«Ізраїль відповість». Громадська діячка про обстріл країни Іраном і коли буде відповідь на нього

Фото: ABC News

У ніч на неділю, 14 квітня, Іран завдав удару по Ізраїлю. Для атаки було використано понад 100 балістичних, кілька десятків крилатих ракет і 170-180 безпілотників. У зв’язку з цим президент Зеленський нагадав партнерам, що і Україну не можна залишати наодинці в боротьбі з російськими терористами. Що в Ізраїлі відбувається зараз, якою є реакція суспільства на іранську атаку, чи обговорюють зв’язок Ірану з РФ, чи буде відповідь Ізраїлю та чого вимагають демонстранти в країні – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» громадська діячка, співзасновниця волонтерської організації «Ізраїльські друзі України» Анна Жарова.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Посольство України в Ізраїлі

Ніхто не знав, що буде далі

Якою є зараз ситуація в Ізраїлі?

– У суспільстві та ЗМІ зараз багато говорять про те, чи буде відповідь від Ізраїлю. І якщо так, то який тоді наступний крок Ірану. Напад Ірану стався, коли почалися пасхальні канікули в Ізраїлі, було незрозуміло, що робити батькам, як убезпечити дітей. Та уночі служба тилу повідомила, що дитячі програми з навчання на канікулах можуть продовжуватися, тому зранку було багато критики, що муніципалітети не встигли до цього підготуватися.

Упродовж 24-х годин усі були на низькому старті, бо ніхто не знав, що буде далі. Але потім повернулися до наших внутрішніх питань. Зокрема, що буде з наземною військовою операцією в Газі та з демонстраціями, які відбуваються в Ізраїлі майже кожного дня.

Західні партнери намагаються зупинити Ізраїль

Атака Ірану тривала усю ніч. Обстріли здійснювалися кількома хвилями і здійснювалась безпосередньо з Ірану, а не з держав-сателітів, як це було у жовтні 2023. Які реакції були у людей?

– Є велика різниця між тим, що було цими днями і у жовтні минулого року. Тоді був напад терористичної організації на громадян Ізраїлю, його можна порівняти з атакою 11 вересня 2001 року по баштах-близнюках у США. Зараз нас атакувала країна Іран. Вона не раз погрожувала, що хоче знищити Ізраїль і це дуже схоже на Росію, яка говорить про те, що України не повинно бути. У нас це сприймається, як початок війни.

Фото: CNN

Зрозуміло, що наші західні партнери намагаються зупинити Ізраїль і рекомендують не реагувати, з огляду на те, що лише 1% від засобів, які були направлені на нас, долетіли до кордону. Ми чудом вийшли з цієї історії без загиблих. Є загроза, що відповідь приведе до війни у регіоні, а наші західні партнери у цьому не зацікавлені. Адже вже два роки триває війна у серці Європи, коли Росія атакує Україну і ще один фронт на Близькому Сході не бажаний.

Тому зараз основним є питання, як реагуватиме Ізраїль. Відбуваються зустрічі з прем’єр-міністром, головою опозиції, усіма, хто приймає рішення, аби узгодити план дій. І Ізраїль говорить про те, що ми будемо самі вирішувати коли, як і в якому місці реагувати. А реакція буде, бо Ізраїль не може промовчати – це буде неправильний сигнал длятих країн, в яких є узаконені терористичні організації. Вони чекають на те, як Ізраїль відповість на обстріл. Упродовж усієї своєї історії завжди це робив тими чи іншими методами. Це є умовою виживання країни і приклад для інших країн.

Фото: пресслужба уряду Ізраїлю

Цікаво інше – росіяни знали про цей удар з Ірану заздалегідь і коли ізраїльські дипломати говорили про те, що росіяни не попередили про нього, то представниця російського МЗС Захарова ще й дорікнула Ізраїлю, що той не засуджує удари по їх території зі сторони України.

«Іран з Росією – брати»

Чи обговорюють в Ізраїлі зв’язок Ірану з РФ?

– В новинах розповіли, що голова ради безпеки РФ Микола Патрушев звернувся до радника з питань національної безпеки Ізраїлю Цахі Ханегбі з проханням відповісти на іранську атаку дипломатично і тільки так вирішувати цей конфлікт. Але навіть у ЗМІ на це відреагували вкрай негативно.  

Також наші активісти слідкують за тим, що публікується на російських каналах. Зокрема, на «Соловйов Live» йшлося про те, що «Іран з Росією – брати і добре, що Іран атакує Ізраїль». Ми, волонтери, усе це переклали на іврит і передали нашим ЗМІ. Для нас дуже важливо поширювати кожен такий сигнал з Росії серед людей, які не розмовляють російською і не можуть відслідковувати такі кремлівські наративи. Ми показуємо, що подібні заяви звучать з різних російських офіційних каналів. Переконуємо, щоРФ не лише не є до нас дружньою, а й, навпаки, стоїть поряд нашого головного ворога, який хоче нас знищити. Тому Ізраїль і Україна повинні бути в одному альянсі і мають спільно працювати, аби побороти своїх ворогів – Іран та РФ.

Фото: Радіо Свобода

Ізраїль має бути з Україною

Знаємо вісь зла – Іран, РФ і КНДР, і якщо відповідь Ізраїлю буде не дипломатична, то державам світу доведеться обирати на чиєму вони боці – зла чи добра…

– Саме так, і тому ми з початку повномасштабної війни в Україні, на усіх інформаційних майданчиках говорили про те, що Ізраїль має бути з Україною, а РФ – не є для нас партнером, бо вона підтримує тероризм. Росія довела це, коли прийняла делегацію ХАМАСу після того, як він напав на жінок, дітей Ізраїлю та має з Іраном тісну дружбу. На сьогодні майже кожен в Ізраїлі уже це розуміє.

Сергій Лавров та лідер ХАМАС Ісмаїл Ханія. Фото Ілюстративне: росЗМІ

Громадські активісти багато для цього роблять – створили сайт The Russian threat (Російська загроза), збираємо інформацію, перекладаємо на іврит і показуємо співпрацю Росії, Ірану та ХАМАСу.

На жаль, в Ізраїлі є люди, яким російська пропаганда з’їла мозок. Мусимо цьому протистояти, бо учора Україна, сьогодні – Ізраїль, а завтра – інші європейські країни і увесь світ.

Перемогою буде, перш за усе, повернення усіх заручників

Ви розповіли про демонстрації, які тривають по усьому Ізраїлю. Але чи люди виступають лише за повернення заручників, чи вони за те, аби операція в Газі таки була доведена до завершення?

– Це складне питання, якщо говоримо про ізраїльське суспільство. Є демонстрації, на які люди виходять на підтримку уряду і влади з тим, що потрібно продовжувати операцію в Газі, аби знищити ХАМАС. З іншого боку, протестують люди, рідні яких опинилися в полоні, їм зараз дуже важко.

Фото: Радіо Свобода

Хоча відразу було зрозуміло, що ХАМАС здійснив цей величезний теракт і взяв заручників для того, щоб потім торгуватися і вимагати для себе кращих умов. Раніше була інформація, що ХАМАС відмовився від домовленості, при цьому Ізраїль був готовий піти на усі їх можливі вимоги.

На мою думку, головна проблема у нашому суспільствіце незрозуміла кінцева мета. Знищити терористичну організацію ХАМАС неможливо, це слід зрозуміти. В Ізраїлі немає таких технологій, щоб добратися до місць, які терористи побудували під землею. Вони там можуть жити навіть роками. Також ми не зможемо ліквідувати їхню верхівку, бо лідери ХАМАСу зараз за межами Ізраїлю та Гази. Це гідра, коли їй відрубати одну голову, то на її місці виростає десять інших.

Для більшості в ізраїльському суспільстві перемогою буде, перш за усе, повернення усіх заручників. Це зараз найголовніша мета. І усе більше людей, які на початку підтримували цей уряд, виходять на демонстрації з вимогою, аби уряд діяв у цьому напрямку. Але наразі і ці дії відтермінували, бо зараз усі готуються до реакції Ізраїлю на напад Ірану.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляли Стас Гордієнко, Ніна Сукач

Записала Наталка Сохан

оренда квартири Львів

Новини