Лідером серед країн, через які відбувається торгівля компонентами для зброї РФ є Китай – Агія Загребельська

Фото: Фокус

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) створило першу у світі базу даних іноземних компонентів у зброї РФ. Вона налічує вже більше 2000 компонентів, які використовує Росія та Іран у різних видах озброєння. В інформації про кожен компонент зазначено: вид озброєння, виробника, технічні характеристики. Відтак кожен, від розслідувача до іноземного посадовця, може зібрати достатню доказову базу, дослідити ланцюги постачання та визначити усіх учасників, причетних до цього процесу. Про це у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» розповіла Агія Загребельська, очільниця напряму мінімізації корупційних ризиків у санкційній політиці НАЗК.

Відеоверсія розмови – тут.

– База даних іноземних компонентів у зброї РФ налічує вже більше 2000 компонентів. Яким виробникам здебільшого належать ці деталі?

– Більшість компонентів, розміщених в базі це компоненти країн санкційної коаліції. Це не тому, що вони більше допомагають Росії, а тому, що саме цивілізований демократичний світ здатен виробляти такі компоненти. Але все одно лідером серед країн через які відбувається торгівля цими компонентами залишається КНР. Роль Китаю є дуже важливою саме в тому, щоб ці компоненти потрапляли до РФ і в російську зброю.

В Україні немає органу, який би займався виключно санкціями

– З якою метою НАЗК створило цю базу даних?

– Це – один із інноваційних продуктів, створених в Україні. Вважаємо, що це може змінити погляд світу на політику нерозповсюдження. Світові майданчики виявилися неефективними в частині відповіді на існуючі виклики. ООН, Вассенаарські угоди та інші домовленості не працюють. Але якщо поглянемо на це, як на протистояння між демократіями і автократіями, то маємо використовувати переваги демократії.

Одна з переваг демократії – можливість залучення необмеженої кількості людей до боротьби через інструменти прямої демократії. Ми розмістили цей перелік. У кожній частині земної кулі кожен може робити з ним те, що вважає за необхідне, аби зупинити цю війну. Розслідувачі зараз відстежують ланцюжки постачання. Ми бачимо як люди з різних частин світу заходять на портал, які компоненти вони переглядають. Одразу чітко помітно, що розслідувачі в тій чи іншій країні переглядають ті компоненти, що проходять через цю країну або вироблені у цій країні. Вони публікуватимуть своїх розслідування, створені за результатом інформації на порталі. Дехто, можливо, користуючись інформацією, почне виготовляти протидію російській зброї. Переконані, що це може суттєво вплинути на можливості Росії закуповувати компоненти і виробляти зброю.

Станом на сьогодні, отримали неймовірну кількість схвальних відгуків з різних частин світу, де розслідувачі, журналісти, експерти, чиновники, демократи різних країн вдячні і кажуть, що це – дуже корисний інструмент, який допоможе боротися з обходом санкцій. Уявіть, митник в будь-якій країні може легко відкрити цей реєстр і подивитися, чи не є компонент, який він розмитнює в переліку, що використовується в російській зброї. А якщо є, то, можливо, подивитися уважніше, куди він прямує. Те саме стосується банків, що обслуговують трансакції, юристів, які обслуговують договори, консалтингових компаній тощо. Очікуємо, що результати роботи цього інструменту покладуть старт новому погляду світу на політику нерозповсюдження.

– Як Україна співпрацює із партнерами щодо санкційної політики?

– У цій частині ми, на жаль, пасемо задніх. У нас досі не створено орган, який займається санкціями. НАЗК займається санкційним напрямом, але, говорячи відверто, це точно не основний напрям роботи. І в кожному органі санкції це – факультатив. Це – неправильно. Санкції мають бути для України пріоритетом, достатнім для того, щоб санкціями займався окремий орган. Ефективне застосування санкцій здатне принести значний фінансово-економічний ефект. Тож наше домашнє завдання – створити такий орган.

– В уряді Великобританії мають намір створити окреме відомство, яке працюватиме над тим, аби Росія не могла обходити санкції, розслідуватиме випадки такого обходу, а також надаватиме поради, що допоможуть компаніям уникнути випадкового порушення санкцій. А як можна випадково порушити санкції?

У британців є термін «навмисна сліпота». Це коли, до прикладу, потрібно побачити компонент, що використовується у виробництві російської зброї, але його чомусь не побачили. Дуже часто порушення санкцій було пов’язано з тим, що компоненти імпортували компанії, створені після 24 лютого 2022 року або компанії, розташовані в Арабських Еміратах, а їхня електронна адреса – на домені mail.ru. Мені здається, що для будь-кого такі моменти є очевидними для того, аби уважніше подивитися на трансакцію.

