Директор львівської IT компанії: У нас не працює «какая разніца»
- Понеділок, 06 грудня 2021
Про те, де взяти гроші для запуску стартапу і що спільного між футболом та бізнесом в ІТ в програмі «Інтерв’ю на «Першому Західному» розповів співзасновник та операційний директор львівської IT компанії «KindGeek» Юрій Гнатюк.
– Віктор Біщук, ведучий: Юрію, ким ти себе самоідентифікуєш: менеджером, підприємцем чи айтішником?
Юрій Гнатюк: В першу чергу підприємцем. Айтішник мені навряд чи пасує. Я не програмую, хоча, звичайно, повинен розуміти те, з чим працюю і, звичайно, я розумію.
– В тебе є освіта айтішника?
Я – журналіст.
– А може бути так, що те, чим ти займаєшся – ще не останній крок, пункт в цій подорожі змін?
Чесно кажучи, не знаю, але місія компанії зробити платформу для змін особистих і змін, які тобі дозволить реалізовувати твої цінності. Я маю на увазі, що якщо ти в якомусь бізнесі доходиш до якогось моменту, в тебе з’являються ресурси рухатись далі. Тому загадувати наперед – складно, але цілком можливо. Тим більше, ми вже почали інвестувати в інші напрямки, але це історія не на рік, а 10 років.
– А в тебе є бізнес-освіта?
Класичних курсів, типу МВА, не маю. Моя освіта була здобута в «полі», на практиці. Я думаю, що в контексті України, це скоріше плюс, ніж мінус. Звичайно, якщо ми говоримо про західні компанії, то там інша історія. Я не проти МВА, але я такої освіти не маю.
– Тобто, ти людина, яка не має класичної ІТ-освіти, бізнес-освіти, побудував ІТ-компанію, яка зараз нараховує більше 100 осіб, обороти якої мільйони доларів. Скільки зараз у вас людей працює?
Ми зараз пробуємо вживлювати цей меседж, це не лише одна компанія, це група компаній. Основний бізнес – це сервісний бізнес. Але також в нас є продукти і інші напрямки, як консалтинг. Тому ми добираємося потрохи до цифри в 200 людей. А стартували з трьох людей.
Це був той час, коли відбувалась анексія Криму, починались бойові дії в Донецьку. Я тоді жив у Києві. І такий в нас був старт.
[media=3470]
– Не було страху?
На той час в мене такої категорії, як страх, не було. Напевно, це питання якогось мотиву і вибору.
– За 7 років вирости в десятки разів. Як це змінює систему управління і ставлення до того, чим ти займаєшся?
Колись в одній розмові товариш мені сказав, що часто буває так, що масштаб особистості власника компанії обмежує або допомагає рости компанії. Мій головний страх і напевно, мотиватор – не зупинятись розвиватись, щоб не стати обмежуючим фактором для своєї компанії. Так, як ця індустрія ІТ вимагає і гнучкості і швидкості: починаючи від технологій, закінчуючи можливістю менеджерити стреси. Тому зміни важливі.
Як керувати великою компанією
– 200 осіб… Ти їх знаєш всіх особисто?
Намагаюсь. Точно знаю звідки людина. В нас є дайджест, який розповідає про нову людину всім в компанії.
Сказати зараз, що я знаю особисто і сказати, що я їх бачив наживо – я не можу, оскільки зараз такий стан роботи, спричинений пандемією, робота з дому. Вона нові виклики поставила перед компанією.
– З якого часу ти перестав проводити співбесіди при прийомі на роботу?
Я не перестав. Я досі їх проводжу на ті позиції, які є для мене стратегічно важливими. Це або менеджмент, або речі, які стосуються імплементації культури, які працюють з людьми. Раніше ми проводили всі співбесіди. Зараз реально не маєш сили.
– З ростом кількості працівників ти не маєш відчуття, що втрачаєш контроль над тим, що відбувається всередині компанії?
Я би не сказав, що питання контролю є критичним в нашій індустрії. Дуже багато автоматизованих процесів, які тобі допомагають побачити, чи ця робота конкретної людини є ефективна чи не ефективна. Робота топ-менеджменту більше в стратегічних речах, в донесенні цінностей до всіх.
[media=3472]
– Що має сказати людина, щоб ти зрозумів, що їй не місце в твоїй компанії?
Є проста відповідь. В нас все базується на цінностях. Наші цінності – це речі, які допомагають керувати нам в операційній діяльності. Основна цінність – це довіра. Якщо ми бачимо, що цій людині ми не можемо довіряти – ми не будемо працювати. Друга цінність – це ставлення до української мови, територіальної цілісності України.
