«Межі безумству не існує». Роман Безсмертний про культ Трампа, ціни на нафту та загрозу світового конфлікту

Фото: Politico

Американський президент Дональд Трамп заявив, що рішення про раптову зміну тарифної політики і відтермінування дії нових мит на 90 днів йшло «від серця» і прийняв він його без розмов з юристами, про це пише Politico. Також Трамп заявив, що «спостерігав за ринком облігацій». «Я побачив учора ввечері, що людям стало трохи зле. Останні кілька днів усе виглядало досить похмуро – а потім, здається, це став найбільший день в історії фінансів. Це доволі значна зміна», – сказав Трамп і вже традиційно наголосив, що «жоден інший президент» не зробив би того, що зробив він.

Що стоїть за економічною війною між США та Китаєм, чи може безвідповідальна риторика Трампа призвести до глобального конфлікту, як падіння цін на нафту вплине на агресію Кремля, які шанси, що мирні ініціативи Трампа перетворяться на реальні кроки та чи ще актуальна угода про надра – у програмі «Головне за день» на ТРК «Перший Західний» політик і дипломат Роман Безсмертний.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: LRT

«В особі Трампа маємо екзальтовану персону»

– Президент США Дональд Трамп, коментуючи введення ним тарифів заявив, що усі країни телефонують йому і, даруйте, «цілують його в дупу». За час дипломатичної служби, чи ви мали можливість спостерігати щось подібне в публічних виступах очільників держав?

– Не доводилося такого чути. Можу сказати як дипломат і як викладач дисципліни дипломатичного протоколу, що такі речі є прописані у конвенціях, внутрішніх регламентаціях, аби їх уникати. Вони завдають величезну шкоду державі, нації, міжнародним організаціям.

Та в особі Трампа маємо екзальтовану персону і це є причиною, що ледь не кожного дня можна почути від нього щось подібне. Уявляю, що він говорить своїм підлеглим в Білому домі, в уряді США.

Такі речі недопустимі, не тільки в дипломатичній, в міжнародних відносинах, а й в діловій лексиці, тим більше, коли говоримо про президента США.

Фото: Главком

– Чи це нормально, що увесь світ спостерігає за загостренням нарцисизму однієї особи, навіть якщо це особа президент Сполучених Штатів Америки?

– І асоціація психіатрів Сполучених Штатів Америки та навіть племінниця Тармпа, яка є фаховим психіатром, в своїх експертних висновках, книзі попереджали американців, що Трамп вражений цією хворобою. І що він може створювати небезпечні ситуації.

Але ж не ми обрали його президентом, а виборці у США побачили в ньому те, що інші нації у своїх лідерах. Згадайте, адже німці свого часу обрали Гітлера, італійці – Муссоліні, іспанці – Франко. Це свідчення того, що не вперше в історії на найвищу посаду потрапляє подібна особа.

«Бізнес буде пищати і мовчати»

– Хотілося би вірити, що людство цей урок засвоїло і пройшло. Уся ця історія не обмежується заявами, маємо «митну війну», яку оголосив усьому світу Дональд Трамп. Зокрема, щодо Китаю США підняли митну ставку до 104%. Натомість, той відповів тарифом у 84%… Як довго все це може тривати і до чого призвести?

– Межі безумству не існує. Стало відомо, що Трамп відтермінував введення тарифів на 90 днів для усіх країн, але не для Китаю – там митний тариф уже 125%. Цим рішенням президент США зробив ще гірше, бо тепер уже ніхто не розуміє, яка ж мета була цих мит. Чого ж він хотів досягти разом з автором цієї ідеї Наварро (старший радник Трампа,. І абсолютно вірний робить висновок видання Economist, що ініціатива Трампа «найглибша, найшкідливіша і найнепотрібніша» економічна помилка сучасної епохи.

Ілюстрація: Economist

– Але це безумство відбивається на доходах американців. Зокрема, статки багатіїв США падають, зокрема, Маск уже висловив невдоволення результатами такої діяльності. Чи можливий, бунт техноолігархів проти Трампа, адже значна частина їх підтримувала Трампа у прагненні стати вдруге президентом Сполучених Штатів?

– Доречно бунтувати політикам, страйкувати і проявляти протест – виборцям. А бізнес буде пищати і мовчати, бо їхні слова можуть обернутися ще більшими втратами.

Він, якщо й буде протестувати, то долучатиме до цього політиків і видно, як в Республіканській партії іде робота. Серед тих, хто підтримав законопроект про скасування мит понад 10 республіканців. Це означає, що робота ведеться.

Що стосується Ілона Маска, який назвав натхненника цієї митно-тарифної політики Пітера Наварро, дебілом, то для нього такі речі характерні. Та це свідчить, що невдовзі будемо мати подібну дискусію уже між Маском і Трампом.

Фото: BBC

«Немає добра без біди…»

– Побічний наслідок цього тарифного безумства падіння цін на нафту. Російський Urals вартує менше 50 доларів за барель. Як довго може тривати така ситуація і чи вдарить по намірах Росії воювати далі?

– Багато, хто почув в розмовах щодо тарифів слово рецесія – падіння економічної активності, що своєю чергою означає зменшення енергоспоживання.

