Лідери ЄС не створили спецфонд для військової підтримки України у €20 млрд, але кажуть, що прогрес є

Фото: UA.Press

На позачерговому саміті 1 лютого лідери країн ЄС не ухвалили рішення про заснування спеціального фонду у 20 млрд євро для військової підтримки України, але у просуванні цього питання досягнуто прогрес.

Про це пише «Європейська правда» з посиланням на заяву за підсумками саміту.

У блоці, що стосується військової підтримки України, Єврорада підкреслила налаштованість далі надавати Україні «своєчасну, передбачувану і сталу військову підтримку» через Європейський фонд миру, роботу навчальної місії ЄС для українських військових і двосторонню допомогу.

Щодо створення у рамках Європейського фонду миру спеціального фонду для підтримки України на 20 млрд євро на чотири роки рішення поки не схвалили – це питання планують вирішити до березня.

Єврорада розглянула запропоноване збільшення загальної фінансової стелі фонду і запрошує Раду ЄС «досягти домовленості до початку березня 2024 року щодо змін до рішення Ради (CFSP) 2021/509 на основі пропозиції високого представника щодо Фонду підтримки України і запропонованих основних інструментів, беручи до уваги пропозиції країн-членів».

Одночасно голова Євроради Шарль Мішель зауважив, що у цьому питанні «досягли прогресу».

Також лідери погодилися з «нагальною необхідністю» прискорити постачання Україні боєприпасів та ракет, зокрема у контексті обіцянки надати Україні мільйон артилерійських снарядів.

Для цього країни ЄС закликають «дослідити усі варіанти» для того, щоб закрити потреби України і прискорити ці зусилля.

Нагадаємо, про план виділення 20 млрд євро для Європейського фонду миру вперше стало офіційно відомо в липні. Тоді топдипломат ЄС Жозеп Боррель заявив, що може йтись про чотирирічний спецфонд (Ukraine Assistance Fund) по 5 млрд євро на рік.

ЄС вже надає Україні військову допомогу через Європейський фонд миру (зокрема, з нього компенсують витрати країнам-членам за надану Україні зброю), але вона здійснюється через транші, які можуть блокувати окремі держави-члени.

Президент України Володимир Зеленський у зверненні до Євроради закликав погодити створення цього спецфонду.

оренда квартири Львів

Новини