«Курська операція – це ключ». Експерти США про план перемоги України та терпіння Зеленського

Фото: Радіо Свобода

Президент Володимир Зеленський розпочав візит до США, де він має намір представити план перемоги президенту країни Джо Байдену, а також іншим лідерам країн-партнерів. «Розпочинаємо візит у Сполучені Штати, зараз летимо у Пенсильванію. Потім Нью-Йорк, Вашингтон. Саме цієї осені вирішується, що буде далі в цій війні», зазначив він. Зеленський підкреслив, що «зараз визначається, що буде спадщиною чинного покоління державних лідерів – тих, хто у найвищих кабінетах».

Про план миру президента Зеленського, наступ ЗСУ вглиб Курської області, ситуацію на сході України та ймовірність перемовин з РФ у програмі Міжнародні новини на ТРК «Перший Західний» полковник армії США у відставці, керівник відділу розвідки Європейського командування США (2012-2014 роки) Джонатан Світ та економіст, колумніст The Hill, Washington Examiner, Kyiv Post та The Messenger Марк Тот.

Відеоверсія розмови – тут.

Марк Тот. Скрин з відео: Перший Західний

«Путін знову чимось пригрозив Білому дому»

Президент США Джо Байден на зустрічі з прем’єром Великої Британії Кіром Стармером обговорювали надання Україні дозволів на удари углиб Росії. Однак рішення так і не було ухвалено – що стало основною перепоною, яка реальна причина?

Марк Тот: Це дуже розчаровує. Путін знову чимось пригрозив США, Білому дому та Великій Британії. Так виглядає, що кожного разу, коли він це робить, то паралізує роботу Білого дому. До цього моменту очікувалося, що Байден дасть зелене світло на удари по РФ, зокрема американськими ракетами ATACMS. Голова Комітету Палати представників США в закордонних справах республіканець Майкл Маккол напередодні заявив, що рішення уже ухвалено. Натомість в один момент усе знову зупинилося. Вважаю, що там знову злякалися погроз Путіна, хоча вони порожні. Він не використає ядерну зброю на цьому етапі, але ці погрози діють на американських посадовців.

Колаж: Мінфін

– А ви очікували ухвалення цього рішення за результатами перемовин Байдена і Стармера?

– Сподівався на це. Але був скептиком, бо бачив як США раніше погоджували Україні дозволи на використання інших систем озброєння. Тож для мене на стало сюрпризом те, що вони не змоги ухвалити це рішення.

Це жахливо, бо Україна має право бити по РФ цим озброєння. Вам треба мати цю можливість, зокрема для захисту цивільних напередодні зими. Крім того, цей дозвіл потрібний, аби ЗСУ могли взяти гору на полі бою та скористатися усіма можливостями в Курську.

Це затягування вже було, зокрема щодо поставок винищувачів F-16, HIMARS та ракет ATACMS.

«США затягують війну в Україні»

– Що означає затримка цього рішення для військових зусиль України, зокрема на Курській області та на сході України?

Джонатан Світ: Це унеможливлює знищення тих російських сил, які продовжують прибувати в Україну. Розвідка Великої Британії повідомляє, що до 1400 російських солдатів вмирають в Україні щодня. Це відбувається, адже РФ продовжує перекидати свої резерви на поле бою. І Україні потрібно їх знищувати і це можливо завдяки системам ATACMS, Storm Shadow та Scalp.

Звісно, Україна тепер і сама б’є по об’єктах в Росії – ми це бачили у Твері, де було знищено склад боєприпасів, там було «утилізовано» 300-400 іранських ракет. Водночас Україна потребує більше далекобійних спроможностей. Відмовляючи Україні щодо ударів по РФ, США затягують цю війну.

Вибухи на російській базі боєприпасі у Торопці 18 вересня. Фото: ButusovPlus, Телеграм-канал

– Так виглядає, що Велика Британія є більш рішучою у наданні Україні дозволів бити по РФ ракетами Storm Shadow, але досі очікують на погодження цього кроку з боку США. А які варіант був би кращим для ЗСУ: ATACMS чи крилаті ракети Storm Shadow?

– Це залежить від цілей. Далекобійні спроможності успішно знищують склади боєприпасів, пускові установки та командні центри. Зокрема, якщо говорити про ракети ATACMS, то скупчення військ ідеальна ціль для них.

Моя відповідь – Україна потребує обидва види озброєння. Ба більше, корисними були б і німецькі крилаті ракети TAURUS.

Джонатан Світ. Фото: CBS

«Сила ЗСУ у мобільності і маневруванні»

– ЗСУ продовжують операції в Курській області, водночас росіяни контратакували, але не досягли значного успіху. Яка є поточна ситуація на полі бою на Курщині?

