Мобілізація до лав ЗСУ може надати Україні вирішальної переваги над російськими силами – генерал Збройних сил США

Фото: The Page

Мобілізація великої кількості воїнів у лави Збройних сил України допоможе отримати наступальну силу та вирішальну перевагу над російськими військами. Заразом масштабна мобілізація означає, що потрібно мати більше зброї, аби підтримати новобранців на полі бою, проводити більше тренувань.

Відтак підтримка США та Заходу для України й надалі залишається вкрай важливою. Україна очікує від партнерів як фінансової, так і військової допомоги, зокрема артилерією, танками, літаками. Натомість українці повинні розробити хороший план ведення бойових дій. Чи вдасться це на третьому році війни?

Про це у програмі Міжнародні новини на ТРК «Перший Західний» розповів генерал Збройних сил США у відставці Джозеф Вотель.

Відеоверсія розмови – тут.

– Зараз в Україні відбувається велика публічна дискусія щодо мобілізації. На вашу думку, що є ключем для організації чесної та ефективної мобілізаційної кампанії під час війни?

– Зараз у США мобілізацію не проводять. Ми завершили її проведення після війни у В’єтнамі. З того часу ряди нашої армії поповнюють добровольці. Заразом найважливішим для проведення успішної мобілізації є бажання людей. Потрібні переконливі аргументи та пояснення того, чому важливо проводити мобілізацію та захищати країну.

Військові США мають право на отримання багатьох пільг

– Більший акцент слід робити на примусі чи мотивуванні людей, аби вони вступали до ЗСУ?

– Важливіше змотивувати людей долучитися до армії, аби вони дійсно захотіли служити своїй державі. Це – важлива громадянська чеснота. Якщо ви змушуєте людей робити що-небудь, то ви ніколи не отримаєте того результату на який сподіваєтеся. Завжди краще, коли люди відчувають себе змотивованими і розуміють, чому їх попросили щось зробити. 

– Як краще мотивувати людей: фінансово чи завдяки організаційним моментам?

– Очевидно, що фінансові ініціативи – важливі. Зрештою, як і інші. Після завершення Другої світової війни США ухвалили закон G. I. Bill. Цей закон передбачав, що чоловіки і жінки після того як завершили свою службу в армії та повернулися додому, то уряд США мав профінансувати їх навчання у коледжі. Це стало важливим мотиваційним чинником. До того ж, у нас досить добре функціонує Міністерство у справах ветеранів. Міністр цього відомства входить до нашого уряду. Ті люди, котрі служили в армії та ветерани наших збройних сил, мають право на отримання багатьох пільг, зокрема щодо медичної допомоги, отримання позик на придбання житла та багатьох інших переваг, які заохочують людей служити. Але найважливіше, що уряд має пояснювати людям, чому важливо проводити мобілізацію та служити своїй країні.

Недостатньо мобілізувати новобранців, потрібні засоби боротьби

– Якби зараз у США проводили мобілізацію, то якою б вона була?

– Відтоді як ми востаннє проводили мобілізацію пройшло майже 50 років. Важко сказати, як би це зараз виглядало. Коли у нас була мобілізація, ми використовували «систему лотереї», що визначала людей, які будуть мобілізовані до армії. Право на відстрочку мали ті, хто навчався і здобував освітній ступінь, а також ті чиї рідні померли під час бойових дій та люди із серйозними захворюваннями, а служба в армії їх погіршила. Це – наш досвід. І це так би виглядало, якби знову проводили мобілізацію. Однак перспектива такої мобілізації є дуже віддаленою. 

Президент України Володимир Зеленський заявив, що ЗСУ запропонували мобілізувати 500 000 людей. Як це може вплинути на поточну ситуацію на фронті?

– Зараз Україна воює з Росією у так званій «війні масштабу». Це – дуже важлива битва. Річ не лише у кількості зброї, танків та дронів, а й у кількості солдат. Мобілізація великої кількості воїнів у лави Збройних сил України допоможе отримати наступальну силу, змінити ситуацію в східних областях України. До того ж, це може надати Україні вирішальної переваги над російськими силами.

Заразом мобілізація великої кількості людей означає, що потрібно мати більше зброї та достатню кількість командирів. Окрім того, це потребуватиме проведення більшої кількості тренувань. Річ не лише в тому, щоб набрати велику кількість людей. Усе потрібно буде масштабувати. Потрібно мати більше систем озброєння, щоб підтримати цих новобранців на полі бою.

У цієї війни є кілька поворотних моментів

– Володимир Зеленський впевнений, що Україна має потенціал для перемоги у цій війні. Якою є ваша думка?

– Я підтримую українську армію, українського президента та народ України в зусиллях щодо видворення російських сил з вашої території. Заразом війна в Україні – важка. Українській армії слід впевнитися, що у них є достатньо всіх засобів: відповідне командування, солдати, спроможності. Надіюся, що цього буде достатньо, аби відповідати тій силі духу, яку ми спостерігали протягом останніх двох років.

– На вашу думку, чи настав у війні в Україні поворотний момент?

– Думаю, що у війнах та конфліктах є декілька поворотних моментів. Першим поворотним моментом в Україні був той, коли українські сили почали дуже ефективно відбиватися та змогли відкинути росіян з Києва та багатьох інших міст до Сходу України.

Другим поворотним моментом було те, коли минулого року українські сили пішли в наступ та досягли деякого прогресу.

Припускаю, що саме зараз настав ще один поворотний момент. Саме зараз Україні слід маневрувати на полі бою, щоб здобути вирішальну перевагу над росіянами.

Наступним поворотним моментом у війні буде освоєння додаткових спроможностей, проведення наступальних дій, зокрема на Сході України, де зараз бойові дії зайшли у глухий кут.

ЗСУ слід отримати та освоїти нові спроможності

– Видання «Bloomberg» повідомляє, що США попросили Україну розробити новий план ведення війни з фокусом на те, як краще захистити наявні позиції ЗСУ та прорвати ворожі оборонні лінії. Якою ви бачите нову стратегію ведення війни?

– Думаю, це досить обґрунтоване питання від США та союзників, зокрема від моєї країни, яка завжди підтримувала Україну. Американці хочуть віддати свої фінанси та спроможності на допомогу українцям. Заразом американці хочуть розуміти, що все це йде для реалізації корисного та успішного досягнення поставлених завдань. Важливо сформувати чіткий план та визначити напрям подальшого руху. Йдеться не лише про надання нових спроможностей, а й про те, як ви будете їх використовувати.

ЗСУ слід отримати та освоїти нові спроможності. Впевнитися у тому, що вистачає новобранців, що вони – належно навчені та організовані. Їх задіювання має бути послідовною реалізацією стратегічного плану. Якщо все піде не за планом, слід вносити зміни. Впевнений, що саме зараз українська армія розмірковує над усіма цими важливими аспектами.

– Також видання «Bloomberg» повідомляло, що США порадили Україні більше сфокусуватися на обороні, аніж на наступальних діях. Чи погоджуєтеся з цією порадою?

– Поки ви нарощуєте наступальні спроможності, важливо мати потужну оборону. Ми не хочемо, щоб Україна втратила ще якісь території та воїнів сил оборони. Це б вплинуло на українців. Хороша оборона – важлива умова для початку наступальних дій. Заразом проводити лише наступальну операцію без будь-яких наступальних дій, не принесе результатів. Це лише заморозить поточну ситуацію та спонукатиме до певних дискусій.

Потрібно досягти успіху на Сході України

– Чи варто Україні розглядати можливість проведення наступальних операцій на території Росії?

– У наступі на території Росії є деякі переваги, зокрема розірвання російських ліній комунікацій, шляхів постачання та знищення російських підрозділів до того, як вони прибудуть до України. Також це було б сигналом народу Росії, що Україна має такі спроможності. Усе це – дуже важливо. Водночас я б дуже хвилювався, що українська армія стане надто залученою до проведення операцій на території Росії. Це б розпорошило обмежені спроможності України. Думаю, краще наносити вибіркові удари та проводити операції, що допоможуть розірвати ворожі ланцюжки постачання. Перш за все, слід сконцентруватися на тому, щоб досягти успіху на Сході України.

– Якщо українські воїни опиняються перед ворожими укріпленими лініями оборони, як вони, використовуючи наявні спроможності, можуть їх прорвати?

– Це – дійсно так. Коли військові сили проводять оборонні операції, вони – у сильнішій позиції. Але і це можна подолати. По-перше, слід розірвати та знищити їх ланцюжки постачання. Потрібно зробити все для того, щоб росіяни не змогли здійснювати постачання для своїх військ.

По-друге, слід знищити ворожі командні пункти, щоб забрати в них можливість вести цю війну.

По-третє, слід продовжувати вести інформаційні операції, щоб і надалі демонструвати бажання народу України перемогти у цій битві та показувати російським солдатам і їх командирам, що народ України не здається.

Врешті-решт міжнародна спільнота має наголошувати на незаконності російської агресії та продовжувати карати росіян та притягувати їх до відповідальності. Зокрема щодо суспільної думки. Є багато речей, які можна зробити. Найважливіше, українська армія має мати ефективну наступальну силу, що зможе прорвати ворожі лінії оборони та ускладнити перегрупування росіян.

Припинення військової допомоги США – тимчасовий захід

– Білий дім заявив, що США припинили надання безпекової допомоги Україні. Чи може Україна програти у цій війні, якщо США не нададуть нам військової підтримки?

– Припинення військової допомоги та фінансування для України є тимчасовим заходом. У нас тут – дуже унікальна політична система. Дуже багато американців підтримують українців та хочуть бачити перемогу України. Окрім цього, дуже багато американців хочуть, щоб українці мали всі засоби для захисту та вигнання російських сил. Думаю, що Конгрес, який має відповідні повноваження на затвердження допомоги також цього хоче. Вірю, щойно завершаться політичні дискусії, зможемо продовжити допомогу Україні.

Україна дійсно залежна від підтримки з боку США та їх союзників по НАТО. До речі, решта членів НАТО надають дуже суттєву допомогу Україні. І ця критично важлива підтримка не припинилася. Важлива не лише військова, а й політична підтримка. І вона є. 

– Чи очікуєте ви, що Захід цього року надасть Україні достатньо допомоги для проведення наступальних дій?

– Звісно, я надіюся на це. Зараз ми наближаємося до початку третього року війни. Тож важливо, щоб США, західні держави та НАТО надали Україні ті засоби, яких вона потребує для отримання переваги та завершення цієї війни. Маю на увазі артилерію, танки, літаки та будь-що, що є необхідним.

Окрім того, маємо наполягати, щоб українці розробили хороший план ведення війни. Також маємо продовжувати підтримувати їх у міжнародному геополітичному вимірі.

Можливості Росії для зміни ситуації на фронті – дуже обмежені

– Україна та Велика Британія підписали угоду про надання нам гарантій безпеки. Таку ж угоду Україна зараз обговорює зі США. Що США можуть запропонувати нам у межах таких безпекових гарантій?

– Це може бути крок для підтримки процесу вступу України до НАТО. Також США можуть надати Україні гарантії того, що США та держави НАТО будуть продовжувати свою підтримку, бо вони розуміють у якій геополітичній позиції зараз є Україна. Думаю, що це забезпечить Україні більш тривалу безпекову допомогу від США. Це буде гарантією того, що зараз і навіть після цієї війни ЗСУ володітимуть тими спроможностями, які дозволяють захищати себе від несправедливого вторгнення, яке росіяни здійснили щодо України.

– Німецька газета «Bild» повідомила, що російський зимовий наступ в Україні зазнав провалу. Чи очікуєте ви, що Росія і надалі проводитиме широкомасштабні операції на фронті?

Зараз перед росіянами постає багато викликів. Вони втратили дуже багато солдат і в них проблеми з мобілізацією. У них закінчується зброя. Вони вже втратили понад 2000 танків. У деяких випадках вони використовують обладнання, виготовлене у 50-их роках. Їм довелося витягувати зі своїх складів дуже старе озброєння.

Думаю, що можливості Росії для зміни ситуації на фронті – дуже обмежені. Втім великим викликом є те, що росіянам не потрібно робити чогось більшого. Якщо вони будуть добре оборонятися на Сході України, то завжди матимуть змогу говорити про якусь перемогу. Вони будуть говорити, що звільнили етнічних росіян, котрі жили в Україні та забезпечили буферну зону. Думаю, що військові спроможності України, необхідні для наступу, не дуже важливі для росіян, зокрема для того, щоб вони проголосили свою перемогу. Заразом росіяни не змогли підготувати якісь унікальні, наступальні спроможності.

– Які фактори будуть визначальними для перебігу війни цьогоріч?  

Найважливішою буде підтримка народу, політична підтримка України. Ця підтримка була дуже важливою у перші роки війни. Окрім цього, буде важливо отримати ті спроможності і той рівень постачання, що дозволить воювати відповідно до наявних планів та вигнати російські війська або принаймні створити умови для припинення бойових дій.

Окрім цього, визначальною буде сила українського народу. Це – дуже важливий фактор. Ця війна триває вже надто довго і, ймовірно, триватиме надалі. Тому збереження сили волі українського народу це – критично важливий фактор для досягнення перемоги.

Розмовляв Даніель Ткіє

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини