«Йде робота, щоб опалювальний сезон був більш безпечним». Ступак про українські дрони та обстріли енергетики

Пожежа на території військової часини у місті Торопець. Фото: росЗМІ

Міністр оборони США Ллойд Остін, перебуваючи у Києві, оголосив про виділення Україні пакета військової допомоги на 400 мільйонів доларів. Як раніше повідомив президент Володимир Зеленський, США, у межах Плану перемоги, кожні 2-3 тижні до кінця цього року надаватимуть Україні новий пакет допомоги. Також, за його словами, Сполучені Штати Америки

готують окремий пакет допомоги на виробництво українських дронів на 800 мільйонів доларів.

Про потенціал ВПК України, виробництво дронів, ймовірні масштабні обстріли енергетики, а також: чому США гальмують допомогу Україні та яка доля ленд-лізу – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» військовий експерт Іван Ступак.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Український інститут майбутнього

«800 млн можуть закінчитися швидко»

– Президент Зеленський анонсував, що США виділить 800 млн доларів на виробництво дронів. Україна, США та інші західні партнери активно працюють над тим, аби нам все більше виділяли коштів на виробництво зброї. Яким є наш потенціал, яку кількість можемо виробляти і що це може бути, окрім дронів?

Щодо очікувань, то багато під грифом таємно і це правильно.

Ситуація така, у нас є потужності, компанії, які можуть виготовляти озброєння, для прикладу, різноманітні дрони. Однак ми обмежені фінансами. Західні країни знайшли такий механізм, що вони начебто закупляють нашу зброю, але потім її залишають в Україні. І це працює, можемо завантажувати наші потужності за рахунок цих коштів.

Щодо обсягів, які можемо виготовляти самостійно і співвідношення до того, що нам постачають країни-партнери, то говорити не варто. Головне, що це працює і постійно бачимо прильоти по РФ.

Фото: АрміяInform

Для прикладу, 800 млн доларів, які нам виділяють США на дрони, це з одного боку велика сума, а з іншого – ці кошти можуть дуже швидко закінчитися. Адже номенклатура безпілотників дуже велика: маленькі FPV-дрони вартістю 500-800 доларів, а є БпЛА розвідники – там більший цінник. Є безпілотники, які здатні завдавати удари у глибині Росії (так звані «deep strike»), вони вартують 1500-2000 доларів за одиницю. А в атаках їх застосовують інколи понад сотню.

Для розуміння, серед них також є «пустушки», їхня мета пролетіти 20-50 км і відтягнути на себе увагу російської ППО. Аби дати можливість завантаженим безпілотникам долетіти до своєї цілі.

«Справах у грошах наших партнерів»

– Виділяти кошти нам на виробництво зброї – це добре, однак поки ми її виготовимо, протестимо, запустим. Наші західні партнери мають розуміти, що нам її ще потрібно вчасно виділяти…

– Питання знову в грошах у наших західних друзів. Нам допомагають найбільші економіки світу, математично в них грошей більше ніж у РФ, Ірану та Північної Кореї разом. Однак це можна порівняти з великим бізнесом, коли є велика компанія, корпорація, в неї багато грошей, вона у переліку Forbes, але цих грошей банально немає в шухляді. Не можна піти і дістати частину мільярду і використати на власні потреби. Бо це інвестиції, авторські права, нерухомість та ще якісь речі, тож обігових коштів небагато.

Це ж і у західних країн: складно взяти і передати Україні. Бачимо, яка ситуація в Німеччині, там дуже перепрошують, але хочуть удвічі зменшити нам фінансування на 2025 рік – з 8 млрд до 4 млрд. Техніка буде їхати не зі складів, бо її вже не має, а нова виготовлена саме для України. Це ніби і добре, однак у нас не має часу чекати на її виготовлення пів року-рік.

Фото: Голос Америки

І ще один не дуже позитивний момент у США досі розпочався процес обговорення виділення для України грошей на 2025 рік. Для прикладу, у 2023, на початку жовтня, вже говорили про те, яка сума піде на Україну. Зараз через вибори і через небажання окремих політиків, зокрема спікера Палати представників Майка Джонсона. Він заявив, що США не будуть виділяти для України кошти, бо війна цього року має закінчитися. З одного боку, це можна розглядати як політичну риторику, бо вибори, а з іншого а раптом вони дійсно так планують.