Замовлення, особливо ф’ючерсні контракти на нафту, нафтопродукти будуть падати, однак пропозиція на ринку залишається та ж сама. І це буде бити по ціні, на її пониження. І чим довше буде тривати безумство Дональда Трампа, тим більше буде падати ціна на енергоспоживання, енергоресурси і бити по ринку нафти і нафтопродуктів. І від цього будуть страждати всі і найперше Росія, яка поставляє Urals, найменш якісну сиру нафту на ринку.

Кажуть, що немає добра без біди. Безглуздість Трампа призвела до рецесії, яка просигналізувала – припиняйте купувати нафту і нафтопродукти, бо вони вам не потрібні. І це триватиме стільки, скільки це безумство буде в голові Дональда Трампа. А знаємо, що його межі немає. Тож можна говорити про дуже довгу перспективу.

Що стосується Росії, то там ситуація буде вжиматися, доходи падати. А це вдарить і по видатках на озброєння. І в цій ситуації, важливо, щоби Україна утримувалась разом з європейцями і була забезпечена зброєю.

Фото: BBC

«Трамп не прозріє щодо Путіна»

– Можливо цей побічний наслідок «дня визволення» США, як Трамп назвав початок тарифної війни вплине більше на наміри Росії, аніж його погрози російському диктатору. До речі, «мирні ініціативи» президента США усе більше втрачають прийнятні часові рамки, це визнав навіть сам Трамп, коли прокоментував удари російських ракет та «шахедів» по українських містах, зокрема і по Кривому Рогу. Чи далеко ще до його прозріння чи визнання, що Путін маніпулює ним?

– Дональд Трамп не та людина, яка прозріє щодо московського фюрера. Мені довелося бачити відео цього коментаря, він так мучився, коли сказав, що йому не подобається, як Росія бомбардує українські міста.

Для нього інтересів Америки не існує, йдеться виключно про велич Трампа. Він вибудовує особисті стосунки і вважає їх відносинами щодо США. Зверніть увагу на його тарифні дії щодо Сі Цзіньпіна і нульову митну ставку щодо московського фюрера. Тож сподіватися на те, що Дональд Трамп прозріє –самообман.

Інша справа, коли працює система, американська держава, вона ще жива і здатна раціонально оцінити ситуацію. А от Дональд Трамп, чим глибше заходить у безумство, шанування власної величі, тим менше здатний об’єктивно оцінювати ситуацію. Він діє спорадично, емоційно. Як це було з хуситами, як зараз – з Іраном. І навряд, чи варто сподіватися на його прозріння в оцінці Путіна та його кліки.

Фото: Ukrainianworldcongress

– Активна торгівля була запобіжником розгортанню конфлікту, в тому числі військового. А зараз виявилося, що торгувати не особливо вигідно. Чи може ця тарифна війна перерости у військовий конфлікт глобального рівня?

– Поведінка Дональда Трампа ще один аргумент про те, що людство рухається до континентальної і глобальної війни. Ба навіть поява його на вершині американської держави – доказ цього. Поява подібних безумців в лідерах держави, завжди свідчила про наближення серйозних потрясінь.

Справа не в тім, що торгівля чи війна породжують одне одного. Поява подібних осіб, які об’єктивно не можуть оцінити загрозу людству, говорить про домінування безумства, безладдя, усього того, чого свідками зараз ми є. Фігури рівня Дональда Трампа, Віктора Орбана, Роберта Фіцо і так далі – доказ того, що ситуація дуже небезпечна. Здорового глузду у людей все менше, і бракує людей здатних стримати світ в рамках мирного співіснування і регульованої напруги.

«Твердження, що бізнес є гарантією, вже викинуте на смітник»

– Власне, про здоровий глузд. Тривають перемовини між Україною та США щодо угоди про корисні копалини. Українська делегація 11-12 квітня проведе технічні консультації у Вашингтоні з адміністрацією Трампа, повідомляє Bloomberg. З тих відомостей, які опублікують західні ЗМІ, США не відступили з позиції, що Україна має віддати 50% майбутніх доходів з ключових економічних секторів, як компенсацію за підтримку також і адміністрацією Байдена. Натомість, в угоді відсутні гарантії безпеки. В США кажуть, що ними стане присутність американського бізнесу у Україні. Чи так це насправді?

– Твердження, що бізнес є гарантією, вже викинуте на смітник. Зокрема, на початок війни, 2014 року, американський бізнес домінував в південних, південно-східних регіонах, і не тільки приватний, а й державний. Зокрема, Пенсійний фонд США мав в оренді великі об’єми української землі. Тож зараз це не аргумент і українській стороні є що сказати Вашингтону.

Що стосується угоди про надра, то тут усе залежить від твердості українських посадовців, які мають спиратися на Конституцію, закони України і розуміння того, що Україна на шляху до Європейського Союзу. І вони роблять не можливим підписання того проєкту угоди США, який оприлюднений.

Українській стороні треба викласти свою позицію і пропозиції, які можуть стати змістом рамкової угоди. На цьому етапі може бути підписана тільки вона, бо зараз в угоду США внесли рідкісноземельні мінерали, інфраструктуру, енергетику, транспортні засоби та навіть переробні підприємства.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляв Віктор Біщук

ДІМ РІА у Львові

Новини