«Рожеві окуляри» Трампа: Експерти про те, як буде діяти новий президент США щодо України

Фото: CNN

Суперперемога Дональда Трампа. Кандидат від Республіканської партії тріумфально повернувся в овальний кабінет та стане 47-м президентом Сполучених Штатів Америки. Також під контроль однодумців Трампа перейдуть і обидві палати Конгресу США.

Що чекає світ та Україну після зміни влади у Штатах – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» професор політології та міжнародних відносин НУ «Львівська Політехніка» Микола Бучин та адвокатка, почесний консул України у Філадельфії, віцепрезидентка Української Федерації Америки Ірина Мазур.

Відеоверсія розмови – тут.

«Млява зовнішня політика Байдена і демократів»

– Причини перемоги Трампа: люди голосували проти Гарріс і демократів, чи це був бунт проти еліт, який триває і який характерний не лише для Америки?

Микола Бучин: Причин кілька. Насамперед так сталося через те, що демократи проводили доволі кволу і невизначену зовнішню політику. Фактично, вона почалася майже з початку каденції Байдена, коли було виведено американські війська з Афганістану. Наддержава, яка вклала сотні мільярдів доларів у розвиток цієї країни, спробувала формувати прозахідний уряд, і отримала такий результат. Афганістан уже два роки займає останню позицію в рейтингу не демократичних країн світу, там тотальні обмеження, особливо для жінок.

А далі покотилася. Російська агресія і млява, боязка реакція американської адміністрація. Навіть зараз адміністрація президента Байдена дуже обережна, боїться ескалації, попри те, що вже багато так званих «червоних ліній» перейдено. Демократична партія і її очільники, які були президентами, на відсотків 90 винні, що США втратили лідерські позиції на міжнародній арені. Тому це перша причина.

Фото: Львівська політехніка

Другий чинник – ціннісний. Йдеться про гіперболізацію ліберальних цінностей, які, як показує зараз практика, не до кінця відповідають реаліям часу. Акцент на моралі, на правах людини, на праві, а не на силі в міжнародних відносинах, який брутально порушився російською агресією і показав невідповідність тих думок і цінностей вимогам часу.

І нарешті, не належний акцент на питаннях соціально-економічних та перипетії виборчої кампанії, коли була екстрена заміна кандидата, коли було зрозуміло, що шансів у Байдена. Це все у підсумку вплинуло не те, що переміг Дональд Трамп.

Ще нюанс у тім, що враховуючи соцопитування, які перед виборами давали шанси 50 на 50, то Трамп і республіканці змогли краще мобілізувати власний електорат в той час, як демократи не змогли цього зробити.

«У США є багато своїх проблем»

А які у вас враження від результатів голосування?

Ірина Мазур: Вибори відбувалися дуже бурхливо, не було такої людини, яка би не була зацікавлена. Були сподівання на Пенсильванію, оскільки це вирішальний Штат і голосування там відбувалося здебільшого через пошту, але, як виявилось, Дональд Трамп переміг і там.

Хочу сказати, що для пересічного американця зовнішня політика не відіграє таку сильну роль, як внутрішня. Тут є багато своїх проблем і американці хочуть жити краще,з більш традиційними цінностями, які продукує Республіканська партія. І вони хочуть бачити лідера, а Трамп продукує її і це захоплює людей. Люди хочуть бачити США сильними, жити в стабільній країні, і відповідно, його енергія їм імпонує.

Фото: Посольство України у США

Чи справді вони отримають це – не знаємо. Трамп уже був президентом і можемо бачити його попередню внутрішню і зовнішньо політику і планувати відповідні дії.

– Що означає для Сполучених Штатів таке тотальне домінування республіканців і в обох палатах Конгресу?

Як юриста мене це турбує, бо це означає, що Республіканська партія має повністю тепер контроль над законодавчою і виконавчою владами. Також очевидно те, що вона контролює і суди, оскільки більшість суддів Верховного суду призначені Трампом під час його попередньої каденції. І це означає, що порушується баланс у суспільстві.

Президент має представляти усе суспільство, але бачимо, що протягом уже 10 років, суспільство у США сильно розділилося. Також це пояснюю сильним впливом російської пропаганди. Навіть у день виборів, на сайті ФБР, було офіційне повідомлення про те, що на дільниці у ключових Штатах, зокрема, у Пенсильванії, надходили повідомлення про їх мінування і деякі з них змушені були зупинити свою роботу. Нічого не підтвердилося, але стало відомо, що ці дзвінки надходили з російських серверів. Тому бачимо цей вплив.

Зараз у США дуже глибока криза і я дуже сподіваюсь, що новий президент зможе об’єднати суспільство. Також сподіваюсь, що всі заяви щодо України, були лише політичними. Насправді ж Трамп займе іншу позицію, за якої Україна не була змушена поступитись територіальним суверенітетом.

«У 2020 Трамп спричинив прецедент»

– Виходить, американцям також слід знайомитися з такими термінами, як монобільшість чи турбо-режим?

Микола Бучин: США за формою правління президентська республіка, а Україна парламентсько-президентська. Там механізми зовсім інші, тому повністю ототожнювати ситуацію в Україні зі США неправильно. Хоча би тому, що основною рисою президентської республіки є чітка система стримування і противаг. Це, фактично, найкраща форма і вона там дуже добре працює.

Фото: The Hill

Звичайно, така тотальна концентрація влади у Республіканській партії суттєво порушує принцип балансу. Але він базується не лише на гілках влади, але і на сильному громадянському суспільстві, на високому рівні політичної культури. На принципі, чи одній з важливих ознак демократії, що влада більшості поважає і не порушує права меншості, і кожна меншість має право з часом стати більшістю. Тому у цьому випадку проводити паралелі з української політики, де кожен, хто приходить до влади, намагається зробити усе, щоби мати шанси довше там залишатися і зменшити, навіть незаконно, шанси своїх опонентів на перемогу, зі США навряд чи варто.

А по-друге, маємо розуміти, що США фактично весь час живе в виборчому періоді, зокрема нижня палата Конгресу Палата представників, напевне найменш функціональна її щодва роки переобирають. І буквально уже наступного року США будуть у передвиборчому періоді, і якщо республіканці будуть проводити незаконні речі, які не будуть відповідати інтересам суспільства, то це матиме для них наслідки. Так само і щодо Сенату, бо його третина теж щодва роки переобирається.

Звичайно, що є певні загрози, бо у 2020-му році Дональд Трамп спричинив прецедент і заявив, що не визнає результати виборів. Раніше такого в американській політиці не могло бути, однак це свідчить, що він міг би порушити певні принципи, навіть норми закону.

Тож, ймовірно, певні нюанси будуть, але говорити, що Америка втрачає демократію, все ж не варто. Хоча би тому, що ми судимо про Дональда Трампа і про всіх інших, виходячи з власної оптики і досвіду.

 «Рожеві окуляри» скоро тріснуть на обличчі Трампа»

– А чи відомо, як голосували українці у США?

Ірина Мазур: Звичайно, вибір кожної людини не можемо знати, але спілкуючись зі своїми друзями, діаспорою, можу сказати, що багато з них голосували за іншого кандидата, ніж, той, в якій партії вони знаходяться. Пояснювали це тим, що обирають не лідера США, а майбутнє України.

Інша категорія громадян Америки українського походження говорили, що дбають про Україну, але їх більше цікавить країна, де вони мешкають зараз. Це були абсолютно різні підходи.

Фото ілюстративне: Суспільне

Повторюся, дуже сподіваюсь, що ту риторику, яку чули щодо України, це була лише передвиборча, і вона буде змінена і Україна має стати стратегічним партнером Сполучених Штатів. Сподіваюся, що ситуація зміниться уже тоді, коли Дональд Трамп приступить до виконання своїх обов’язків.

– Небагато знаємо про справжні наміри президента Дональда Трампа. Можемо згадати, як на одному з перших передвиборчих мітингів ще навесні 2023, Трамп обіцяв закінчити війну Росії проти України за 24 години після обрання. То до яких реальних кроків він може вдатися ще до вступу в офіційні повноваження?

Микола Бучин: Маємо розуміти, що фраза Дональда Трампа про припинення війни 24 години, абсолютно не відповідає дійсності. Не знаю, чи це його «рожева уява», чи передвиборча риторика, але маємо чітко розуміти, що реальних важелів впливу, які би дозволили США, умовно за добу, змусити Росію відмовитися від агресії немає.

Звичайно, що він, будучи лідером найпотужнішої держави в світі, має можливість суттєво посилити тиск на РФ і збільшити допомогу Україні. Тим більше, що ті санкції, які були запроваджені проти РФ, є більше символічними і дуже далекими від того, що може зробити Захід і Америка. Так само як і та допомога, яку отримуємо. Вона є мізером, порівняно з тим, що ми би могли мати, якщо би була реальна політична воля. Швидше за все, Дональд Трамп буде діяти в такий спосіб, що буде пропонувати і Україні, і Росії компроміс і якщо його відкинуть, то, відповідно, буде на протилежну силу, або тиснутии, або суттєво посилювати. Сподіваючись, що це змусить сісти сторони за стіл переговорів.

Фото: BBC

Прогнозую, що можливо тим компромісом, який, на мою думку, і не буде такий поганий для України, буде те, що Трамп дасть Путіну гарантію, що Україна не буде членом НАТО, а взамін отримає повернення територій. Це менш-більш реалістичний сценарій, який, з одного боку. міг би задовільнити Путіна, бо він завжди говорив, що одне з завдань його так званої СВО. А Україна натомість отримає суттєве посилення військової обороноздатності, як гарантію, не нападу Росії в майбутньому.

Хоча, швидше за все, Путін не готовий до такого компромісу. Тому «рожеві окуляри» дуже швидко будуть зняті чи тріснуть на обличчі Дональда Трампа, і, як наслідок, він суттєво активніше буде підтримувати Україну.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляв Віктор Біщук

оренда квартири Львів

Новини