Україна збирає неймовірний обсяг матеріалів щодо обходу санкцій і системно передає ці матеріали партнерам. Дякуючи насамперед нашим розвідкам, інститутам, громадським організаціям та іншим органам, ми збираємо величезний обсяг даних про те, які компанії задіяні в обході санкцій, як це відбувається. Опісля все аналізуємо та передаємо матеріали через Міністерство закордонних справ і відповідних осіб, котрі комунікують з партнерами в Офісі президента України.

Позиція австрійської сторони для нас є незрозумілою

– Нещодавно танкер однієї з німецьких компаній доставив із Новоросійська на базу ВМФ США Норфолк 50000 тонн російських нафтопродуктів. Як маємо це сприймати?

– Думаю, ми почуємо реакцію США, оскільки Сполучені Штати Америки до сьогодні демонстрували свою стійку позицію щодо необхідності дотримання санкцій. Я б утрималася від коментарів, допоки не почуємо коментарів від Вашингтону. Адже США – приклад для решти світу у тому, як потрібно дотримуватися санкційного режиму. Думаю, що й тут вони нададуть або розслідування щодо певних осіб, або пояснення, що зніме зайві запитання.

– Австрія виступає проти перемовин щодо вступу України до ЄС на теперішніх умовах. Однією із причин такої позиції може стати наявність у списку спонсорів війни «Райффайзен Банку». Чи так це насправді?

– Для нас дуже дивною виглядає така позиція австрійської сторони, оскільки ми перебуваємо в досить ефективних консультаціях з представниками «Райффайзен Банку». Представники «Райффайзен Банку», за ініціативи української сторони, були в Києві. Ми розмовляли. Вони чудово знають, яку інформацію, які документи ми від них чекаємо. Постійно перебуваємо у контакті з їхніми адвокатами в Україні. Згідно з нашою інформацією, банк задоволений цією співпрацею. Він розуміє процедури НАЗК, що від нього вимагається і станом на зараз зайнятий підготовкою необхідних документів та інформації. Тому ми були здивовані, коли почули таку позицію Австрії. Можливо між австрійським урядом та «Райффайзен Банком» існують якісь прогалини в комунікації. А можливо позиція Австрії продиктована не включенням «Райффайзен Банку» у наш перелік, а якимось іншими політичними мотивами.

Нещодавно було опубліковане дослідження згідно з яким Австрія – єдина країна Європейського Союзу в якій більшість людей не підтримує вступ України до ЄС, аніж підтримує. В Угорщині таке опитування не проводилося, але саме Австрія була тією єдиною країною. Можливо це якісь внутрішньополітичні позиції Австрії, можливо вони вирішили допомогти Орбану… Насправді ми не знаємо відповіді, але це було для нас неочікувано.    

В РФ завозять верстати для виробництва зброї та компоненти

– ЄС запропонував заборонити експорт верстатів і запчастин, які Росія використовує для виробництва зброї. Пропозиція міститься у 12-му пакеті санкцій. Чому лише зараз у санкційному пакеті з’явилася ця вимога?  

– Це буде дуже круте рішення, якщо вони його приймуть. Дивно, що вони приймають його лише зараз. Ми про це говоримо щонайменше рік: щодня готуємо матеріали, даємо докази на підтвердження того, що більше 70% російської зброї виготовляється на верстатах країн санкційної коаліції. Сьогодні в Росію потрапляють як цілі верстати, які завозяться через Туреччину та інші країни, що слугують майданчиками для обходу Росією санкцій, так і запасні частини до верстатів, програмне забезпечення, спеціальні рідини, інструменти тощо. Адже це не просто купити верстат і ним користуватися. Його потрібно обслуговувати. А для цього потрібні оригінальні деталі, оригінальні рідини. Якщо держави санкційної коаліції припинять поставку всього цього до Росії і забезпечать виконання цих санкцій, то більше 50% російського ВПК просто припинить функціонувати.

Існує теорія, що верстати з КНР здатні замінити західні. Але, по-перше, не плутаймо якість китайських і західних верстатів, адже це відобразиться на якості зброї. По-друге, КНР не в змозі покрити всі потреби Росії. Верстатобудування в КНР не настільки розвинене, щоб виробляти таку кількість верстатів, а також значну частину всього іншого. І, по-третє, якщо вся російська зброя буде виготовлятися на китайських верстатах, мені здається, що це буде дуже яскравим доказом для світу, хто насправді докладається до того, щоб ця війна продовжувалася. Не впевнена, що Пекін готовий брати на себе такі репутаційні ризики. Тому це рішення – правильне. Воно мало бути прийняте набагато раніше. Сподіваюся, що 27 країн-членів ЄС таки за це проголосують.

Розмовляли Ніна Сукач, Стас Гордієнко

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини