«Війна внесла свої корективи». Орест Чемерис про нові спеціальності у Львівському медуніверситеті та університетську лікарню
- Вівторок, 25 червня 2024
Війна внесла корективи у навчальні програми Львівського Національного медичного університету імені Данила Галицького. Там запровадили три нові спеціалізації це: «Фізична терапія», «Менеджмент в охороні здоров’я», а також – «Протезування-ортезування». На жаль, умови, в яких живемо, змушують це робити, з’являється все більше людей, які потребують саме у таких галузях більш кваліфікованої медичної допомоги.
Чому саме ці спеціальності було введено у Медуніверситеті, яка їх особливість, навіщо у Львів приїжджав міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко та що відбувається у лікарнях Львівської залізниці та обласній клінічній – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» ректор Національного медичного університету Орест Чемерис.
Відеоверсія розмови – тут.
– «Терапія і реабілітація» – це нова спеціальність для Медуніверситету. Однак у Львівському університеті фізичної культури така спеціальність уже є. Також відкрилася медична клініка Українського католицького університету і там теж є реабілітація. Чим будете відрізнятися?
– Медичний університет у Львові є базовим, де майбутні лікарі здобувають освіту. Війна внесла свої корективи не лише в роботу практичної галузі охорони здоров’я, а безпосередньо закладів вищої освіти, завдання яких підготувати якісних фахівців. Тому і виникла така необхідність отримати ліцензії з нових освітніх програм.
Основне, на чому хотів би акцентувати – це «протезування-ортезування». Львівський медичний університет є одним з трьох медичних закладів вищої освіти, де з цього року розпочнеться набір за цією спеціальністю, зокрема МОЗ виділив уже 10 бюджетних місць. Тож закликаю вступати на цю спеціальність, оскільки протезисти є зараз вкрай затребуваними. З викликами війни і, на жаль, великої кількості людей, які мають різні ампутації, вони будуть протягом багатьох років потребувати як протезування, так і якісного сервісу.
Менеджмент в охороні здоров’я має свої особливості
– А от щодо менеджменту в охороні здоров’я. У нас є інститути, університети з історією підготовки таких менеджерів, та ж Львівська політехніка… Навіщо вам це?
– Коли говоримо про управління підприємствами, а лікарні зараз є комунальними, некомерційними підприємствами, то говоримо про правильний менеджмент. Однак менеджмент в охороні здоров’я має свої особливості і вважаю, що найкраще цього можна навчити людей з медичною освітою (ступінь магістра чи спеціаліста), і вони найкраще розуміють, яким чином відбувається організація лікувального процесу у медичному закладі.
Ця професія також викликана тим, що трансформується система охорони здоров’я, і ряд пілотних проєктів, змін практичної охорони здоров’я потребують якісних менеджерів, управлінців, які розуміють, як працювати в сучасних умовах, конкурувати за пацієнта.
– Це буде повноцінна програма чи лише магістратура?
– Це магістратура.
– Уточню, можна закінчити іншу медичну спеціальність і перейти на менеджера?
– Так, серед вимог до людей, які претендують на те, щоб очолити медичні заклади, є наявність управлінської освіти, тому «менеджмент в охороні здоров’я» саме для цього.
Міністр оглянув у Львові Стоматологічний центр
– На базі університету зараз відбувається тренінг із лапароскопічної хірургії і він має стати основою для розробки нової навчальної програми. У чому така нагальність?
– Це навчання реалізується згідно меморандуму, який підписали Міністерство охорони здоров’я і фонд Smart Medical Aid за підтримки нашого Медуніверситету та Львівської обласної клінічної лікарні. Основне завдання проєкту – навчити базових навикам у лапароскопічній хірургії.
Володіння цією методикою дозволяє якісно надавати медичну допомогу, бо хірургічні маніпуляції стають менш травматичними, пацієнт може швидше покинути стаціонар. Пріоритет, який зараз існує, –це активний розвиток хірургії одного дня. Завдання навчити цьому лікарів, які закінчили інтернатуру і удосконалення тих фахівців, які вже володіють певними навиками.