– Росіяни добре вміють атакувати великою кількістю піхоти та артилерії статичні цілі. Водночас, як тільки їх змушують маневрувати і відходити від своїх окопів вони програють.

Сила ЗСУ у мобільності і маневруванні. Це слід підтримувати з повітря та далекобійним озброєнням. Коли росіяни переміщують свої війська на інші позиції, то видають себе, зокрема великими конвоями. Сили оборони України також використовують іншу стратегію – вони заманюють російські війська, відходячи від своїх позицій, а потім атакують і знищують їх.

ЗСУ досягли великого прогресу в Курській області, адже завдали росіянам великих втрат.

– А чи змогли би росіяни відбити Курську область до початку зими – саме таке завдання поставив їм диктатор Путін?

– Усе зараз залежить від подальших дій України: чи хочете ви просуватися вперед, а чи, можливо, окопатися і втримати цю територію. Звісно, чим ближче до зими, тим інтенсивнішими будуть бої, адже ЗСУ будуть намагатися утримати цю територію і забезпечувати безпеку ліній комунікацій і ланцюжків постачання.

Росія точно може на Курщину перекинути більше військ, але яких? Йдеться про мобілізованих резервістів, строковиків. Їх офіцери не мають бойового досвіду, тож будуть мати проблеми на полі бою.

Фото: NV

«Головні зусилля України на Курщині»

– Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський заявив, що ЗСУ зупинили просування росіян на Покровському напрямку – яку роль в цьому відіграла Курська операція?

– Це усе пов’язано. Є головні зусилля, а є – допоміжні. Головні України на Курщині, а допоміжні – на Донбасі. Позитивним результатом наступу на Курщині є те, що це змусило росіян перекидати туди війська з інших ділянок фронту. Тепер вони не можуть продовжити свій наступ на Сході як раніше.

Водночас, слід розуміти важливу річ: навіть, якщо росіян зупинили на одному напрямку, це не означає, що вони не захочуть прорватися на іншому. Саме тому Україні слід відстежувати і знищувати російські війська, які будуть перекидатися на інші ділянки фронту. Отже попереду багато далекобійної та розвідувальної роботи.

– Оскільки росіяни не здатні відбити атаку ЗСУ у Курській області, як це вплине на політику Заходу відносно України, зокрема до та після президентських виборів у США?

Марк Тот: Зараз є певний прогрес. Таким чином Україна надсилає меседжі Заходу – «ми воюємо заради перемоги, тому хочемо перенести війну на територію РФ». ЗСУ це роблять на Курщині дуже майстерно, зокрема завдають росіянам великих втрат, адже «перемелюють» недосвідчених строковиків. Росіяни мають великі логістичні проблеми. Отже, Україна отримує багато переваг завдяки Курській операції.

Щодо дипломатичного аспекту, то це грає на руку президентові Зеленському. Це певний трейлер, який показується Вашингтону і Брюсселю і він має донести, що Україна хоче перемогти у цій війні: «Якщо ви нам дасте ще більше озброєння і спроможностей, тоді ми зможемо вигнати росіян з Донбасу та з вирішальної землі – з Криму.»

Фото: ЗСУ

«Усе залежить, коли у президента Зеленського закінчиться терпіння»

Президент Зеленський заявив, що він представить план перемоги України президентові Джо Байдену, віцепрезидентці Камалі Гарріс та кандидату Дональду Трампу. Складовою його є наступ ЗСУ вглиб території РФ, зокрема у Курській області. Як можуть сприйняти його західні лідери?

– Усе залежить від того, як далеко готовий зайти углиб РФ президент Зеленський. А йому таки доведеться зайти досить далеко. До речі, на дебатах Трамп уникнув відповіді на запитання, чи в інтересах США перемога України. Він говорив лише при припинення війни і це не є добре. Зеленському доведеться подолати це.

Своєю чергою, Гарріс продовжить допомогу Україні, але вона теж уникає слів про вашу перемогу. Потрібно, щоб вона про це говорила. Усе залежить, коли у президента Зеленського закінчиться терпіння і він публічно почне говорити, що США не бажають перемоги України, а натомість співпрацюють з Росією.

Курська операція – це ключ і від Заходу залежить, чи буде він використаний на Донбасі і у Криму. Зеленський разом з Сирським показали, що серйозно відносяться до долі цієї війни. До речі, Ізраїль теж показав, що серйозно ставиться до протидії Хезболі та Корпусу вартових ісламської революції у Сирії. Україні доведеться йти тим самим шляхом. Звісно, це вимагатиме від президента Зеленського різкіших заяв про те, що настав час, щоб ви нам допомогли перемогти.

Під час візиту до США президент Зеленський відвідав завод з виробництва 155-мм снарядів у штаті Пенсільванія. Фото: CNN

– Що ви відчували після перегляду дебатів Гарріс та Трампа, зокрема в контексті України?

