«Йде потужний діалог з країнами АСЕАН». Посол Індонезії в Україні про інвестиції, розв’язану РФ війну та Китай

Фото: Укрінформ

У 2024 – 32-га річниця дипломатичних відносин між Україною та Індонезією, що відбувається у стосунках з цією країною, та й загалом з іншими державами цього регіону.  Про позицію Індонезії щодо війни в Україні,  навіщо президент Володимир Зеленський їздив на безпековий форум у Сінгапурі «Діалог Шангрі-Ла» , контакти України з одним із найпотужніших об’єднань світу – АСЕАН та відносини з Китаєм – у програмі Міжнародні новини на ТРК «Перший Західний» посол Індонезії в Україні Аріф Мухаммед Басалама.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Дивись.info

Розпочнімо із вашого візиту до Львова. Ви вперше тут?

– Уже втретє. Ба більше, Львів був першим містом, у якому я ночував, коли вперше прибув в Україну. Зараз, ми провели дуже плідні дискусії з представниками Львівської обласної військової адміністрації та обласної ради. Обговорили багато аспектів співпраці. Не тільки політичні питання, а й необхідність посилення економічних відносин між Індонезією та Україною, зокрема, Львівщиною. Звісно, обговорили й культурне співробітництво.

Співпраця з Україною триває ще з радянського періоду

У 2024 32-га річниця дипломатичних відносин між Україною та Індонезією. Що вважаєте найбільшим досягненням?

– Вони сягають навіть радянського періоду. Пам’ятаємо, як Україна підтримала прагнення Індонезії до незалежності у 1946 році, підтримуючи розгляд цього питання на засіданні Ради безпеки. Після встановлення дипломатичних відносин між обома державами було відкрите посольство. В Україні ми призначили двох почесних консулів, аби вони допомагали роботі посольства. Одного у Львові, а іншого – у Харкові.

Щодо економічних контактів, то у нас досить потужні торговельні відносини. Сподіваюся, зможемо їх покращити їх у майбутньому.

Ми також вибудували співпрацю між нашими вишами. У березні 2024 підписали меморандум про спільні проєкти з Київським політехнічним інститутом.

– Ви також відкрили у Львові виставку «Індонезія крізь призму об’єктива». Яка її головна ідея?

­­­­– Вона якраз приурочена до річниці встановлення дипломатичних відносин між країнами. Сподіваємось, що українці, зокрема львів’яни, зможуть дізнатися більше про Індонезію. Бо з географічної точки зору між нашими державами дуже велика відстань, тому маємо надію, що вона наблизить Індонезію до Львова. Зокрема, відкриє економічні та культурні аспекти життя.

Фото: Львівська ОВА

Війна точно не сприяє інвестиціям

Яким бачите співпрацю між Індонезією та Україною, зокрема, щодо інвестицій під час війни?

­­­– Маємо добрі торгівельні відносини. Імпортували багато зерна з України, натомість – відправили сюди пальмову олію та виробничі товари. На жаль, час війни експорт та імпорт знизився через логістичні трудності. Та сподіваємося, що у найближчому майбутньому контакти між бізнесами обох держав будуть посилюватись.

– Чи не бояться бізнесмени Індонезії інвестувати в Україну в розпал війни?

– Війна точно не сприяє інвестиціям. Є певні побоювання щодо безпекової ситуації в Україні. Разом з тим намагаємось донести до бізнесу Індонезії більш збалансовану інформацію, аби вони вже самі ухвалювали рішення, чи можуть вони інвестувати зараз, чи хоча б вивчити можливості для цього в майбутньому.

А якими бачите наступні кроки для посилення відносин між обома країнами?

– Моя місія в контексті економічних та культурних відносин – це забезпечити активне прибуття в Україну представників індонезійського бізнесу. Також намагаємось зацікавити й українських бізнесменів та запрошуємо їх дослідити усі можливості щодо торгівлі та інвестицій в Індонезії. Щороку у жовтні проводимо торгову виставку Trade Expo Indonesia, також працює бізнес-форум «Індонезія – Європа».

Минулого року створене спільне з Україною підприємство, яке займається торгівлею, зокрема зерном. Вірю в те, що в майбутньому Україна зможе відкрити фабрику з виробництва борошна в Індонезії. Це також символізувало б потужні економічні відносини між державами.

Фото ілюстративне: Kominfo

Поважаємо територіальну цілісність України

– Обговорімо також політичну позицію Індонезії щодо війни в Україні. Якою вона є?

Уряд Індонезії поважає територіальну цілісність України. Водночас закликаємо обидві сторони війни припинити бойові дії та зосередитися на мирному процесі. Віримо, що через перемовини та завдяки дипломатії, вдасться досягти мирного вирішення цього конфлікту.

– Чи думаєте ви, що Росії можна довіряти у перемовному процесі?

Треба, принаймні, спробувати та дати цьому початок. Разом з тим, безумовно, для цього процесу потрібна довіра.

