Містобудівна галузь Львівщини: чого очікувати громадам – у ЛОВА розповіли про нову Схему, документацію та охорону пам’яток

Фото: depositphotos

Департамент архітектури та розвитку містобудування Львівської ОВА спільно з депутатським корпусом прийняв рішення про внесення змін у Схему планування територій Львівської області. Документ визначатиме, де в області будуть промислові або паркові зони, автошляхи, житлова забудова тощо. Відповідно до цього,  вноситимуть зміни у документації на місцевих рівнях.

Що це означатиме для ТГ; що таке охоронна памятка обєкта; у яких  сакральних памятках Львівщини зараз тривають реставраційні роботи? Про це у програмі «GOпро» на ТРК «Перший Західний» розповіла Олена Василько, директор Департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОВА.

Відеоверсія розмови – тут.

Фахівці департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОВА спільно з депутатським корпусом прийняли рішення про внесення змін у Схему планування територій Львівської області. Що це за схема і чим зумовлені ці зміни?

– Чинна містобудівна документація на регіональному рівні, а саме Схема планування територій Львівської області була затверджена у 2009 році. Минулого року департамент Львівської ОВА провів її моніторинг. Відтак, спільно з депутатським корпусом, прийняли рішення про внесення змін. На це вплинули низка чинників. Насамперед зміна законодавчої бази, а саме дія нового закону про регулювання містобудівної діяльності.

Це – містобудівний документ на регіональному рівні, що визначає основну структуру використання земель, інженерно-транспортну інфраструктуру, закладає перспективу розвитку території області. Насамперед ці зміни стосуються соціально-економічних, демографічних показників, реалізації інженерно-транспортної інфраструктури.

Містобудівна документація громад Львівщини може змінитися

Що про цю схему повинні знати мешканці регіону? Чим вона є важливою?

– Враховуючи, що зараз територіальні громади стикаються із новим видом містобудівної документації і комплексними планами просторового розвитку територіальних громад, для них це буде вагомим аргументом. Ми закладемо в їхню містобудівну документацію певні державні інтереси. Надамо вектор до розвитку цієї документації на місцевому рівні.

До прикладу, може змінитися кількість митних пунктів пропуску. Кожен пункт пропуску тягне за собою певний розвиток містобудівної ситуації: закладання резервних територій, більш активного використання цих територій, створення індустріальних парків тощо. Це все буде відображено у Схемі планування територій Львівської області. Своєю чергою це спонукатиме до внесення змін у документації на місцевих рівнях.

Або, скажімо, якщо ми закладаємо систему об’їзних шляхів навколо територіальних громад, то це також відобразиться у їхній містобудівній документації.     

Тобто це певні напрями за якими розвиватиметься область?

– Так. Окрім того, звертаємося до центральних органів виконавчої влади щодо врахування державних інтересів. Розробляється оновлена стратегія розвитку Львівщини до 2027 року. Усі ці напрацювання, соціально-економічні програми лежать в основі містобудівної документації.

Послуги з видачі будівельної документації – цифровізовані  

– Які послуги надають мешканцям Львівської області уповноважені органи архітектури та розвитку містобудування?

– Зараз на території Львівської області – близько 60 уповноважених органів, сформованих у територіальних громадах. До прикладу, якщо мешканці Львівщини хочуть зводити індивідуальний житловий будинок, то першим у цьому питанні може допомогти головний архітектор міста або територіальної громади. Він займається видачею будівельного паспорта, містобудівних умов і обмежень на будівництво. Для цього потрібно звернутися у Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП). Також ця послуга щодо видачі будівельного паспорта доступна в Дії. Усе – спрощено, цифровізовано. Послуга надається протягом 10 днів.

А ще людей часто цікавить паспорт прив’язки тимчасової споруди для ведення підприємницької діяльності. Ця послуга також надається головним архітектором міста або територіальної громади. Але все зараз робиться через Центри надання адміністративних послуг, без безпосереднього контакту з виконавцем цих робіт.

Що таке електронні реєстри?

– Це – велика проблематика. Під час формування було чимало конфліктів із територіальними громадами, оскільки не всі розуміли можливість наповнення відділу містобудування та архітектури кваліфікованими фахівцями.

Річ у тім, що архітектори працюють в багатьох реєстрах: в реєстрі Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, в системі містобудівного кадастру, в адресному реєстрі. Це – дуже великий об’єм інформації. Планується, що це все буде зведено в Містобудівний кадастр державного рівня.

Сьогодні архітектори спільно з уповноваженими органами, які присвоюють адреси, працюють над верифікацією Єдиного державного реєстру адрес – дуже потужний механізм для врегулювання усіх питань щодо верифікації вулиць, адрес. Щоб це все перевірити, потрібно багато працювати на місцях, в архівах, з господарськими книгами. В подальшому це має полегшити роботу всіх органів виконавчої влади, дотичних до соціальних послуг, податкових нарахувань, щоб не виникало жодних незрозумілих ситуацій.   

На Львівщині – 55 історичних населених пунктів

У повноваження Департаменту архітектури та розвитку містобудування входить також управління історичним середовищем. Що це означає?

– Це – дотичність до законодавства, що регулює охорону історичної спадщини. На території Львівщини є 55 історичних населених пунктів, де є багато історичних пам’яток, визначних об’єктів, сформоване історичне середмістя. Такі населені пункти завжди мають історико-архітектурний опорний план, що встановлює певні обмеження на використання території. Це не завжди всіх влаштовує, адже пов’язане із певними обмеженнями. Особливо болісно сприймається людьми, котрі працюють на ринку будівельних послуг. Однак це потрібно сприймати, як певний рівень регулювання забудови та висотності. Цей документ створюється для збереження певного характеру забудови. Головне, щоб цей документ був прозорим, щоб це не переходило в ручний режим регулювання.    

Львів також має історико-архітектурний опорний план. І він не викликає захоплення у забудовників. Є навіть судові позови…

– Станом за зараз, ми є відповідачами в одній зі судових справ за позовом фізичної особи, яка має орендовану земельну ділянку у Шевченківському районі. Вказаний документ не дає можливості позивачеві звести багатоквартирний будинок. Згідно з концепцією, це не можна зреалізувати.

Власники пам’яток повинні укласти охоронні договори

Що таке охоронні договори на памятки архітектури?

– Якщо об’єкт згідно з порядком обліку є пам’яткою місцевого чи національного значення і людина є власником такого об’єкту, то вона відповідно до закону повинна укласти охоронний договір. Є певні характеристики такої пам’ятки, відтак власник несе зобов’язання. По-перше, утримувати пам’ятку в належному стані. По-друге, виконувати в ній виключно реставраційні роботи, тобто без дозволу охорони культурної спадщини не виконувати жодних реконструкцій. Охоронний договір дає чітко зрозуміти, що конкретно в об’єкті є предметом охорони. До прикладу, малярство або мозаїка.  

Власники памятки архітектури добровільно укладають охоронний договір чи держава зобовязує це робити? 

Держава зобов’язує укладати такий охоронний договір. Проводиться колосальна робота, щоб достукатися до людської свідомості і спонукати до укладання такого договору. Хочу наголосити, навіть якщо людина не має укладеного договору, закон не звільняє її від відповідальності за нищення чи руйнування пам’ятки. Тобто пам’ятка залишається пам’яткою і відповідальність за її нищення все одно лежить на власнику.

На Львівщині рятують малярство і стінопис давніх церков

Якою є ситуація із реставрацією памяток? Чи є на це кошти під час війни?

– Коштів не настільки багато, як би хотілося. Але цьогоріч в обласному бюджеті передбачено 13,5 млн грн на реставрацію. Основний акцент – малярство і стінопис. Йдеться про церкву Архистратига Михаїла в селі Ісаї Турківського району (XVIII ст), церкву Богоявлення Господнього у селі Кугаїв Львівського району (XVII ст), церкву Успіння Пресвятої Богородиці у селі Кліцько Комарнівської територіальної громади (XVII ст). Це ті, що близькі до аварійного стану, повного руйнування, відтак потребують негайного втручання.

Якщо говорити детальніше, то в церкві у селі Ісаї завершуємо реставрацію стінопису. Не хочу говорити конкретно, коли будуть завершені реставраційні роботи, адже процес – складний. Ми дуже залежні від температурного режиму. Реставрацію церкви у селі Кугаїв та церкви у селі Кліцько, думаю, завершимо у 2025 році.

Розмовляв Олег Радик

Записала Олеся Когутич


оренда квартири Львів

Новини