«Має бути спільна відповідальність». Заступник Львівської ОДА про те, коли в області введуть «червону зону»


Якщо це не зупинить хвилю «COVID-19», то обіцяють, що подібні обмеження будуть застосовані і до їх відвідувачів. Разом з тим, особливо в області, вкрай низьким залишається рівень вакцинації, особливо працівників освіти.

Іван Собко, про те, як переконати українців щепитися, свідомість освітян та нові «швидкі». 

«Чому маємо починати наради чи зустрічі з агітації вакцинуватися»

Віктор Біщук, ведучий програми: Ви згідно розпорядження голови ЛОДА куруєте департамент охорони здоров’я. Коли в області запровадять обмеження «червоної зони»?

– Комісія ТЕБ і НС уже скерувала Львівщину вже в «червону» зону. Багато можна говорити: чому так сталося, але дивною ситуацією є, коли влада створила всі умови для вакцинації, однак цілі категорії посадовців, освітян та ніших не вакцинується.

Наприклад, привозять хворого чоловіка, дружина волає: «Рятуйте», запитую – «Вакцинований?», відповідь – «Ні». Чому ми так легковажно ставимось до свого здоров’я? Якщо є протипокази – добре, якщо погане самопочуття, чи перехворіли недавно – теж зрозуміло. А всі інші. Чому влада має наполегливо просити вакцинуватись і ми маємо починати наради чи зустрічі з агітації…

– Це недовіра до влади?

– Ви вакциновані?

– Так.

– Чому ви вакцинувались?

– Бо ціную своє здоров’я.

– І я вакцинований, бо ціную також своє здоров’я, і переживаю за рідних та близьких. Я працюю цілий день спілкуюсь з людьми. Люди думають, що «ковід» це грип, який дає ускладнення. Друзі, ви подивіться на статистику і відкиньте фейки.

[media=2252]

– По категоріях. На засіданні комісії з охорони здоров’я директор департаменту Орест Чемерис розповів про відсоток вакцинованих по різних групах. Мене вразило, що двома дозами вакциновано лише трохи більше 50% освітян.

– При зустрічі з освітянами я теж закликав їх до свідомості. Ми хочемо, щоби школи працювали офлайн. Я не прихильник дистанційного навчання. Мені дивно чути такі меседжі, що деяким педагогам воно вигідне, бо все одно отримують 2/3 зарплати. Це шок.

– Сумніваюсь, що для більшості вчителів це прийнятно.

– Теж переконаний, що переважна більшість вчителів це дуже свідомі люди і працюють на віддачу. Але тоді, чому вони не вакцинуються. Є потік фейків і неправдивої інформації.

У МОЗ налагодили поставку всіх дозволених ВООЗ вакцин. Нам сказали, у вас тиждень аби відкрити центри вакцинації, зробити промоцію, щоб люди почали вакцинуватись. Персональна відповідальність – голови ОДА. Ми зробили мозговий штурм на «Арені Львів» разом з міськими службовцями, з айтікластером і це запустилося. Створили всі умови, аби людина вибрала собі ту вакцину, яку хоче.

Запускали якісь фейки, що вакцини були протерміновані: ви собі уявляєте, як таке можливе? Жодного такого факту не було.

«Ми не можемо змусити вакцинуватися»

– Пане Іване, ви знаєте, в якій кількості надходять вакцини?

– Звичайно. Коли призначали Ореста Чемериса (директор департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА. – Ред), то багато говорили, що він не готовий до такої посади. Але він довів, що на своєму місці. Багато речей в нас запозичують інші області. Ми повернули в бюджет 21 мільйон державних субвенцій. І це тільки по медицині. Ми акумулювали півмільярда коштів на боротьбу COVID-19. Але закликаємо до свідомості людей. Ми можемо ще закупити тисячу концентраторів, зробити ще десять вакцинальних центрів, привезти ще більше вакцин. Але ми не можемо змусити людей щепитися.

[media=2253]

– Згідно наказу МОЗ вакцинація буде обов’язковою для освітян і службовців. Як будете це впроваджувати.

– Службовці вже і так майже всі вакциновані. Понад 80%. Голова ОДА чітко сказав, хто не буде вакцинований без поважних причин, то його відсторонять від роботи без збереження зарплати.

– Ви підтримуєте такі дії? Не боїтесь, що примусова вакцинація призведе до судових позовів.

– Нічого подібного. Працівники державних органів зобов’язані щепитися.

– Кабмін виділив додаткових 25 мільйонів для проведення комунікаційної компанії щодо вакцинації. Чи відомо вам скільки грошей отримає Львівщина?

– У нас цим питанням займається департамент інформаційної політики, але для того, щоб робити добрі справи не потрібно чекати державних коштів. Ми залучали моральних авторитетів до популяризації вакцинації.

З людей, які на стаціонарі з COVID-19 – 91% не вакциновані. 9% вакцинованих мають хронічні захворювання і мають слабкий імунітет, але й вони мають легкий перебіг хвороби.

[media=2251]

«Окремі голови громад діють на власний розсуд»

– Місто Лівів випереджають події. Ще два тижні тому в ЛМР заявили, що ми вже на порозі «червоної зони». І міський виконком впроваджує карантинні заходи. Чи міська комісія діє автономно, чи має все ж таки координувати з державними органами?

– Як держслужбовець вважаю, що кожний на свої посаді має керуватись законом. Ми перебуваємо зараз у режимі карантину і всі рішення приймає державна комісія і її рішення є обов’язковими на всій території України. На жаль, окремі голови громад, посадовці дозволяють собі на власний розсуд коментувати ці рішення держкомісії. Кажуть, це ми будемо виконувати, а це ні. Це неправильно.

Тобто, якщо міський голова Львова вирішив, що він буде діяти на власний розсуд і якщо ця ситуація вийде з-під контролю, то має розуміти, що він буде за це відповідати.

Пам’ятаєте, коли було рішення закрити ресторани та кафе і в окремих громадах сказали: «Ми працюємо далі». А коли прийшла зима і після весіль, гучних святкувань почав «горіти» весь Сколівський район, потім Турківщина і не було місць для хворих в найближчих лікарнях, то везли всіх до Львова. Керівники цих громад просили, щоб прийняли хворих. Але коли обласна влада просила, виконуйте рішення держкомісії, ви цього не робили. Це має бути спільна відповідальність.

– Чи відбувається зараз координація обласної комісії і міської.

– Звичайно. Тісна співпраця з Андрієм Москаленко (перший заступник міського голови Львова. – Ред.).

– А ось коли Садовий оголосив про можливе впровадження «червоної зони» ви розмовляли з Москаленком?

– Я хочу трохи скоригувати висловлення Садового, йшлося лише, аби ввести додаткові обмеження. Я впевнений, що у Львові, всі не хочуть зачинитись і ми розуміємо: якщо є різкий ріст захворюваності, то треба починати з себе.

Якщо ситуація буде погіршуватись, то будемо реагувати згідно закону. У «червоній зоні» жодних масових заходів не може бути.

– Як влада буде контролювати чи відвідувачі є вакциновані.

– Дуже просто, є додаток «Дія», кожен, хто вакцинований, буде показувати електронний сертифікат.

– А якщо людина немає смартфону і додатку «Дія» відповідно?

– Буде ходити з сертифікатом паперовим або довідкою ПРЛ – з нею лише три доби.

[media=2250]

Оновили парк «швидких» на 80%

– Про більш приємне. Оголошено, що вже закуплено десять автомобілів Toyota Land Cruiser для гірських районів і ще тридцять «швидких» буде їздити гірськими районами.

– Перші чотири оснащені Land Cruiser передав «фонд Ахмєтова» – це високопрохідна карета «швидкої допомоги». Уявіть собі взимку дороги там і добратись до гірських сіл. Ці авто якраз для цього. Вони максимально обладнані, спитайте голову Турківської громади.

– Всього у Львівській області 200 швидких – це на 44 міста, 34 селища і 1 850 сіл…

– Ми у Львівській обласній адміністрації хочемо, аби парк «швидких» був подібним до європейського стандарту. Зараз ми оновили його на 80%.

– Чи потрібна кримінальна відповідальність за пропагування не вакцинуваттися?

– Потрібна, адже людське життя безцінне.

Андрій Вихопень, за матеріалами «Інтерв’ю на Першому Західному»

 


ДІМ РІА у Львові

Новини