Президент Індонезії Джоко Відодо в Ірпені під час візиту до України влітку 2022. Фото: ОП

– Є довга історія того, як Росія не дотримувалася умов договорів, які сама підписувала…

– Можливо, ще далеко до перемовин, багато роботи попереду. Разом з тим, якщо не розпочнете цей процес, то війна затягнеться ще на довше. Ось чому уряд Індонезії закликає до припинення бойових дій і початку переговорів.

– На вашу думку, вторгнення Росії є законним, відповідно до міжнародного права?

– Найважливішим принципом політики нашого уряду є те, що ми ніколи не підтримуємо захоплення інших територій. Поважаємо територіальну цілісність наших друзів, інших країн. Дотримуємося міжнародного права.

Після Другої світової війни були встановлені кордони країн, потрібно їх поважати.

В Індонезії триває передача влади

– Президент Зеленський зустрічався із очільником Індонезії Джоко Відодо. Чи можете розповісти щось більше про ці перемовини?

– Перша зустріч між лідерами обох країн відбулась у червні 2022 році. Це був перший візит лідера азійської держави до Києва від початку повномасштабної російської війни. На той час Індонезія головувала у «Групі двадцяти», а також Джоко Відодо представляв у Києві одне з найпотужніших об’єднань світу – АСЕАН (Асоціація держав Південно-Східної Азії).

Зустріч президента Зеленського з очільником Індонезії Джоко Відодо. Фото: ОП

Разом з тим, у червні 2024 очільник України зустрічався в Сінгапурі уже з обраним цього року новим президентом Індонезії Прабово Субіантом. Вірю, що вони обговорили багато аспектів наших двосторонніх відносин і в майбутньому ми вийдемо на новий рівень співпраці.

– Чи можемо очікувати на проведення нових зустрічей між президентами України та Індонезії?

– Сподіваюся, що так. Зараз в Індонезії все ще триває період передачі влади, попередній президент закінчить свою роботу у жовтні 2024.

– Чи можемо очікувати на візит в Україну Прабово Субіанта?

Сподіваємося на це. Крім цього, очікуємо, що президент Зеленський і сам прибуде з візитом до Індонезії. Коли це станеться – не відомо, адже, як я знаю, президенту Зеленському нелегко їздити за кордон через логістичні труднощі та з міркувань безпеки.

Україна виходить на новий етап відносин із країнами Азії

– Президент Зеленський відвідав масштабний безпековий форум у Сінгапурі «Діалог Шангрі-Ла»? Що думаєте про його участь у цьому заході?

Його присутність на форумі була дуже корисною для України. Це дало країнам Азії більшого розуміння ситуації в Україні. З іншого боку, Зеленському вдалося провести двосторонні зустрічі з деякими очільниками держав, в тому числі, як я вже казав, з обраним президентом Індонезії Прабово Субіантоv, який наразі обіймає посаду міністра оборони.

Фото: ОП

– А як оцінюєте шанси України вибудувати тісніші відносини з іншими країнами Азії, зокрема вашими сусідами?

Вважаю, що Україна зараз виходить на новий етап відносин із країнами Азії. Україна зацікавлена в отриманні статусу секторального ділового партнера АСЕАН. Вже йде потужний діалог з цими країнами. Знаю, що присутність України в рамках цієї асоціації буде посилено в найближчому майбутньому.

З Китаєм в Індонезії унікальні відносини

– А як можете оцінити позицію Китаю та Індії щодо війни в Україні?

– Як дипломат не можу це коментувати, до речі, їх посли досі працюють в Україні. У них своє бачення ситуації в Україні.

– Обговорімо відносини Індонезії із Китаєм. Відчуваєте загрозу з боку Пекіну і чи прагнете побудувати з ними тісні відносини?

Вони у нас з Китаєм унікальні і тривають століття. У відносинах були як злети, так і падіння. Не завжди стабільні. Разом з тим, у 1980-1990-х роках ми перейшли на новий етап співпраці з Китаєм. Зараз у нас потужні економічні відносини із ними. Намагаємось попередити будь-які конфлікти у Південнокитайському морі.

На мою думку, залучення Китаю до АСЕАН сприяло б підтриманню хороших відносин з цією країною не тільки Індонезії, а й інших держав Південно-Східної Азії.

– Чи відчуваєте, що існує неминуча загроза для Тайваню з боку Китаю?

– Повторюся, не хотів би коментувати чужі відносини. Протистояння триває уже десятиліття. Тому, на мою думку, а не на думку мого уряду, у майбутньому це буде продовжуватися.

Підтримуємо мирні ініціативи щодо війни в Україні

– У 2022 Джоко Відодо, очолюючи Велику Двадцятку, запросив президента Зеленського взяти участь у саміті G20 на Балі. Незважаючи на те, що тоді президент України не зміг відвідати цей захід, він записав відеозвернення до учасників саміту, в якому розповів про мирний план України. Зараз ця українська формула миру стала головним планом України. Чи підтримує ваш уряд її?

Підтримуємо будь-які мирні ініціативи обох сторін війни. Я, до речі, на рівні посла особисто вивчав цю «формулу миру». Також брав участь у багатьох зустрічах щодо цієї ініціативи у рамках робочої групи, яка збиралась у Києві.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляв Даніель Ткіє

оренда квартири Львів

Новини