«Маємо протистояти спільно». Директорка інвестагентства з Молдови про економічну співпрацю та підтримку України
- Сьогодні 17:17
Проєвропейський чинний президент Молдови Мая Санду перемогла дружньо налаштованого до РФ кандидата Олександра Стояногло в ході голосування, затьмареного звинуваченнями у російському втручанні та фальсифікації результатів виборів. Зокрема, Санду набрала 54,97% голосів проти 45,03% у Стояногло, випередивши його за попередніми результатами майже на 165 000 голосів. «Молдова, ти перемогла! Сьогодні, дорогі молдовани, ви дали урок демократії, гідний того, щоб його написали в підручниках історії. Сьогодні ви врятували Молдову! У нашому виборі гідного майбутнього ніхто не програв», – заявила Санду.
Про підтримку України Молдовою, перспективи економічної співпраці та можливості сприяння інвестицій – у програмі «Міжнародні новини» на ТРК «Перший Західний» директорка Інвестиційного агентства Молдови Наталія Бежан.
Відеоверсія розмови – тут.
«Підтримка України змінилася та трансформувалася»
– Мая Санду перемогла на президентських виборах. Також громадяни Молдови проголосували за європейську інтеграцію держави. Як можете оцінити поточну політичну ситуацію в країні та її вплив на економічне співробітництво з Україною?
– Політика та економіка взаємопов’язані, особливо у контексті перспектив для інвестицій. Рада, що Мая Санду перемогла на виборах і була переобрана на другий термін у Молдові. Протягом останніх чотирьох років її роботи уряд, вся влада у Молдові та народ, дуже підтримували Україну, зворушені тим, через що проходить український народ. Тож вірю, що підтримка та допомога вашій державі буде продовжуватися, принаймні, протягом наступних чотирьох років президентства Маї Санду.
– Чи відчуваєте ви, що підтримка України серед громадян та влади Молдови така ж, як і після початку повномасштабного вторгнення РФ?
– Підтримка досі є, але вона змінилася та трансформувалася. Очолюю агентство Invest Moldova, зараз бачимо більшу потребу у нашій залученості до допомоги Україні. Буквально кілька місяців тому підписали меморандум про взаєморозуміння з агентством UkraineInvest. Йдеться про перспективу відбудови України та участь бізнесу Молдови у цьому. Крім цього, у нас є інвестори з Румунії та Німеччини, які особливо зацікавлені в інвестиціях в Молдову і в тому, аби у нас були добрі відносини з Україною. Отже, з цієї точки зору, напевно, відносини між Україною та Молдовою розвиваються. Сподіваюся, що зможемо бути корисними для зміцнення України та участі у її відбудові.
«Сприяємо експорту українських товарів до країн ЄС»
– Чи відчуваєте, що у Молдові є багато бізнесменів та компаній, які готові інвестувати в Україну навіть в розпал війни?
– Це чутливе питання, адже інвестори та бізнесмени зважають на такі ризики. В той же час маю визнати, що частина інвесторів шукає можливості, які виникають у такі часи, адже дають більші прибутки. Зокрема, йдеться про інвестиції в українську енергетику, інфраструктуру… Існує велика можливість їх залучення до України.
Також йдеться не лише про інвесторів з Молдови. Сподіваюся, що за кілька років станемо потужним центром економіки. Це точно допомогло би нам власними силами здійснювати інвестиції в Україну. Зараз основний фокус на спрощенні умов та правил торгівлі. Важливо зазначити, що інвестиції у Молдову будуть корисними для економіки обох країн. Це точно сприяло би інвестиціям в Україну.
– Чи змінилася торговельна динаміка між Молдовою і Україною після початку повномасштабного вторгнення? Маю на увазі імпорт та експорт між державами.
– Динаміка змінилася. Безсумнівно співпраця між нашими країнами збільшилась, зокрема підтримці, яку Молдова могла надати Україні щодо транзиту продовольства і товарів. Ми сприяємо експорту до країн Європейського Союзу, зокрема через порти Молдови і Румунії.
