«Маємо справу з неадекватним суб’єктом». Оржель про те, коли припиняться відключення та ядерний тероризм РФ
- Четвер, 05 грудня 2024
Понад 200 ракет і майже стільки ж ударних безпілотників використала РФ під час двох останніх масованих атак на українську енергосистему – 17 і 28 листопада, про це повідомило «Укренерго». «Ворог не просто хоче залишити всіх нас без світла і тепла. Він хоче посіяти розпач і зневіру… Ворог намагається знищити українську енергосистему, не шкодуючи для цього сотень ракет і дронів. Але після кожної масованої атаки ми одразу починаємо відновлення», – зазначили в компанії. Українців просять дотримуватись рекомендацій щодо ощадливого споживання електроенергії. «Це прискорить ремонтні роботи та зменшить необхідність застосування вимушених відключень», – додали в «Укренерго».
Скільки часу потрібно, аби відремонтувати пошкоджені об’єкти, ядерний терор Росії та реальні загрози відрізання АЕС від енергосистеми – у програмі «Головне за день» на ТРК «Перший Західний» керівник Київського офісу Секретаріату Енергетичного співтовариства Олексій Оржель.
Відеоверсія розмови – тут.
«За 5-7 днів можна буде вийти на мінімальні обмеження»
– Обладнання на межі, – так коментують ситуацію в енергетиці України працівники «Укренерго». Скільки потрібно часу, аби відремонтувати пошкоджене?
– Десь тиждень, за умови, що у нас є усе необхідне обладнання і рашисти знову не вдарять по енергетиці. А з іншої сторони, давайте згадаємо прогнози, як Україна ще до цих двох цілеспрямованих атак, планувала проходити зиму. Тоді розглядався варіант з певними обмеженнями. Усе залежало від погоди і якщо були б тривалі мінусові температури, то це призвело би до більш тривалих відключень.
Але зараз росіяни ще більше пошкодили нашу інфраструктуру. Зокрема, це лінії передачі та об’єкти розподілу електричної енергії. Також, на жаль, є проблеми і по генерації, рашисти тут теж працювали своїми «аналогов нєтами». Щоб все запрацювало важлива погода. Якщо буде нуль або плюс, то енергетикам набагато легше балансувати систему. Однак, якщо піде мінус і будуть більш пікові навантаження, то це викличе проблеми при відновленні обладнання. Адже частину його ми замінюємо на нове, яке дали партнери, а інше – все ж намагається відновити. І, звичайно, що не все готове воно готове до максимальних навантажень.
Тому дивимося на погоду і сподіваємося, що більше атак не буде. А також віримо в енергетиків, є надія, що за 5-7 днів можна буде вийти на мінімальні обмеження.
«Треба наголошувати МАГАТЕ, що це ядерний тероризм»
– Якщо раніше РФ била по тепло– та гідроелектростанціях, об’єктах передачі електроенергії, то зараз – по критично важливих підстанціях, які пов’язані з українськими АЕС, намагаючись їх відключити. Таку тенденцію фіксують у The New York Times, посилаючись, зокрема, на дані МАГАТЕ. Якщо їм вдасться відрізати від системи атомні станції, то чим це загрожує Україні?
– Атомні станції зараз несуть найбільше навантаження і складають левову частку нашого енергетичного балансу. Це означає, що ми втратимо найголовніший на сьогодні елемент забезпечення споживачів електричної енергії. АЕС й давали нам можливість триматися бодай якось на плаву.
Треба наголошувати МАГАТЕ, що це ядерний тероризм. Адже це може викликати аварійні ситуації на атомних станціях. Навіть, якщо немає безпосередньо удару по реакторам, але є по цивільній інфраструктурі, яка видає потужність, це все одно тероризм.
Таким чином рашисти намагаються зробити блекаути, у них ціль розсинхронізувати нашу систему і щоб потім ми її уже збирали по частинах в єдину. Але це не вийшло, були добрі результати протиповітряної оборони, а також працювали і диспетчери. Зокрема, коли йдуть ракетні атаки, то тепер у нас одразу задіюються відключення. Це для того, аби зберегти енергетичне обладнання.
Треба захищати цю інфраструктуру, бо була інформація про влучання у Рівному та області. Також є потрапляння у високовольтні мережі. Критично, щоб була забезпечена протиповітряна оборона, однак ніхто зараз не дасть стовідсоткову гарантію захисту від ударів балістичною чи міжконтинентальною ракетами. Тож дуже важливий і фізичний захист об’єктів.
«Відмовлятися від усього російського»
– Якщо продовжити тему ядерного терору росіян, то є ще Запорізька АЕС, яка зараз в окупації. З іншого боку, такі удари росіян по підстанціях АЕС, яку ядерну небезпеку несуть. Чи можуть спричинити найгірший сценарій?
– Запорізька атомна станція зараз перебуває в стані холодного зупину. Є певні критичні моменти, а саме охолодження АЕС, вивантаження відпрацьованого ядерного палива. Однак вона не несе навантаження, підключена до української енергетичної системи, аби забезпечити можливість роботи усіх необхідних систем. І це є надзвичайно важливо.
Якщо ж говорити про те, що РФ б’є по інших об’єктах ядерної енергетики в Україні. Звичайно, є певні системи захисту, можливості роботи на резервному забезпеченні. Проте маємо справу з неадекватним суб’єктом і якоїсь взаємодії з ним по суті немає. Лише певні розмови в рамках МАГАТЕ чи міжнародного співтовариства.
Також розуміємо, що будь-яка аварія на таких об’єктах, матиме довготривалі наслідки. Йдеться про радіаційне забруднення, неможливість жити поруч з об’єктами, які були пошкоджені. Маємо вже і приклад – це Чорнобильська АЕС і від неї потерпала також Білорусія і ця країна-терорист. Однак це їх не зупиняє. Ефективні механізми їх стримування, це міжнародний тиск і санкції проти «Росатому», адже Росія веде війну не тільки ракетами, а й намагається продавати свої технології по світу. Це будуть величезні збитки для цього них. За прикладом «Газпрому», який був донором федерального бюджету рашистів, а на сьогодні у нього величезні збитки і жодних перспектив отримання прибутків з європейського ринку уже немає.
А що таке зв’язок з «Росатомом»? Це робить країну на дуже довгий період залежною, зокрема і технологічно, від Росії. До того ж, якщо вони сьогодні обстрілюють ядерні об’єкти України, то хто зупинить рашистів, якщо вони захочуть тиснути і на іншу країну, де побудують свою атомну станцію.
Слід розуміти, що таке сучасна Росія і відмовлятися від усього, що вона пропонує.
Розмовляла Ніна Сукач
Новини
- Сьогодні
- 18 Грудня
- 17 Грудня
- Більше новин