– Це проблематично в контексті Трампа, адже від нього ми так і не почули, що він хоче перемоги України.

Хотів би підкреслити, що я аполітичний, не орієнтуюся у поглядах республіканців чи демократів. Моїм дороговказом є національна безпека та перемога України і це точно в інтересах США та Європи. Щодо цього я наразі не чую достатньо і від Гарріс.

Американці досі підтримують Україну, якщо аналізувати свіжі опитування. Сподіваюся, що у довгостроковій перспективі вона буде залишатися потужною. Хотів би побачити, щоб це все переходить на наступний рівень, не тривало вічно. У цій війні, ймовірно, уже мільйон людей вбиті чи поранені і те, що ми досі не змогли це все зупинити є божевільним. Путін готовий йти навіть два мільйони людей і Україна мусить реагувати на це і піти переможним шляхом.

Фото: Politico

«Справа в політичному рішенні Білого дому»

– Американський телеканал CNN повідомляє, що Пентагон зіткнувся з труднощами під час поставок озброєння в Україну. Справа в тім, що є його дефіцит на складах, а оборонна промисловість не встигає виготовляти нову зброю. Що думаєте про це?

Джон Світ: Війна триває уже 32 місяці і увесь цей час ми підтримували Україну. Водночас у США є проблеми із запасами зброї на складах і збільшенням виробничих потужностей. Дуже розчаровує те, що ми досі не змоги поповнити запаси зброї, з яких були здійснені поставки зброї в Україну. Справа не в армії, військо має змогу це робити, потрібні політичні рішення і їх ухвалюють не у Пентагоні, а в Білому домі. Маю на увазі співпрацю з оборонно-промисловим комплексом США (ОПК). Ми досі не збільшили обсяги виробництва, зокрема ракет HIMARS та ATACMS, а також боєприпасів, аби вони вчасно потрапляли на поле бою в Україні.

Звісно. Європа посилила підтримку, маю на увазі чеську ініціативу. Водночас, США мають запустити наш ОПК на максимум. Україна вистрілює 6 тисяч снарядів на день, в той час як РФ – 10 тисяч. Така диспропорція неприпустима, це розчаровує.

– А чи не думаєте, що такі рішення не ухвалюються, адже у США сподіваються на мирне врегулювання цієї війни у найближчому майбутньому?

– Джейк Салліван колись написав книгу «Сподівання – це не метод роботи». І це істина, однак саме США мають створювати можливості та умови. Сподіватися на те, що хтось зробить щось – не варіант. Україні потрібно досягти прориву, а для цього необхідна додаткова підтримка, аби вказати Путіну на вихід. Однак наразі на Заході не достатньо політичної волі для цього. З військової точки зору слід надати більше далекобійного озброєння. РФ знає, як завершити війну – потрібно змусити їх до цього.

Фото: Welt

«Олаф Шольц не Вінстон Черчіль»

– Виглядає, що стратегією Заходу не є вигнання Путіна з України, а примушування РФ до перемовин з Україною – чи не так?

– Це вже давно їхня стратегія. Вони завжди вірили, що війну можна завершити шляхом перемовин. Стратегія США була створена для послаблення Росії, але не для перемоги України. Водночас, це передбачає певні компроміси.

Президент Зеленський – єдиний, хто розробив план перемоги. Ми його ще не бачили, але такого не зробили ні Вашингтон, ні НАТО. Давайте реалізуємо цей план і виженемо росіян з України. Тут не йдеться про зміну влади в Росії чи скидання уряду, а про те, щоб Україна могла жити як суверенна країна – член НАТО і ЄС. Це би забезпечило довгострокову стабільність та безпеку.

– Були деякі заяви, зокрема з Німеччини. Олаф Шольц заявив, що зараз настав вдалий час для проведення перемови д РФ. Що думаєте про це та посилення дискусій про перемовини?

Марк Тот: Шольц був членом антивоєнної партії у минулому. Він досі вірить у це і хоче показати себе в якості миротворця. Звісно, Німеччина багато зробила для України в контексті військової, фінансової та енергетичної допомоги. Водночас Олаф Шольц не Вінстон Черчіль, він точно не є людиною, яку б непокоїла стратегія перемоги України. Він хоче знайти легкий шлях для виходу з цієї ситуації, повернення старого порядку, живе у своєму світі. Однак такої реальності уже не буде. Якщо Путін переможе в Україні, то він наступатиме на Молдову, держави Балтії і Польщу.

Люди, які говорять про мирні перемовини, не розуміють, що це не на часі. Це в їх головах і серцях. Вони хочуть таким чином припинити смерті людей, але це не зупинить війну, лише поставить її на паузу. Путін розуміє лише силу. Цю війну можна перемогти лише на полі бою, завдати РФ поразки.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляв Даніель Ткіє

оренда квартири Львів

Новини