуть писати тексти для театру та проявити себе на сцені. Це інструмент реабілітації для тих, хто пережив травматичний досвід, має поранення, контузії, втрати кінцівок. Це недооцінений, універсальний спосіб соціалізації, інструмент зміни суспільства.
Підбираємо професіоналів, які зможуть свої знання передати ветеранам
– Чи можна з нуля опанувати бодай ази театральної майстерності?
– Не претендуємо на комплексну повну театральну освіту. Це не наш напрямок. Свого часу я разом з українською драматургинею та театральним менеджером Анастасією Косодій були ініціаторами проєкту «Театр за два тижні».
Цікавить саме швидкий театр, коли люди пишуть п’єси за кілька тижнів або навіть днів. У нас пілотний проєкт, не маємо часу займатися академічною роботою, підбираємо таких професіоналів, які зможуть сконцентрувати свої знання і передати ветеранам саме те, що важливо для їхнього розвитку тут і зараз.
Проєкт для тих, хто дуже хоче писати
– Чи багато бажаючих уже подали заявки на те, щоб прийняти участь? Є якісь критерії відбору кандидатів?
– Люди подаються, динаміка непогана. Проєкт створений саме для тих, хто дуже хоче писати, хоче отримати цей незабутній досвід театру, побачити свій текст у виконанні професійних акторів на сцені – це відчуття ні з чим не зрівняти. Розуміємо, що не усі люди стануть професійними драматургами та й не закликаємо до цього. Але віримо, що в кожної людини є унікальний контент, наповнення, щоб написати оригінальну п’єсу. Підкреслюю, оригінальну, бо нам потрібні шаблони.
Будемо шукати сюжет, описаний саме ветеранами і допоможемо їм проявити себе.
Це має бути про Україну
– Яким бачите розвиток проєкту? Чи буде він діяти на постійній основі?
– Усе залежить від результатів – талантів, енергії наших ветеранів і педагогів, від того, як нас підтримає суспільство, наскільки це буде цікаво журналістам і чи вийде цікавою наша перша вистава. Не закладаємо чіткий план, будемо його міняти у ході проєкту, орієнтуючись на ті думки та ідеї, які принесуть нам ветерани.
– А чи є уявлення якого сюжетного плану буде майбутня постановка? Чи це воєнні рефлексії, чи навпаки – далека від війни тематика?
– Я представляю з одного боку «ТРО Медіа» і, фактично, це служба зі зв’язків з громадськістю командування Сил ТРО, а з іншого боку – Театр драматургів, і обидві ці структури не закриваються від реальності, працюють з тим, що нас хвилює зараз. «Театр драматургів» – це команда авторів, орієнтованих на творення сучасної української п’єси.
Ми точно не будемо робити нікому не цікаві постановки, але жодним чином не обмежуватимемо фантазію тих, хто буде у нас навчатися. Єдина вимога – реагувати на реальність в Україні. У який спосіб – це вже інша справа.
Вчителі будуть навчатися разом з учнями
– Яким буде сам процес навчання? Хто саме братиме у ньому участь, наскільки довго він триватиме?
– Це буде інтенсивна робота. Теоретичний блок – це буде занурення, маємо пришвидшити усі процеси, які у навчальних закладах тривають роками. Ми це зробимо за кілька тижнів. Люди, звісно ж, не стануть ерудитами, але ми підкажемо, де шукати потрібну літературу, необхідні мотиваційні тексти. Покажемо наші помилки і вчителі будуть навчатися разом зі студентами. Справа у тім, що кожен педагог, який братиме участь у цьому проєкті – так само намагатиметься написати свій текст.
Про Україну зараз пишуть багато, але військові не мають можливості приділяти творчості свій час. А є надзвичайно важливим, аби саме голос захисників почули у світі. Щоб вони з допомогою мистецтва звернулися до людей і поділилися своїми емоціями, тим, що вони пережили. Це для нас дуже важливо.
Драматургія – той інструмент, який змінює суспільство
– Коли можемо очікувати на прем’єру і на яку саме аудиторію розраховуєте? Чи буде це відкритий показ?
– Розраховуємо тільки на наші обмежені сили. За програмою мінімум у серпні плануємо технічний показ цієї вистави, її презентацію, а гастрольну версію підготуємо вже у вересні. Якщо ж нас почують люди, які зможуть нас підтримати і стати нашим меценатами, то звісно ж, ми масштабуємо можливості Театру драматургів. Зараз це невеликий підвал у центрі Києва і прем’єра пройде саме там.
Для того, щоб нам допомагали режисери, художники, то, звичайно ж, бажано їм щось платити і зробити так, щоб вони змогли безпосередньо спілкуватися з ветеранами та створювати виставу. А для цього потрібна допомога.
Вважаю, що це важливо і на цей проєкт не соромно просити кошти, бо ми вступаємо у війну наративів. А драматургія – це той інструмент, який змінює суспільство. Ми спрямовані на результат, від нас – найпрофесійніші педагоги, від ветеранів – готовність вчитися й викладатися на повну.
Телефон, за яким можна отримати усю необхідну інформацію: 093 3598642. Чекаємо на вас.
Розмовляли Стас Гордієнко, Ніна Сукач
Записала Наталка Сохан
Новини
- Сьогодні
- 22 Листопада
- Більше новин