«Люди, які мали велику владу, опинялися на лаві підсудних». Прокурор МКС – про перспективи арешту Путіна

Фото: Reuters

Прокурор Міжнародного кримінального суду (МКС) Карім Хан в інтерв’ю ВВС розповів, як ухвалювалося рішення про видачу ордера на арешт російського президента Володимира Путіна та перспективи його затримання.

Карім Хан сказав, що вторгнення Росії до України не залишило йому вибору. За його словами, українська сторона просила його провести розслідування щодо дій Росії ще у 2021, коли він зустрічався із генпрокурором України.

Але на той момент, за його словами, у МКС не було на це ресурсів, а в нього самого було багато інших обов’язків, оскільки незадовго до поїздки в Україну він лише обійняв посаду. Крім того, сказав прокурор, він не вірив, що Путін наважиться вторгнутися в Україну.

«Але коли вони це зробили, я вирішив, що все цілком очевидно, і ми маємо розпочати розслідування. Я побував на місці подій, і коли ти чуєш історії, свідчення, бачиш руйнування, чуєш висловлювання різних людей, включаючи висловлювання Володимира Путіна та Марії Львової-Бєлової, застосувати всю суворість закону було нескладно», – каже Хан.

«Це так сумно. Постійний член Ради безпеки Росія – велика країна. Література, музика, одна з країн-засновниць ООН, яка відіграла важливу роль у перемозі над фашизмом, так що мені це не доставило жодної радості, це був сумний день, коли стосовно президента країни – важливого члена Ради безпеки ООН – надійшла заявка на видачу ордера на арешт», – продовжує прокурор.

Цього тижня російський президент здійснив візит до Монголії, де його мали заарештувати, але зустріли червоною доріжкою. Карім Хан запевнив, що Монголії доведеться пояснити, чому вона проігнорувала ордер МКС.

«Переговорний процес на рівні суду триває. Судді можуть дати свої рекомендації на випадок, якщо буде виявлено відсутність співпраці, але я не хочу нічого передбачати, тому що зараз це питання вирішується між суддями та урядом Монголії», – сказав прокурор.

На питання про те, чи вірить він, що Путін колись опиниться на лаві підсудних у Гаазі, Хан відповів ствредно, навівши приклад колишньої Югославії.

«Люди сміялися, коли трибунал за колишньою Югославією домагався ордерів на арешт Караджича і Младича, не кажучи вже про Мілошевича, коли Спеціальний суд по Сьєрра-Леоні видавав ордер на арешт колишнього президента Чарльза Тейлора, але, як показала історія, ці люди, маючи у минулому велику владу у себе в країні та в регіоні, у результаті опинилися на лаві підсудних, – каже Карім Хан. – Є приклади, які показують, якщо хтось робить, що заманеться, користуючись владою, яка не обмежена вищою відповідальністю, його простір для маневру звужується».

Наразі найвищими особами, арешту яких добивається МКС, є Володимир Путін, прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху та міністр оборони Ізраїлю Йоав Галант.

Раніше Хан також видав ордери на арешт трьох лідерів угруповання ХАМАС, двох з яких уже було вбито внаслідок військових дій у секторі Газа.

оренда квартири Львів

Новини