Спостерігається великий ріст експорту, а також інтенсивне використання транспортної інфраструктури Молдови українськими громадянами. Йдеться не лише про дороги, а й про наш міжнародний аеропорт. Це, звісно, завдяки близькості Молдови та України, а також деяких ключових міст, як от Одеси. Люди обирають Молдову для транзитних подорожей, адже це значно полегшує логістику маршрутів.
«Найбільш перспективні: ІТ, інфраструктура та енергетика»
– Які основні перспективи для українського малого, середнього та великого бізнесу, зокрема, які найбільш перспективні сфери вашої економіки, зокрема для інвестицій?
– Насамперед це IT. Знаємо, про компетенції ваших компаній з цієї сфери. Останні сім-вісім років Молдова створила спеціальний хаб для IT, який пропонує 7% єдину ставку податку для таких компаній. Спостерігаємо зараз підвищений інтерес компаній з усього світу до відкриття свого бізнесу в Молдові. Тож, безсумнівно, наші двері відкриті для бізнесменів з України, які хочуть тут відкрити IT-компанію або надавати бізнес-послуги в Молдові. Ця ставка діє також і для цієї сфери.
Також торкнуся і питання інфраструктури. І Молдова, і Україна мають стати більш взаємопов’язаними між собою. Маю на увазі не лише дороги, мости, а й залізницю. Упевнена, що будуть реалізовані серйозні проєкти в інфраструктурному контексті. Один із них анонсований зовсім недавно. Йдеться про магістраль, яка з’єднає місто Яси у Румунії з Кишиневом та Одесою. Ця дорога стане першою автомагістраллю Молдови. Це об’єднає наші країни з логістичної точки зору.
Окрім того, є ще енергетична складова. Це чутливе питання для обох країн. Маємо бути більш стійкими у цьому плані, тому це дуже важливо. І Молдові, і Україні потрібно використовувати більше відновлювальних джерел енергії для її постачання енергії та зберігання.
Ось всі ці сфери є найбільш перспективними з короткострокової точки зору. Є потенціал для інвестицій у ці сфери в обидвох країнах.
– А якs є найважливіші проєкти урядів Молдови та України щодо інфраструктури? Чи знаєте про ті, які будуть реалізовані у майбутньому, чи які обговорюються на початковому етапі?
– Насамперед це дороги. І однозначно тієї однієї, згаданої мною автомагістралі буде недостатньо, бо між нами великий кордон. Потрібні додаткові рішення. Слід сприяти не тільки переміщенню людей з однієї країни в іншу, але й полегшенню торгівлі.
Є значні плани щодо відновлення залізниці. Потрібна реструктуризація, ми недостатньо її використовуємо як засіб транспортування між нашими країнами. Будуть анонси інших проєктів між нашими країнами щодо інфраструктури.
Також у Молдові зараз планується будівництво логістичних портів. Новий порт буде одним із найбільших і, знову ж таки, його будуть використовувати для відновлення торгівлі з різними країнами, зокрема, Румунією та Україною. Ось такі пріоритети Молдови у найближчому майбутньому.
«Стаємо більш відкритими для країн ЄС»
– Як Україна, так і Молдова рухається на шляху до членства у Європейському Союзі. Що це означало би для економічних відносин наших країн та можливостей інвестування?
– Навіть зараз, коли Молдова ще не є членом ЄС, частка прямих іноземних інвестицій, які надходять з країн європейської співдружності, сягає 83%. Отже, коли говоримо про інтеграцію до ринків ЄС, то повинні усвідомити, що з економічної точки зору ми вже досить інтегровані. І не тільки через інвестиції, це також стосується торгівлі. У 2023 роках 65% нашого експорту йшло до країн Європейського Союзу. Кожного року ця частка зростає. Стаємо більш відкритими для країн ЄС, зокрема через торговельну угоду, збільшення квот на прийняття певних продуктів, які раніше були заборонені на європейському ринку. Отже, бачимо чіткі економічні перспективи, коли йдеться про ЄС.
Водночас, Європейський Союз – це не лише економічна перспектива, а й культурний менталітет та цінності. Багато наших людей навчалися в Європейському Союзі, у тому числі і я. Тож інтеграція стосується не лише економіки, але й того, що віримо у тіж цінності, що й Європейський Союз.
– Якими бачите головні виклики для України та Молдови на шляху вступу до ЄС? Зокрема, щодо приєднання до єдиного ринку Європейського Союзу.
– Великою перешкодою є війна, яка триває в Україні. Сподіваємося, що вона закінчиться якнайшвидше, тому що це створює труднощі на цьому шляху. Нам потрібні сильні економіки, які зосереджені на внутрішніх пріоритетах і стратегіях.
Звичайно, щодо вступу до ЄС є деякі технічні нюанси. Маю на увазі узгодження зі стандартами та процедурами, які існують в Європейському Союзі. Маємо відповідати тим, які є в ЄС і робимо це крок за кроком. З боку уряду Молдови є чітке зобов’язання узгодити усі наші закони, нормативні акти, аби досягти цих стандартів. Тому вірю, що це стане реальністю впродовж наступних років.
«Молдова відкрита для бізнесу»
– Очолюєте агентство Invest Moldova – який ваш меседж до українських бізнесменів, які хотіли би інвестувати у Молдову зараз чи у найближчому майбутньому?
– До кожної окремої компанії та інвестора потрібно ставитися індивідуально. Не кожен ринок є хорошим абсолютно для усіх. Запросила би підприємців, які розглядають Молдову для здійснення інвестицій, спершу поспілкуватися із нами: готові надати аналіз ринку, щоб у них у було розуміння про можливості тут. Також надаємо рекомендації від установ, агентств, асоціацій, бізнес-асоціацій, які зустрічаються з іншими компаніями. Підприємці прагматичні люди, тому з кожним слід працювати індивідуально.
Але безсумнівно, Молдова відкрита для бізнесу і ми будемо підтримувати кожного підприємця, який має добрі наміри щодо цінностей, а також щодо впливу, який можуть принести сюди.
– А як будете намагатися залучити українських інвесторів у Молдові? Чи плануєте відвідати нашу країну, аби зміцнювати відносини між молдовськими та українськими компаніями?
– В Україні кілька місяців тому провели зустріч з колегами з UkraineInvest. Активно працюємо над тристороннім проєктом між Молдовою, Україною та Польщею. Йдеться про співпрацю щодо інвестицій. Агентства з цих трьох країн намагаються об’єднати свої сили та бути корисними для конкретного сектора, зокрема хочемо зосередитись на енергетиці та дослідити те, як можемо мобілізувати міжнародних інвесторів. Йдеться про інвестиціі, аби наші країни були більш стійкими.
Також, навіть минулого тижня у Бухаресті, зустріла підприємця з України, в якого є IT-компанія. Він розглядає можливість створення компанії в Молдові, аби залучити до роботи талановитих людей з нашого ринку. Це б забезпечило тут робочі місця. Тож працюємо над різними можливостями.
«Виграємо від співпраці з Україною»
– Якою бачите майбутню економічну співпрацю України та Молдови, зокрема урядами, економічними та бізнес секторами країн?
– Молдова – це маленька країна, не можемо бути відокремленими від зовнішнього світу. Маємо бути відкритими, йти на співпрацю, зокрема з найближчими сусідами. Звісно, є певні аспекти конкуренції, зокрема щодо інвестицій. У той же час вийдемо переможцями у цій історії лише тоді, коли будемо разом.
Загалом, коли обмінюємося контактами, то пропонуємо деяким нашим інвесторам розширення їхньої діяльності в країнах, які розташовані поблизу Молдови. Це надає доступ до нових ринків, талантів. Тож з цієї точки зору, ми лише виграємо від того, що будемо працювати пліч – о пліч з Україною.
Розмовляла Даніель Ткіє
Новини
- Сьогодні
- 11 Грудня
- Більше новин