«Маємо набутий досвід». Андрій Закалюк про діток під час довгих тривог та якість укриттів

Фото ілюстративне: ТМЦ інфо

Останнім часом повітряні тривоги в Україні, пов’язані зі зльотом МіГ-31К у РФ стали значно довшими. У Повітряних силах наголошують, під час зльоту літаків загроза ударів «Кинджалами» залишається реальною, оскільки аеробалістична ракета може дістати будь-яку точку України. Саме тому під час тривоги, незважаючи на її тривалість, діти в усіх школах і дошкільних установах перебувають в укриттях. Це суттєво порушує навчальний процес та може бути особливо некомфортним для дітей садочкового віку.

Наскільки якісно обладнані укриття в дитячих установах; що робиться для того, аби тривале перебування в них не позначилося на розпорядку дня діток; чи можуть батьки під час тривоги забирати дітей зі шкіл і садочків? – керівник Львівського міського управління освіти Андрій Закалюк.

Фото: ЛМР

За відповідних умов заняття можуть проводитися навіть в укритті

– Чи усі дитячі заклади освіти міста забезпечені укриттями?

– Зі 127 шкіл, що є у Львівській громаді, 116 мають свої укриття. Якщо якась школа не має власного укриття, то для сховищ використовують приміщення, які є поряд. Туди діти і йдуть на час тривоги. Усі шкільні укриття забезпечені запасом питної води, їжею, ліками та вогнегасниками.

– Теперішні повітряні тривоги стали значно тривалішими. Чи є змога продовжувати навчальний процес в укритті?

– Якщо укриття достатньо велике та ще й поділене на класи, то заняття можуть проводитися навіть там. Але якщо в одному приміщені, хоча й достатньому за розміром, перебуває 500 дітей, проводити уроки – не реально. Йдеться про суто технічні параметри укриття.

Фото ілюстративне: Lb.ua

Обладнання укриття – відповідальність кожного керівника садочка

– Наскільки підготовленими до частих і тривалих повітряних тривог є дитячі садочки Львова? Чи налагоджене харчування дітей в укриттях?

– Укриття зроблені і ми їх постійно покращуємо, бо це вже – другий рік війни, другий навчальний рік. Із харчуванням немає жодних проблем. Дітей в укриттях годують. Вчора був у садочку, де в укритті є столики, стоять заздалегідь заготовлені чисті тарілочки і дітки навіть під час тривоги їдять, як і зазвичай. Щодо сну, то не в усіх укриттях можна поставити ліжка, оскільки там бракує місця. Але є укриття, де є ліжка і дітки можуть подрімати. Думаю, що ми, наскільки можливо, можемо це питання вирішити. Адже насамперед йдеться про безпеку дітей, а тоді вже – зручність.

Багато залежить і від можливостей тієї чи іншої дошкільної установи. Також слід розуміти, що не кожен день тривога припадає на час сну дітей. Тобто це не завжди буває в обід.

– Однак зараз тривоги – по три години. І вони таки зачіпають період післяобіднього сну дітей. І дуже важливо, аби маленькі діти могли повноцінно поспати.

– Робимо для цього усе можливе, але не все залежить від нас.

– Але якщо, до прикладу, у групах ліжок є більше ніж дітей, то чи не можна було б усі зайві ліжка занести до укриття, щоб дітям було комфортніше?

– Якщо в спеціально обладнаному підвалі для цього є достатньо місця, то це потрібно зробити. Це відповідальність кожного керівника садочка. Вважаю, якщо місця в укритті недостатньо, то діти можуть спати на товстих, теплих або покладених один на одного 2-3 карематах. Вони можуть постійно зберігатися в укритті і їх легко розкласти.

Фото: Цензор

Забирати дитину з укриття під час тривоги не рекомендує МОН

– Чи можна батькам забирати дітей зі школи чи садочка під час повітряної тривоги?

– У Міністерстві освіти і науки України не рекомендують відпускати дітей з укриття під час тривоги. Роблячи це, батьки наражають на небезпеку себе, дитину та учителя або вихователя, який змушений вийти зі сховища. Проте якщо батьки усе ж таки вважають за потрібне це зробити, то можуть особисто забрати дитину з укриття під час повітряної тривоги, написавши офіційну заяву.

В інших випадках дитина перебуватиме зі вчителями в укритті поки не пролунає сигнал «відбій».

Під час холодів діятимемо за обставинами

– Що холодніше ставатиме, то більше ворог обстрілюватиме критичну інфраструктуру. Чого очікувати?

– Якщо приміщення навчальних закладів і дошкільних установ матимуть опалення і освітлення, то працюватимуть у звичайному режимі. Якщо ж ні, то діятимемо за обставинами. Кожен навчальний заклад міста має генератор, але вони призначені для форс-мажорних обставин: світло в укриттях, заживлення Інтернету, щоб діти могли зателефонувати батькам. Бо заживити світлом всю школу, харчоблок, комп’ютери і прилади було неможливо. Для цього необхідні генератори великої потужності.

Фото: BBC

Інше питання – опалення. Більшість шкіл підключені до тепломережі міста. Відтак, коли минулої зими на тривалий час вимикали світло, котельні теж не мали енергії і тепло не подавалося. Навчальні заклади не є повністю незалежні, тому не можуть забезпечити себе теплом. Ми тоді рекомендували батькам тепліше одягати дітей і постійно моніторили ситуацію, погодні умови.

Та хочеться вірити, що цей навчальний рік пройде без таких негараздів. Маємо набутий досвід, знаємо що і як потрібно робити, тож сподіваємося, що усе буде добре.

Записала Наталка Сохан

оренда квартири Львів

Новини