Купити чи продати нерухомісь в умовах війни – можливо – Ярослав Жукровський


Купити чи продати нерухоме майно в умовах воєнного стану – складно, оскільки не працюють реєстри речових прав на майно.  Але уряд прийняв ряд новацій, які створили можливість внесення даних в реєстри в обмеженому доступі. Про це в ефірі «Першого Західного» розповів юрист Ярослав Жукровський.

За його словами, держава цілковито не відмовилась від закриття всіх реєстрів. В уряді прийняли Постанову № 209 від 6 березня 2022 року.

У ній йдеться про те, що реєстрація прав на нерухоме майно здійснюється, але з певними особливостями. Зокрема, в умовах воєнного стану реєстрація прав може здійснюватись виключно державними реєстраторами або посадовими особами Міністерства юстиції України за переліком Мінюсту. Тобто, цього не можуть робити нотаріуси. Де-юре реєстри працюють, але де-факто – в обмеженому доступі.

В Постанові йдеться також, що нотаріального засвідчення підписів, якщо ви знаходитесь в реєстратора – не потрібно.

«Якщо раніше для вчинення того чи іншого правочину, треба було додати нотаріальне засвідчення підпису, то зараз цього не потрібно. Головне, щоб реєстратор переконався, що це саме ви подаєте документи», – говорить юрист.

Також за постановою, держреєстратор може прийняти рішення про реєстрацію правочину, якщо відсутній доступ до інших реєстрів.

«Це означає, що, наприклад, є в нас реєстр заборони на відчуження об’єктів, які є арештовані – реєстратор може приймати рішення легалізувати державну реєстрацію майна у відповідному держреєстрі», – пояснює Ярослав Жукровський.

Також за згаданим вище документом, звільняються від сплати адміністративного збору ті, хто хоче організувати громадську організацію, мета якої є допомогти збору грошей для ЗСУ.

В Постанові уряду ще є додаток, в якому йдеться про те, що посвідчення довіреності та заповітів може здійснюватись без використання спеціальних бланків, а просто на білих аркушах.

Ще одна новація для тих, хто мав би прийняти спадщину. В постанові йдеться, що перебіг строків в умовах воєнного стану зупиняється.

«Тобто, умовно кажучи, якщо у вас 6-місячний строк мав би закінчитись у березні – не треба хвилюватись. Постанова дала відповідь, що строк для прийняття спадщини продовжується на час, коли воєнний стан  в державі буде скасований», – наголошує юрист.


оренда квартири Львів

Новини