«Лише натисканням кнопки закон не почне діяти». Голомша про нові правила мобілізації та збільшення штрафів

Фото: Хвиля

Зміни до закону про мобілізацію набудуть чинності уже 18 травня. Зокрема, вони передбачають, що військовозобов’язані упродовж 60 днів повинні оновити дані у військкоматах. Верховна Рада України також збільшила штрафи за ухилення від мобілізації. Кого і за що штрафуватимуть; чи доцільно мобілізувати засуджених та куди можуть звертатися громадяни у разі, якщо порушено їхні права діями ТЦК – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» перший заступник генпрокурора України у 2003-2005 та 2014-2019 роках Микола Голомша.

Фото: Еспресо

Відеоверсія розмови – тут.

Потрібно працювати над навчанням співробітників ТЦК

Попри те, що зміни до Закону про мобілізацію набудуть чинності вже 18 травня і чоловіки так чи інакше підуть до військкомату, зараз активізувалися військові з ТЦК – що відбувається?

– Вважаю, що потрібно власним прикладом демонструвати готовність захищати Україну. Тому я без жодного примусу відвідав ТЦК ще на початку війни і записався в ЗСУ. Теж радив би й іншим, слід об’єднуватися навколо захисту Батьківщини.

Щодо того, чому зараз активувалися працівники ТЦК, то лише натисканням кнопки закон не почне діяти. Думаю, що Територіальним центрам комплектації надійшла вказівка уже розгортати свою роботу. І вона не стосується закону, бо обов’язок ставати на облік під час війни це вимога до усіх громадян мобілізаційного віку, яка залишається і в новому документі.

Щодо самої діяльності ТЦК, то на мій погляд потрібно серйозно попрацювати над навчанням їх працівникв, щоб не було конфліктів.

У працівників ТЦК, як і в Нацполіції, будуть нагрудні камери

У змінах до закону, який набуде чинності з 18 травня, йдеться про відеофіксацію роботи ТЦК. Як усе це має відбуватися – це повинні бути нагрудні камери?

– Думаю, що у працівників ТЦК так само, як і в Нацполіції, будуть нагрудні камери. Також уряд отримав відповідні доручення і вже готує відповідні електронні кабінети кожного військовозобов’язаного. Там можна буде підтвердити свою присутність, отримати будь-яку інформацію і відповідні можливості щодо проходження ВЛК та інше. Немає потреби, щоб ТЦК по усій Україні ганялися за військовозобов’язаними.

Хотів би заспокоїти громадян України. Буквально сьогодні мені телефонувала одна мама, яка дуже переживає, бо хоча її синові 22 роки, а його схопили та повезли у військкомат. Сказав їй, що вона може не хвилюватися, а під’їхати туди і принести його документи – сина поставлять на облік і відпустять додому, бо він за віком не підлягає мобілізації.

Крім того, людей не відправляють одразу ж на фронт або в зону бойових дій, йдеться про попереднє навчання і обрання військового фаху. Є багато людей, які самі приходять до військкомату і консультуються, де саме зможуть служити. Таку людину скеровують на відповідні курси навчання, визначають, коли вона проходитиме ВЛК і буде призвана.

Фото ілюстративне: Firtka

Тепер щодо держави – в Україні ніколи не було такого, що людей силою заганяли в армію. У нас є вправні військовослужбовці, спецслужбовці, спецназівці віком від 35 до 55 років, але вони не підуть воювати, якщо держава до них не проявить позитивне ставлення плюс відповідна зарплата. А з іншого боку, має бути відповідне забезпечення, бо люди противляться, коли їм доводиться споряджати військовослужбовця усією необхідною амуніцією. Тому держава повинна не тільки мобілізовувати, а й виказувати відповідну повагу і ставлення до військовослужбовців, включно з належним соцпакетом.

Зараз урядом затверджено патронатну службу, яка опікується сім’ями військовослужбовців, які воюють. Уже створені такі експериментальні органи у Полтавській та Івано-франківській областях. Ця ініціатива поширюватиметься на Вінниччину і далі.

