Як ветеранам на Львівщині розпочати власну справу – Степан Куйбіда про бізнес-проєкти та фінансову підтримку з боку держави  

Фото: АрміяInform

На Львівщині все більше військовослужбовців, учасників АТО, ветеранів війни та членів їхніх сімей розпочинають власну справу. Хтось вже відкрив деревообробне підприємство, створив будівельну бригаду, хтось купив апаратуру та організував студію звукозапису. А дехто ще обдумує ідею майбутнього бізнесу.   

Кошти на започаткування такої діяльності можна отримати з обласного бюджету. Цьогоріч у бюджеті Львівщини на підтримку таких підприємницьких ініціатив передбачено 12 млн. грн.

Як отримати фінансову підтримку; куди звертатися з проєктами; хто допомагає в реалізації? Про це у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» розповів Степан Куйбіда, директор Департаменту економічної політики Львівської ОВА.

Відеоверсія розмови – тут.

– На цей рік одним із пріоритетів Департаменту економічної політики є підприємницька діяльність та підприємницькі ініціативи учасників АТО, ветеранів війни та членів їхніх сімей. Чому обрали саме такий напрям роботи?

– Є кілька пояснень такого підходу. По-перше, у попередні періоди одним із пріоритетів був релокований бізнес. Релокація, пік якої припав на межу 2022-2023 років, вже завершилася. Існують поодинокі випадки, однак сказати, що це – системне явище, не можна.  

По-друге, якщо ви пригадуєте дискусії, що виникали навколо структури видатків обласного бюджету попереднього року, кожен знаходив своє трактування тієї чи іншої статті видатків. Але ця стаття обговоренню не підлягає.

По-третє, ми розуміємо, що протягом останнього року і в майбутній перспективі з’являтиметься все більше людей з числа мобілізованих, учасників війни, які, окрім того, що є патріотами, хочуть бути ще й економічними патріотами. Вони точно захочуть вернутися в економічне життя. І їм потрібна буде в цьому допомога. Тож обласний бюджет не міг стояти осторонь. Відтак було дещо переформатовано та доповнено.  

Львівська ОВА співфінансує проєкти на 30%

– Куди звертатися і які документи потрібно мати військовослужбовцям або членам їхніх родин, аби отримати підтримку від обласної адміністрації?

– На мою думку, хороший механізм саме такої підприємницької підтримки запропонували у Міністерстві економіки України. Це – три категорії грантів від 250 тис. грн, якщо створено одне робоче місце, 500 тис. грн – при створенні двох робочих місць, 1 000 000 грн – за умови створення 4 робочих місць, 2 з яких відведено для ветеранів.

Ця норма, запропонована міністерством, акцентує на тому, що ветеран мав би знайти співфінансування до свого проєкту в розмірі 30%. Розуміємо, що хоч це й не велика сума, однак вона може обтяжувати. Тож обласний бюджет підставляє своє плече. Логіка – дуже проста. Коли учасник відбору отримує позитивне рішення від Міністерства економіки України, настає час зробити внесок. Для цього потрібно звернутися в Департамент економічної політики, що є виконавцем вказаної програми та подати перелік необхідних документів. У департаменті все перевірять, звірять і якщо все правильно та коректно, то приймуть рішення про виділення з обласного бюджету коштів, які б ветеран мав витратити зі своєї кишені. Ця частка може становити не більше 30% від вартості гранту. А грант, як я вже зазначав, може бути у розмірі 250 тис. грн – 1 000 000 грн.

Маємо переконання, що ці ініціатива гарно спрацює. Адже минулого року Львівщина була у трійці лідерів.          

– Які саме категорії, окрім військовослужбовців можуть подавати документи за цією державною програмою?

– Це – учасники АТО/ООС, ветерани, демобілізовані, учасники бойових дій і їх сім’ї.

На Львівщині діє механізм ваучерної підтримки

– Що таке ваучерна підтримка і як працює цей механізм?

– Механізм ваучерної підтримки діє на Львівщині з 2015 року. Цьогоріч він міститиме 4 категорії ваучерів. По-перше, йдеться про сертифікацію продукції. Це – складна процедура. Великим підприємствам проводити сертифікацію легко. Малому та середньому бізнесу інколи для цього бракує м’язів. Ми акредитовуємо перелік підприємств, установ та організацій, які можуть надавати такі послуги. Відтак підприємцю-ветерану не доводиться вичитувати безліч нудних документів, не потрібно самому нічого писати, варто лише звернутися по таку послугу і отримати до 100 тис. грн з обласного бюджету на процедуру сертифікації.

Наступне питання стосується маркетингу. Це теж – непроста річ. Принцип роботи той же самий.

Також важливою категорією є консалтинг. Коли йдеться про функціональні, фінансові, юридичні чи будь-які інші аудити, у малому та середньому бізнесі це може бути останнім акордом, необхідним у веденні бізнесу.

Четвертий ваучер мабуть є найбільш складним, оскільки передбачає участь у міжнародних виставках. Можна довго завойовувати внутрішній ринок, але експорт і валютна виручка напевно що є корисною для будь-якої економіки. Можна бути хорошим підприємцем в одному з українських міст, але якщо про цей бізнес не знають у Польщі, Угорщині чи в будь-якій іншій країні, потрібно їхати, себе показувати і «продавати». Відтак участь у таких міжнародних виставках є дуже важливою. Це підтвердив і досвід попередніх років, коли ми їздили у так звані торгові місії, відповідно до яких представники державної вертикалі і бізнесу їдуть в будь-яку дружню країну та говорять про державницькі і підприємницькі моменти.         

– Якою є сума цих сертифікатів?

– За умови сертифікації та участі у виставках йдеться про 100 тис. грн, на маркетинг і консалтинг передбачено по 60 тис. грн.

Ветерани успішно розпочинають власну справу

– Чи можете розповісти про проєкти, які ветерани вже розпочали втілювати на Львівщині?

– Маємо чимало кейсів: як позитивних, так і негативних. Почну з позитивних. Одні молоді хлопці зі Старосамбірщини запустили невелике деревообробне підприємство, що виробляє карнизи. Інші хлопці з Дрогобича закупили апаратуру і облаштували студію звукозапису. Також були ті, хто створив маленьку будівельну бригаду, що займається сантехнічними роботами.

Щодо негативних моментів, то вони надихнули нас на одну дуже просту річ. Ми трохи видозмінили нашу комунікацію з донорами. Інколи ініціативи і бажання виявляється замало. Мають бути ще певні фахові знання та менторство. Менторство пов’язане з навчанням і делеговано Агенції регіонального розвитку. Також закликаємо бізнес-асоціації до того, щоб внутрішньо це проводити. У донорів ми просимо про менторство, щоб підібрати підприємців з хорошим досвідом, які вже можуть бути підприємницькими наставниками. Думаю, що у березні-квітні вийдемо із цим проєктом, відтак підприємці з числа наших Героїв зможуть залучати до своєї роботи фахівців із цієї менторської команди.

– Згадані вами ментори з українського чи міжнародного середовища?

– Думаю, що буде частина і зарубіжних підприємців. Не можу сказати напевно чи це добре, чи погано, оскільки стиль ведення бізнесу в Європі та Україні відрізняється. Однак переконаний, що десяток наших бізнесменів зі Львівщини робитиме це не за долари чи євро, а безкоштовно, оскільки розуміє важливість такої менторської підтримки.

Коли кілька людей починають робити щось разом, це надихає

– Чи були такі проєкти, які не просто працюють, а й по-справжньому надихають?

– Люблю малий та середній бізнес, бо це – основа економіки. Але маленькі стартапи, коли різні люди кооперуються і роблять щось разом, мотивують мабуть найбільше. Я вже згадав про будівельну бригаду. Річ у тім, що хлопці зустрілися в коридорі, коли подавали свої проєкти. Розговорилися і коли вже мали заходити в кабінет, то вирішили переписати проєкт і подати його спільно. І це насправді дуже надихає.

– Куди звертатися тим, хто також хоче зреалізувати свій задум?

– Насамперед потрібно уважно ознайомитися з інформацією, оприлюдненою на сайтах Міністерства економіки України або «єРобота». Там зазначено всі алгоритми подачі. Проводячи цифрове спілкування, потрібно завантажити все в онлайн. Інформація потрапить в міністерство. Якщо щось не так, з людиною сконтактують і повідомлять, якщо все гаразд, затвердять.

Під час спілкування з Львівською ОВА думаю, що буде запропоновано такий самий механізм. У попередні роки частину документів ми приймали в електронному варіанті. Раджу переглядати сайт Львівської ОВА та нашу фейсбук-сторінку, де подаємо усю необхідну інформацію: лінки, безпосередні контакти до виконавців, поштові адреси. Або ж прийти на вул. Винниченка, 18, 4 поверх. Якщо ж хтось просто хоче висловитися на тему грантової підтримки, можна зателефонувати у Відділ торгівлі Департаменту економічної політики Львівської ОВА за номером: (032) 299 92 79. Ми обов’язково проконсультуємо і щось підкажемо.

Розмовляли Ярина Капітан, Віктор Біщук

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини