Неякісний китайський турнікет це – вбивця військовослужбовця – начальник медичної служби 103 ОбрТРО

Фото: Вікіпедія

Чимало фельдшерів, парамедиків, санітарних інструкторів, які до війни працювали у цивільній медицині, стали бойовими медиками і тепер рятують життя бійців на передовій.       

Саме вони навчають військовослужбовців азам тактичної медицини. Адже кожен військовий повинен вміти накладати турнікет, спиняти кровотечу, забезпечувати прохідність дихальних шляхів. Ці швидкі, фахові дії рятують героям життя.

Щоправда, при цьому необхідно користуватися лише якісними медзасобами. Використання дешевих китайських товарів, як от турнікетів, може призвести до смерті бійця.    

Про це у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» розповів Ростислав Білавка, начальник медичної служби 103 ОбрТРО.

Відеоверсія розмови – тут.

Як і хто забезпечує військових медичної служби 103 ОбрТРО турнікетами?

– Наша бригада перебуває в зоні проведення бойових дій вже 15 місяців. Прибули ми сюди на початку травня 2022 року. У кожного бійця була аптечка типу IFAK. Сумки ми пошили самі, а медичними складовими нам допомогли США, родичі, знайомі, волонтери. Серед цих медичних товарів були якісні турнікети. Тобто вони були сертифіковані відповідно до стандартів НАТО.

На мою суб’єктивну думку, таких якісних турнікетів є два: Combat Application Tourniquet САТ 7-го покоління і SOF Tactical Tourniquet. Обидва – американського виробництва. Є, звісно, турнікети українського виробництва. Китайські ми взагалі не розглядаємо, оскільки якісний турнікет не може коштувати менше 30 доларів.

Кожен боєць має по 2 турнікети. Один – в аптечці, інший – на плечі, в зоні найшвидшої досяжності.

Неякісний китайський турнікет це – вбивця військовослужбовця

Чи траплялися вам неякісні турнікети?

– Так. Неякісні китайські турнікети потрапляли до нас ще у Львові, коли ми лише готувалися до поїздки в зону бойових дій. Але завдяки нашому бойовому командиру у нас були хороші інструктори, які почали нас вчити і вчать до сьогодні тактичній медицині. Саме вони пояснили нам, що неякісний китайський турнікет це – вбивця військовослужбовця. Боєць розраховує на цей турнікет, накладає його під час поранення, а він рветься. Тому використовувати китайські турнікети в армії не можна.

Ще влітку минулого року ми отримали від Командування Медичних сил аптечки зі складу. Вони були укомплектовані «САТівськими» турнікетами, які ми використовуємо до сьогодні.

А за якими ознаками боєць може дізнатися чи якісний у нього турнікет?

– Він має звернутися до свого бойового медика чи інструктора. Саме вони зможуть візуально це побачити. Зовні китайські турнікети – дуже схожі. Але на них немає надпису САТ. А окрім того, при накладанні і затягуванні вони рвуться.

Кожен боєць за 30-45 секунд повинен вміти накласти турнікет

Інколи бійці отримують аптечки і турнікети від волонтерів, родичів чи друзів. Як ви контролюєте якість цих медзасобів?

– Кожен наш боєць отримує аптечку і турнікет у медичній службі. Ми поставили питання принципово: усі медзасоби і турнікети, які привозять волонтери повинні проходити через медичну службу. Тобто їх потрібно внести в облік і видавати безпосередньо кожному бійцю.

На жаль, є багато неякісних турнікетів. Ми використовуємо їх під час навчання. Адже кожен боєць, навіть із закритими очима, протягом 30-45 секунд повинен вміти накласти собі турнікет. Такі навчання проводимо регулярно.

Хто проводить ці навчання?

– Ще в березні 2022 року, у Львові, ми починали працювати із волонтерами-інструкторами, які мали міжнародні сертифікати. Вони навчили бойових медиків, санітарних інструкторів, лікарів. Потім ці волонтери приїжджали до нас у Донецьку область.

Зараз навчання для бойових медиків відбувається у навчальних центрах. Також ми маємо своїх інструкторів, які регулярно проводять заняття з бійцями.

Медики на передовій потребують складових IFAK-аптечки

А хто навчає бойових медиків? Адже бути медиком у цивільному житті це – одне, а на передовій – зовсім інше.

– Я також – цивільний лікар. На війну потрапив 25 лютого 2022 року. На війні дуже швидко вчишся, оскільки ціна помилки – життя. Бойових медиків навчають сертифіковані санітарні інструктори. Навчання проходить у навчальних центрах. Опісля вони навчають наших бійців. Адже кожен боєць повинен володіти базовими методами тактичної медицини: зупинити кровотечу і забезпечити прохідність дихальних шляхів.  

Як сильно відрізняються навики бойового медика від навиків медика, який працює, скажімо, на «швидкій допомозі»?

– Найкращі медики, фельдшери, санітарні інструктори це – ті, хто має досвід роботи на «швидкій допомозі». У нас є санітарні інструктори, які працювали у Польщі і повернулися. Зараз, маючи досвід роботи в екстремальних умовах, вони діляться цим досвідом з нашими бійцями.

Хоча бойовий медик по штату може не й мати медичної освіти. Були випадки, коли люди, не маючи медичної освіти, в екстремальних ситуаціях поводили себе набагато ефективніше, аніж люди з медичною освітою.

Які потреби є в медиків на передовій?

– Це – складові IFAK-аптечки, насамперед засоби для зупинки масивної кровотечі та ізраїльські бандажі.

Розмовляв Віктор Біщук

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини