«Лише F-16 багато не зроблять». Фахівець з авіації про сучасні літаки в Україні та збиття російських А-50 та Су-34 (35)
- Середа, 28 лютого 2024
Сили оборони, зокрема, протиповітряної, порадували нас ще одним збитим літаком дальнього радіолокаційного виявлення та управління А-50. Це вже третя втрата росіянами літака такого класу, враховуючи ушкоджений ще у 2023 в Білорусі. Збиття А-50 є спільною операцією Повітряних сил ЗСУ і ГУР Міноборони. Скільки ще таких літаків ще є у росіян, як збиття російських Су-34 і Су-35 вплине на ситуацію з бомбардуванням КАБами нашої прифронтової території, що ще потрібно, аби оперувати такою технікою, як F-16 – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» експерт, президент авіаційної організації «АОПА Україна» Геннадій Хазан.
Відеоверсія розмови – тут.
Літаків А-50 в РФ ще 5-6
– ЗСУ за короткий проміжок часу уже збили другий літак дальнього радіолокаційного виявлення та управління А-50 – скільки у росіян їх ще залишається?
– А-50 це істотна річ, такого озброєння Україна на має. Той єдиний літак, який у нас був дослідницький і стояв на заводі Антонова, за вказівкою одного з колишніх міністрів оборони, з летовища Гостомель відправили на знищення. А в росіян, думаю, їх ще десь біля 5-6 штук залишається. Невідомо чи вони вже повністю відремонтували той, третій, який був ушкоджений в Білорусі, там була ушкоджена антена і за інформацією росіяни на це було потрібно до року.
– Наскільки цінний для ворога персонал, який перебував на борту А-50?
– Там фахівці високого рівня. Це навчений персонал, який повинен вміти не лише пілотувати літак, а й користуватися безліччю різноманітного обладнання. Вони свою криваву роботу добре знають і не раз наводили на Україну ракети, винищувачі та бомбардувальники. Тому маємо нищити усі ті засоби, які росіяни використовуються зараз проти України. Що ми успішно й робимо.
Величезна подяка протиповітряній обороні України. Знаю, як працюють ці люди – це фахівці високого класу. Їм вдається змусити застарілі радянські системи озброєння працювати за одними протоколами з новими, сучасними засобами світового рівня. Проведена величезна кількість фахової та інженерної роботи, бракує слів, аби описати, які наші хлопці і дівчата молодці.
В РФ залишається ще понад 330 винищувачів і бомбардувальників
– Нашим захисникам вдалося учора відмінусувати ще два літаки Су-34. Загалом, сталося уже дев’ять «падєній» (Су-34 і Су-35). Як їхнє збиття вплине на ситуацію з бомбардуванням ближчих до лінії зіткнення українських міст?
– На жаль, в росіян залишається ще понад 330 винищувачів і бомбардувальників, які росіяни використовують для скидання КАБів. Визначальною тут є інша річ, яка впливає на моральний стан пілотів та членів екіпажу, які беруть участь у бомбардуваннях України – те, коли вони проходитимуть біля опустілих стоянок літаків. Це більше тисне на них, ніж будь-які політичні виступи їхнього керівництва.
– З 2018 по 2022 рік РФ збудувала 30 літаків Су-34 і Су-35, а втратила – 32. Якою є реакція росіян на такі втрати?
– Путін подарував російським пілотам копію ікони. У росіян є церква так званого «сталінського патріархату», але вони цього не визнають. Росіяни не хочуть знати своєї історії. Українська спілка блогерів називає їхню церкву саме так, бо вона з’явилася у 1943, коли Сталін підпорядкував собі ще й церкву. От вони її і створили і усі стали її прихильниками. Щоб не образити віруючих людей, відзначу, що у тій церкві нічого святого немає.
Україні потрібні авіаційні комплекси
– Завершується навчання українських пілотів на F-16. Вже є певні терміни передачі цих літаків – чи буде це вчасно зроблено?
– Незважаючи на те, що наші пілоти уміють добре літати, аби перевчитися на іншу техніку потрібен час. Бо тут, якщо ви чули висловлювання нашого пілота, навчають новій філософії польотів, вони освоюють новий інструмент для нанесення ураження. Це цілком інше ніж те, що вони знали і вміли. Бо у пілотуванні радянських літаків залишилася філософія американської техніки 40-50-х років минулого сторіччя, з якої срср копіював свої літаки. Для українських пілотів, які літали на пострадянській техніці, F-16 – це на кілька кроків вперед і значно розширює можливості.
На жаль, питання авіації в Україні заполітизоване і керівництво могло б багато речей зробити для пришвидшення цього процесу. Наголошу, F-16 з’являться так само, як HIMARS, однак лише вони багато не зроблять. Нам вкрай потрібні AWAX і штурмовики А-10 («бородавочники», названі так за їхній агресивний вигляд) – літаки підтримки піхоти на полі бою. І коли у нас буде такий авіаційний комплекс – тоді й успішніше піхота буде виконувати усі завдання.
Долати по 20-30 кілометрів у день в наступі можна лише за умови: літаки в повітрі, активно працює протиповітряна оборона, у артилерії достатньо снарядів, а бійці заходять на зруйновані вогневим ураженням рубежі і зачищають їх. Але, оскільки у незалежній Україні усі політики, які були при владі, нищили військову авіацію – вперед йде піхота.
Розмовляли Стас Гордієнко, Ніна Сукач
Записала Наталка Сохан
Новини
- Сьогодні
- 21 Листопада
- Більше новин