– Цей візит не був надто анонсований – знаємо, що міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко відвідав Львів, і, ймовірно, ознайомився з цим тренінгом. Які результати візиту?
– Тренінг із лапароскопічної хірургії якраз проходив на базі Львівського медичного університету. Під час візиту на Львівщину міністр охорони здоров’я відвідав стоматологічний медичний центр нашого університету. Він ознайомився з його роботою, матеріально-технічною базою, визначив готовність роботи стоматологічного медичного центру у 2025 році з Національною служби здоров’я України (НСЗУ) за програмою медичних гарантій. Оскільки наш стоматологічний центр реалізовує пілотний проєкт зубопротезування для військовослужбовців та ветеранів.
Це нова програма, яка почала реалізовуватися з квітня і наш Медуніверситет законтрактований по ній з НСЗУ. За цей період уже маємо 12 завершених випадків та 38 пацієнтів, які проходять планові санаційні підготовки та інше лікування перед зубопротезуванням.
Уже в липні університетська лікарня має розпочати прийом пацієнтів
– Було багато інформації про лікарні, які тепер стали університетськими. Серед них – Залізнична, і були питання щодо працевлаштування працівників. Як відбувається цей процес? Чи берете усіх?
– Університетська лікарня уже створена 3 червня, майно лікарні передано МОЗ та, відповідно, в оперативне управління Медуніверситету. Ми зараз на завершальному етапі – в частині внесення змін та доповнень до ліцензій університету і отримання усіх дозвільних документів, аби розпочати контрактування з Національною службою здоров’я. З липня університетська лікарня уже має розпочати прийом пацієнтів.
Щодо працевлаштування, то як неодноразово зазначали, усі працівники, які були подані колишньою лікарнею Львівської залізниці, отримають роботу. Станом на зараз частина них вже працевлаштована, інша – завершує цю процедуру.
Львівська обласна клінічна лікарня стане університетською
– Також з’явилася інформація про Львівську обласну клінічну лікарню, яка також має стати підрозділом університетської. Що це за проєкт?
– Міністерство охорони здоров’я реалізує проєкт створення університетської лікарні на базі Медуніверситету. Вона буде працювати як відокремлений підрозділ, однак матиме більше повноважень, ніж звичайний структурний підрозділ, буде контрактуватися з НСЗУ.
Коли говоримо про Львівську обласну клінічну лікарню, то йдеться про те, що МОЗ надіслав лист до Львівської обласної ради щодо можливості передачі її для створення бази університетської лікарні. Йдеться про передачу її з комунальної державної власності. Ця ідея не є новою. У 2021 аналогічний лист був скерований до облрад тих регіонів, де існують медичні університети, з проханням розглянути можливість такої передачі. Тоді – говоримо про Львів – питання не розглядалося, тож цього року повторно такий лист-звернення надійшов до Львівської ОВА. Ідея полягає в тому, щоб на її базі створити повноцінну університетську лікарню. Йдеться про збереження юридичної особи, однак це дасть можливість медичному університету і працівникам клінічних кафедр мати доступ до неї. А також здобувачам освіти на до- та післядипломному рівнях повноцінно займатися клінічною роботою.
– Вступна кампанія стартувала і зараз її дуже активна фаза – чи очікуєте велику активність абітурієнтів у Медичному університеті? Маєте труднощі?
– Робимо усе, щоб максимально прорекламувати себе. Організовували кілька зустрічей абітурієнтів з Львівським національним медичним університетом, аби розповісти їм як тут можна здобути майбутній фах і щоб показати нашу матеріально-технічну базу і можливості.
Сподіваємося на максимальну активність абітурієнтів, хоча, звичайно, є певні хвилювання, пов’язані з війною. Вона внесла певні корективи і велика кількість дітей, які потенційно могли бути нашими абітурієнтами покинули країну. Але все ж віримо, що молоді люди будуть здобувати фах лікаря саме в Україні.
Розмовляла Ярина Капітан