«Обама не вважав Путіна сильною загрозою»

– У продовження теми – кандидатка у президенти США Камала Гарріс заявила, якщо Трамп переможе, то Путін сидітиме у Києві. Дослівно: ««Прочитайте це і усвідомте, що він говорить. Він би змусив Україну відмовитися від боротьби з агресором, який порушує її суверенітет. Якби Дональд Трамп був президентом, Володимир Путін сидів би у Києві, і зрозуміло, що це означало би для Америки і нашого становища у світі»«. Як оцінюєте її риторику і що думаєте загалом про заяви Трампа, особливо про завершення ним війни в Україні?

– Давайте будемо об’єктивними. Не зустрічав жодних планів віцепрезиденти Камали Гарріс щодо України: що вона планує робити, буде надавати зброю, висловлювати занепокоєння, чи продовжувати тактику, яку сповідували демократи, починаючи з 2014. Зокрема, невтручання, побоювання великої ескалації.

Вийшла книга War, відомого американського журналіста-розслідувача Боба Вудворда. Свого часу він викрив Республіканську партію у прослуховуванні демократів. Вудворд наводить слова Джо Байдена, коли той ще був віцепрезидентом в адміністрації Барака Обами про те, що США програли Україну, недооцінивши Путіна. Обама не вважав його сильною загрозою, тому вирішив не допомагати Україні, а сконцентруватись на інших питаннях, і це призвело до великої війни.

Фото: Радіо Свобода

Тож бачимо, що демократи не сильно допомагали Україні у військовому плані. 300 млрд доларів з початку повномасштабного вторгнення – це ніби й великі гроші, але є великі обмеження щодо серйозного озброєння, яке може нам допомогти.

Згадайте, яким чином нам давали озброєння. HIMARS – це складно, ви їх не зможете освоїти. Patriot – це нереально, він не буде працювати з радянськими система ППО. Усе наші фахівці склали. Забудьте про F-16, скільки часу тягнули і отримали ми лише 10 літаків. Зараз ця епопея з дозволом на далекобійні удари по РФ – не можна, бо ескалація.

З іншого боку, Трамп – темна конячка. Але саме за його президентства Україні передали системи Javelin, хоч і обмежену кількість.

Окрім того, представники Республіканської партії буквально кілька місяців тому зробили скандал адміністрації Байдена за те, що США досі не надали Україні дозвіл бити далекобійною зброю по території РФ. Вони наголосили, що не існує такої заборони від Сенату чи Палати представників. І ніхто з адміністрації Байдена не зміг на це дати відповідь.

«Працюємо над тим, щоб зменшити удар по енергетиці»

– А яка політика США зараз щодо ленд-лізу, бо пам’ятаємо, як його підписували, але цієї техніки так і не було в Україні?

– Ленд-ліз – це ж кредит. Україні передається озброєння і ми за нього не платимо, якщо його знищили, або якщо ми його повернули назад. Однак, якщо хочемо залишити, то маємо оплатити повну його вартість.

А зараз нам передається усе за президентськими указами PDA (presidental director act), що означає пряму передачу зброї зі складів. Байдену приносять це на підпис і буквально за кілька годин починається процес відвантаження. Є ще момент з виробництвом озброєння, тут складніше, бо це високотехнологічне обладнання і займає багато часу.

– Українців попереджають, що росіяни готують масштабні обстріли нашої енергетики – чи вдалось нам якось покращити ситуацію з її захистом?

– Україна працює над тим, щоб зробити опалювальний cезон 2024-2025 більш безпечним. Знищення складів: Солдатське (Воронезька область, атаковані у ніч на 7 вересня), «Октябрське» (біля аеродрому, уражений 6 серпня), Торопець (Твєрська область, уражений у ніч на 18 вересня), де зберігалося 30 тисяч тон різноманітних боєприпасів, ракет та КАБів.

Українське командування намагається зменшити удар, який росіяни планували. Тепер це буде не 100 ракет, а на порядок менший. І таким чином нам вдасться збити їх набагато більше, бо наша система протиповітряної оборони не буде перевантажена.

Кожен такий приліт по РФ захищає українців. Згадайте, 10 жовтня 2022 року масовані обстріли вже почалися, зараз слава Богу такого ще не має.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляла Уляна Лаврик

оренда квартири Львів

Новини