Патріотизм як умова
– Ти приймаєш на роботу людину, зважаючи на її патріотичну позицію?
Насправді ні. Але нам легше працювати з тими людьми, які цю позицію мають. Вони не ходять на роботу в вишиванках і не співають гімн на обід, але вони свідомі і адекватні щодо того, що відбувається в нас в країні. Так, як ми починали компанію в момент війни, ми хочемо, щоб люди, з якими ми працюємо, розуміли, в якому контексті ми перебуваємо. Для нас не працює «какая разніца».
– Ви втрачали солідні контракти через те, що відмовлялись співпрацювати з компаніями з Росії?
Було декілька пропозицій. У нас є стандарти відповідей партнерам. Це не є якась провокація, а констатація факту. Ми не працюємо з компаніями з Росії після війни і анексії Криму.
– Я читав на одному спеціалізованому порталі відгуки про роботу у вашій компанії. І якось вони нереально виглядають: і атмосфера сімейна, і бюрократії нема, і добре платять. Як ви будуєте стосунки зі своїми працівниками?
Це одне з найскладніших запитань. Наш бізнес – це бізнес про людей. Це не завод, де стоять механізми, це люди. Це найскладніша структура Всесвіту. Відповідно, вибудовувати правильний підхід від моменту зустрічі з людиною до інтеграції в компанії, до мотивації, переглядів, від моніторингу настрою до ментального стану – це дуже складний процес. Там не завжди так гладко, як здається. Індустрія вимагає швидкості в прийнятті рішень.
– Я читав, що серед айтішників один з найвищих рівнів депресії.
Я не знаю. Можливо так і є. Але я думаю, що це стосується нашого світу взагалі, в контексті інформаційного передозу, того, як ми сприймаємо інформацію. Це питання стоїть перед всіма.
– В розуміння середньо статичного українця, коли говорять про ІТ, то говорять про заробіток. Як вважаєш, людина, яка наймається до вас на роботу – йде через гроші чи хорошу атмосферу?
Я думаю, людина яка приходить до нас в компанію, таких питань не ставить, бо вона вже в індустрії і розуміє, як це працює. Ті, що хочуть перейти в ІТ, бо там більші зарплати – то інша історія. Це зовсім інший шлях від усвідомлення до прийняття рішень.
Я би мав, навпаки, всіх агітувати: давайте приходьте в ІТ, заробляйте більше. Але це кожен має вирішити для себе сам. В Україні можна заробляти достойні гроші. Має бути просто правильна мотивація, робота над собою. Хоча звичайно, зарплата базова в ІТ набагато більша, бо це робота на глобальному ринку.
Зарплати айтішників
– Які середні зарплати, з яких стартують Junior?
Це цифри середні по ринку, починаючи від 300-500 доларів. Зазвичай люди, які закінчили 3-місячні курси, вони попадають на стажування. І часто буває, що стажування неоплачуване, або дуже мінімально оплачуване. Тобто, не буває так, що ти приходиш після курсів і отримуєш зразу 500 доларів. Для такого рівня зарплати треба вміти робити роботу. Тут все видно.
– Гаразд, а тоді Senior скільки у вас отримує?
Середня по ринку і вища. Знову ж таки, це питання про те, наскільки людина готова приймати участь в розвитку компанії. Якщо це люди, які мають високу кваліфікацію, компетенцію і готові розвивати компанію на рівні із засновниками, то це може бути дуже велика зарплата . Але якщо ми говоримо про людей, які працюють на якомусь конкретному проєкті, то це теж ринкова зарплата і вона дуже залежить від технології, сфери. Наш фокус сервісного бізнесу – це фінансові компанії, банки.
– Тобі доводиться звільняти людей?
Звичайно. Це моя робота. Я порахував, що через наші компанії пройшло понад 2000 людей. Я пам’ятаю багатьох на перших співбесідах, декого пам’ятаю в момент звільнення. Є таке неписане правило, що той менеджер, який наймав на роботу, він її і звільняє. Це не є приємний процес, але так буває, що інколи так краще для обох сторін.
– Що в твоєму розумінні хороший працівник?
Це може звучати як маркетинг, але для нас цінності – це дієслово. Ми стараємося щоб те, що ми декларуємо, було не іменниками, а дієсловом.
Футбол і ІТ
– Це правда, що в тебе на стіні в офісі висить портрет тренера «Манчестер Юнайтед»?
Так, я є фанатом «Манчестер Юнайтед».
– Що спільного в футболу і бізнесу?