Далі – прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що 33 млрд було виділено на дрони, ми порахувати, що це буде 1 мільйон FPV-дронів. То чому ж ми допомагаємо військовим, якщо були виділені такі кошти і надалі виділяються мільярди? Недопустимо, щоб на Заході говорили, що у нас корупція. Потрібні комісії контролю, які перевірятимуть куди йдуть кошти, озброєння, усе має своєчасно потрапляти на фронт. Переконаний, що тоді буде більше розуміння і у людей.

Штрафуватимуть тих, хто ігнорує вимоги закону

Верховна Рада також збільшила штрафи за ухилення від мобілізації. Кого і за що конкретно каратимуть?

Штрафуватимуть тих, хто ігнорує вимоги закону – не перебуває і своєчасно не стає на військовий облік, не проходить ВЛК, і звісно тих, хто буде ухилятися від мобілізації і пробуватиме перетнути кордон. Так є не лише у нас, така практика, навіть з притягненням до кримінальної відповідальності, у багатьох країнах світу, у тому числі в Ізраїлі.

Однак потрібно не лише посилювати тиск, з суспільством слід розмовляти навіть у найскладніших ситуаціях. Якщо будемо чути, що президент, як гарант Конституції, щодня запитуватиме премєра, що той зробив для армії – тоді, думаю, люди відчують довіру до влади.

Фото: Телеграф

Але з іншого боку, люди не мають нарощували собі штрафні санкції, бо усе дуже серйозно. Ухилення і нереєстрація призведуть до того, що у порушника потім будуть проблеми з автотранспортом, з пересуванням і так далі. Тому людям зараз обов’язково потрібно ставати на облік, і укладати з державою відповідні угоди.

Також для тих громадян, які вже стоять на обліку, за ухилення теж настає відповідальність. Попри страх, потрібно йти і захищати Батьківщину. На фронт надходить озброєння і картина буде змінюватися. Тому потрібно мобілізувати усі сили і бути єдиними у виборюванні перемоги.

Якою є ваша думка щодо мобілізації засуджених? Міністр юстиції Денис Малюська каже, що таким чином можна набрати до армії від 10 до 20 тисяч чоловіків…

– За останні п’ятнадцять років набралося багато вироків, затримань та кримінальних проваджень, які інколи виїденого яйця не варті. Той хто вкрав гуску – сидить у тюрмі, а хто краде вагонами – тримається на плаву. Є багато кримінальних проваджень невеликої тяжкості і я погоджуюся з Малюською, що таких людей можна мобілізовувати.

Це практика різних країн, тож і зараз людям, які відбувають покарання варто надати можливість зі зброєю в руках захищати Батьківщину. Тоді держава може переглянути відповідні вироки. Для цього передбачена відповідна процедура і це відбуватиметься виключно за рішенням судів. Усе вже опрацьоване урядом.

Фото ілюстративне: Урядовий кур’єр

Потрібно тримати контакт з адвокатом і добре знати закон

А куди можуть звертатися громадяни у разі, якщо порушено їхні права діями ТЦК? Чи є такий механізм?

– Потрібно тримати контакт з адвокатом. А передусім – добре вивчити закон. Приміром, коли мене зупиняють, я інколи, для експерименту, відразу ж прошу надати посвідчення. Коли мені його дає працівник поліції, зауваживши, що у нього електронна карточка, я відповідаю: «Ваше посвідчення не відповідає вимогам постанови Кабінету міністрів – зробіть зауваження своєму начальникові, бо ви не маєте повноважень для захисту правопорядку».

Коли представники ТЦК показують надруковане на листку посвідчення з фотографією, я їм пояснюю: «Що ні такий папір, ні навіть військовий квиток не є підставою, щоб вони розмовляли з людиною, яка підлягає мобілізації.» Прошу, щоб мені показали відповідний наказ коменданта, проте якщо мені його надають, а у списку немає особи, яка зі мною спілкується, то вона теж не має права на такі дії.

Тобто, коли людина знає закон, то зможе компетентно спілкуватися з представниками ТЦК чи поліції. Але як тільки вона перейде на емоції і на лайку, тоді стаються проблеми.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляли Стас Гордієнко, Уляна Лаврик

Записала Наталка Сохан

оренда квартири Львів

Новини