Маємо спільне бачення щодо підтримки армії – Ростислав Добош
- Четвер, 16 листопада 2023
На позачерговій сесії Львівської обласної ради ухвалили рішення про підтримку Збройних сил України. За словами Ростислава Добоша, депутата Львівської обласної ради, питання фінансової підтримки наших військових є одним із пріоритетних.
Про інші рішення депутатського корпусу, зокрема перерозподіл військового ПДФО, визначення першочергових та непершочергових витрат – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний».
Відеоверсія розмови – тут.
– 14 листопада, на позачерговій сесії Львівської обласної ради депутати ухвалили важливе рішення про допомогу ЗСУ. Що було найскладнішим під час обговорення?
– Це питання направду складне. Обговорення більше стосувалося бюджетних правил та бюджетної стратегії, щоб і наша армія, і суспільство розуміли на що саме можна розраховувати. Я більш ніж переконаний, що і Львівська військова адміністрація, і депутатський корпус мають спільне бачення того, що найважливішою є перемога. Заразом маємо розуміти, що відповідальність за країну, за тил, де живемо і ми, і родини наших військових є величезною.
Військовий ПДФО потрібно скерувати на перемогу
– Ще одне дискусійне питання стосувалося першочергових та непершочергових витрат…
– Дискусія про те, що є першочерговим, а що ні, зайняла трохи часу. Але добре, що ми це питання проговорили і прийняли відповідний документ. Відтак депутати проголосували за те, щоб 75% вільного залишку бюджетних коштів 2023 року скеровувати на ЗСУ. Окрім того, 20% коштів, які не є захищені, тобто це не енергоносії, не заробітні плати, не утримання наших медичних закладів чи шкіл, ми також віддамо на військові частини. Вони можуть подавати на це запити. Звісно, це відбуватиметься протягом року. Також на армію буде скеровано 50% від обсягів перевиконання обласного бюджету у 2024 році.
Вважаю, що макропоказники наступного бюджету 2024 року є максимальними. Якщо буде більша потреба, будемо їх переглядати.
– Верховна Рада України ухвалила державний бюджет на 2024 рік та передачу військового ПДФО. Мабуть депутати Львівської обласної ради також спілкувалися про це у сесійній залі?
– Ми дискутували про це на попередніх засіданнях. Це – складне питання. Насправді зарахування військового ПДФО до державного бюджету трохи ламає систему децентралізації. Наша фракція переконана, що ця реформа децентралізації – найбільш успішна. Адже чим ближче гроші до платників податків, тим більше вони їх контролюють і тим краще для суспільства. До речі, досвід Європи також це підтверджує.
Мусимо розуміти, що кошти військових – величезні. Вони трохи позапланові, оскільки наша армія суттєво збільшилася. Це також був і великий виклик для громад. Адже одні громади могли мати чималі кошти, інші могли не мати зовсім, якщо у цих громадах не було військових.
Думаю, правильно віддати ці кошти на Міністерство оборони України, яке закуповує левову частку озброєння. А якщо враховувати і світові виклики, зокрема війну в Ізраїлі, ситуацію на Тайвані, мусимо максимально мобілізуватися і надати максимальні кошти Міністерству оборони України задля нашої перемоги.
Попри війну, маємо бачити перспективу
– У сесійній залі також прозвучала інформація, що через зарахування військового податку до державного бюджету, область може втратити 1,5 млрд грн, обласний бюджет – понад 300 млн грн, а наступного року місцеві бюджети області недоотримають понад 8 млрд грн. Що ви про це думаєте?
– Справді, 8 млрд грн для Львівської області це – багато. Але хочу сказати, що ці гроші прийшли з біди. Адже йдеться не про розвиток бізнесу, не про інвестиції. Це ПДФО тих, хто виконує військовий обов’язок, ризикуючи життям. Ми змушені щось обмежити. Але потрібно бачити іншу перспективу. Попри війну, що безумовно для всіх є бідою, потрібно залучати інвестиції, грантові програми і шукати гроші у світі, а не лише перерозподіляти наші внутрішні кошти.
– Також під час сесії йшлося про створення комунального підприємства Львівський обласний центр підготовки населення до національного спротиву «Захист Львівщини». Чи вдалося депутатам прийняти відповідне рішення?
– Поки триває дискусія. Це справді потрібно робити. Цим питанням займаються і фонди, і волонтери, і парамедики. Але якщо ми зробимо це під егідою Львівської обласної ради, залучивши ще якісь кошти в межах бюджету, то це потрібно зробити. Думаю, що до наступного засідання ми порадимося в якій формі це краще зробити і приймемо консолідоване рішення.
Пропонуємо розділити відповідальність з Львівською ОВА
– А коли відбудеться наступне засідання і чи буде воно бюджетним?
– Бюджетним ще не буде, оскільки лише минулого тижня було ухвалено державний бюджет. Бюджети місцевих громад, зокрема обласний бюджет, формуються, виходячи із макропоказників країни. Думаю, це рішення буде прийнято десь наприкінці листопада.
– Чи можемо говорити про те, що наступний кошторис області буде ухвалюватися в стінах сесійної зали Львівської обласної ради?
– Остаточного рішення ще немає. Пропонуємо Львівській ОВА спільно порадитися та прийняти рішення. Львівська ОВА слушно керується законодавством. У певних підзаконних актах чітко вказано, що під час воєнного стану, де є військові адміністрації, бюджет може ухвалюватися головою. Ми пропонуємо розділити відповідальність з військовою адміністрацією. Якщо розділимо цю відповідальність з законодавцями, з виконавцями, з громадськістю і приймемо цей документ, він буде більше сприйматися суспільством.
Розмовляли Ніна Сукач, Стас Гордієнко
Записала Олеся Когутич
Новини
- Сьогодні
- 21 Листопада
- Більше новин