Напевно, в контексті бізнесу тут треба багато паралелей шукати. Але в контексті ІТ-бізнесу в Україні – це робота з зірками. Якщо ми говоримо про сера Алекса (Алекс Фергюсон -ред), який пройшов від класичного футболу у 80-х, коли зарплати були по 500 доларів в місяць, до рівня, коли футболісти отримували по кілька мільйонів в тиждень. І відповідно, ця трансформація, вміння працювати на результат команди, а не на результат окремих зірок. В нас теж в індустрії є люди, які так чи інакше вважаються зірками. З ними важко працювати, але там є зона росту і для тебе, як менеджера.
– Коли ви починали свою компанію, ви вважали її стартапом?
Напевно, ні. Для нас була більш зрозумілою бізнес-модель економічна, ми до того працювали в інших компаніях, розуміли як це працює, і ми були націлені на побудову бізнесу. Тому що є багато дефініцій стартапу…
– В чому різниця?
Основна відмінність між стартапом і бізнесом – це те, що стартап націлений на швидкий ріст. Хороша книжка, яка для мене зіграла важливу роль – «Blitzscaling». В ній люди, які створювали венчурну, в класичному розумінн, компанію, дуже добре описали, як це працює, як це відбувається. От стартап – це компанія, яка націлена на швидкий ріст.
– Де брати гроші для старту стартапу?
Якщо про «KindGeek», то ми робили все на свої гроші і це було… нічого. Це були комп’ютери – це тисяча доларів тоді була. Ми що заробляли, зразу реінвестували, то довга історія. Дуже часто люди думають, що власники на початку заробляють дуже багато.
Насолода від успіху
– В 2015 році ви стартували: троє людей, комп’ютери і все – класичний гараж, так? Коли ти отримав перші гроші, коли сказав собі: о, це круто?
Для хлопця з Рясне гроші – дуже відносне поняття. Коли я мав дохід у розмірі 2 тисяч доларів – я не розумів, що зі мною робиться, це неможливо кожного місяця отримувати 2 тисячі доларів….
Я думаю, що якщо бізнес не приносить доходу в розрізі року, то його треба закривати. Він приносив гроші, але питання, що таке великі гроші…
[media=3473]
– Що для тебе великі гроші?
Я не знаю, великі гроші – це, напевно, десятки мільйонів.
– Ти таких грошей зараз не отримуєш?
В десятках мільйонів – ні. Але залежить як рахувати. Якщо ми рахуємо активи компанії, то можна нарахувати десятки мільйонів.
– Що змінилось від того часу, коли ти отримував 2 тисячі доларів і коли ти почав розуміти, що твої активи коштують мільйонів доларів?
Масштаб, горизонт планування. Масштаб того, як ти можеш впливати на свою долю, на близьких, допомагати їм чимось; як ти можеш здійснювати зміни в контексті міста.
– Я думав, ти будеш говорити по якісь більш матеріальні речі… Для тебе є якимось пунктиком те, що ти можеш от зараз вийти і в сусідньому магазині купити найдорожчий автомобіль?
Можу. Напевно, кожен мужчина в своєму житті мав такий момент. Я теж його пройшов. В мене зараз хороша машина. Я не хочу брехати, що це не важливо. Ти можеш це відчути, коли ти це купив. Я про це думав недавно,коли був у поїздці в Греції. Я дійшов висновку, що існують два види щастя: «софт»і «хард». «Софт» – це якесь короткотермінове задоволення: алкоголь, задоволення від масажу, автомобіль. А «хард» – це коли реалізуються твої цінності, які є в середині, що для тебе є дійсно важливим. І от, коли ти маєш змогу реалізовувати свої цінності – це те, що надихає. Це зовсім інший вид щастя, він – багатостроковий.
– В тебе був такий фейл, коли ти думав: ну все – це кінець, дно?
Це нормальний шлях підприємця. Я відчуваю це на масштабі року – постійно. Всюди потрібен баланс.
– Ти згадував, що починаєш інвестувати в інші галузі? Які це галузі?
Класично. В нерухомість. Є в мене декілька проєктів в тому напрямку. Це також продукти нашої компанії, це досить дорого робити, це роки роботи. По мірках інвестицій в стартапи – це досить велика сума.
– Додаток «Дія» з точки зору працівника індустрії, з точки зору фахівця – це хороший продукт?
Хороший. І взагалі за «Дією» стоїть хороша ідея діджиталізувати максимум сервісів. Є проблема тільки одна – це кон’юктура української політики, коли одні можуть зробити щось дуже добре, а за 5 років прийдуть інші і переробити це, або використовувати це в своїх намірах не завжди порядних.
За матеріалами програми «Інтерв’ю на «Першому Західному» підготувала Вікторія Прихід
Новини
- Сьогодні
- 03 Грудня
- Більше новин