Масового вимкнення цілих регіонів від енергопостачання не буде – експерт з енергетики

Фото: Focus.ua

Якщо температура повітря досягне позначки -20°С і нижче, спостерігатиметься погіршення погодних умов чи виникне необхідність в ремонті аварійного обладнання, тоді будуть задіяні графіки стабілізаційних вимкнень.

Якщо ж ці фактори не спрацюють, а росіяни не здійснюватимуть масованих обстрілів критичної інфраструктури, то зиму і опалювальний сезон українці пройдуть у стабільному режимі. Про це у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» розповів експерт із питань енергетики Геннадій Рябцев.

Відеоверсія розмови – тут.

– Кабінет Міністрів України скасував заборону на припинення житлово-комунальних послуг, нарахування штрафів та пені, а також на стягнення заборгованості населення за житлово-комунальні послуги. Тож тепер українці, котрі мають заборгованості за електроенергію, можуть залишитися без світла. Чому уряд пішов на такий крок?

– Йдеться не про вимкнення, а про необхідність оплати за комірне в повному обсязі, якщо споживач має можливість здійснити таку оплату. Якщо численні нагадування про наявність боргів не призведуть до якогось результату чи конструктивної домовленості, то лише тоді, за судовим рішенням або за іншими діями відповідно до законодавства, боржника можна буде відімкнути з мережі.

Масового вимкнення цілих регіонів від енергопостачання не буде   

– Про кого йдеться насамперед: про промислових споживачів чи про звичайних громадян?

– Згідно зі статистикою, домогосподарства є найбільш дисциплінованими платниками за електричну енергію. Так було завжди. Але Укренерго та оператори системи розподілу обленерго неодноразово звертали увагу уряду на те, що з’явилася велика кількість юридичних осіб, які використовують цей мораторій для того, щоб взагалі не сплачувати за спожите. Оскільки таких хитрунів почало з’являтися все більше і ніякої управи на них не було, то уряд дослухався до рекомендацій енергетичних ринків та відновив можливість в судовому порядку стягувати борги, які компанії могли сплачувати, але не сплачувати, користуючись мораторієм. Це – важливо, особливо зараз, коли енергетична система не така стійка і кожен кіловат, мегават електричної енергії розраховується і входить у той баланс, який щохвилини зводять диспетчери Укренерго та обленерго. Тож така самодіяльність, що мала місце особливо впродовж 4-го кварталу минулого року, мала бути припинена. Відповідну постанову уряд ухвалив 29 грудня 2023 року.

– Як на вашу думку, проходить цьогорічний опалювальний сезон?

– Станом на зараз, все нормально. Є навіть певні блоки, що перебувають у резерві. Їх небагато. Проте ці блоки можна буде задіяти, якщо температура знизиться більше, відтак знадобиться більше електричної енергії.

Окрім того, не на 100% задіяно усю можливу допомогу, яку Україні надаватиме Об’єднана система Східної Європи. Україна стала повноправним членом цієї організації. Зараз Укренерго має право голосу, має право звертатися по допомогу і надавати відповідну допомогу в будь-який момент, коли це буде потрібно.

Якщо температура по всій території України опуститься до -20°С та нижче і триматиметься впродовж тижня і більше, у нас можуть виникнути проблеми. Тоді нестача по Україні у пікові години становитиме близько 3% від споживання.

Звісно, що -20°С і нижче по всій Україні впродовж тижня це – гіпотетична ситуація. Але в такому випадку будуть задіяні графіки стабілізаційних вимкнень. Насамперед вони стосуватимуться не домогосподарств і не підприємств критичної інфраструктури, а тих підприємств, яких повідомили завчасно. Зокрема це стосується підприємств, що надають рекламу, проводять масові розважальні заходи.

Однак зараз, навіть за негативними прогнозами, не планується таких вимкнень, як були минулоріч. Тобто масового вимкнення цілих регіонів від енергопостачання не буде.

Раціональне споживання електроенергії допоможе енергетикам

– Температурні показники це – єдина причина через яку можуть відбуватися вимкнення електроенергії?

– Цьогоріч Росія не так потужно обстрілює енергетичну інфраструктуру України. Однак це не означає, що завтра чи післязавтра не може відбутися масованого обстрілу об’єктів критичної енергетичної інфраструктури.

Звісно, я усіх заспокоїв, сказавши, що в Україні не буде стабілізаційних вимкнень. Але це у випадку, якщо температура не досягне позначки -20°С і нижче. Також є інші фактори. Існують проблеми, пов’язані з хуртовинами, ожеледицею, льодяним снігом або дощем, поривами вітру. Окрім того, наше обладнання не таке вже й нове. Воно виходить з ладу. Нещодавно понад 1000 населених пунктів через негоду залишилися без електропостачання. Не в усіх відновили його швидко. Декому довелося чекати добу, а то й більше.

Тож дуже важливо, аби всі раціонально використовували електричну енергію. Так ми допоможемо енергетикам за будь-яких негараздів балансувати енергетичну систему і швидко відновлювати її після будь-яких збоїв, що можуть бути викликані як негодою чи аварійними ремонтами обладнання, так і обстрілами.      

– Росіяни погрожували, що з настанням морозів українська критична інфраструктура зазнає краху. Натомість такий колапс спостерігаємо у них: розриваються, труби, зупиняються котельні, немає опалення. Як це пояснити?  

– Нещодавно Путін їздив на Камчатку і розповідав місцевим мешканцям, що його уряд виділив на модернізацію житлово-комунального господарства по всій Росії 3 млрд доларів. Зате на війну з Україною виділив 52,6 млрд доларів. Виникає запитання: а може потрібно було не воювати в Україні, а відновити усі мережі та системи на Росії? Однак такі питання ставимо ми. Натомість вони, замерзаючи, йдуть жалітися до царя-батюшки. Потрібно, щоб росіяни запитували у Путіна, чому на підтримку нормального режиму функціонування систем життєзабезпечення власних громадян, виділяється на порядок менше коштів, ніж на війну в Україні?

Розмовляли Уляна Лаврик, Стас Гордієнко

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини