«Можемо отримати одразу 20 F-16». Іван Ступак про літаки для України, ситуацію у Харкові та ймовірний наступ з Білорусі

Фото: АрміяInform

Увага світу зараз прикута до Харкова через звірячі обстріли росіянами міста та області. Яка там ситуація зараз, чому у західній пресі усе більше йдеться про перемовини між Україною і РФ та перемир’я, коли і скільки ми отримаємо F-16 від наших партнерів, чи можливий повторний наступ з Білорусі та чи може НАТО закрити небо над Західною Україною – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» військовий експерт Іван Ступак.

Відеоверсія розмови – тут.

Фото: Український інститут майбутнього

– Якою є зараз ситуація у Харкові?

Важка і складна, бачимо, як місто поступово «помирає», росіяни «вбивають» його ударами: по будівельному супермаркету, видавництву та інших об’єктах. На півночі Харківщини йдуть бої, 170 квадратних кілометрів області було окуповано за останні тижні. Ситуація не критична, але й не з найкращих.

Європейці у жодному разі не намагаються нас підставити, але…

У закордонній пресі вимальовується певна тенденція. Наприклад, The New York Times пише про ймовірне замороження бойових дій в Україні. У Reuters спостерігаємо російський вкид, що Путін, мовляв, готовий до перемир’я. Bloomberg заявляє, що ніби країни ЄС готові до певних перемовин восени в Саудівській Аравії за участі Росії. Хто стоїть за цим усім?

– Акцентується на тому, щоперемовини цілком можливі, бо будь-яка війна закінчується цим. Уся ця історія виходить не від Китаю, а від країн Західної Європи. Вони бачать, наскільки нам важко дається зупиняти росіян, а про контрнаступальні дії взагалі не йдеться. Немає ресурсів, а снаряди тільки-тільки приїдуть. Ми їх очікували у квітні-травні, а тепер уже надходження перенесли на червень.

Тоді ж чекаємо і F-16. А без них нам робити нічого. Щоб ви розуміли, нам зараз наобіцяли 95 літаків. Президент каже, що нам потрібно хоча б 120 одиниць F-16.

Тому ситуація важка і європейці у жодному разі не намагаються нас підставити, але… Наприклад, президент Чехії Петер Павел повністю на стороні України, але і він каже: «Слухайте, хлопці у вас немає можливості відвойовувати свої території, а якщо зараз це не припинити (наскільки це можливо), то ви ризикуєте втратити набагато більше і США вам, на жаль, не допоможуть».

Фото: Радіо Свобода

Це не НЛО, яке має захисний екран і безперешкодно випалює росіян

– На що з великого озброєння ми можемо розраховувати цього року?

Літаки у цьому році будуть. Вони вже навіть пофарбовані в наші національні кольори. Усе це є, але орієнтовно найближчим часом можемо розраховувати отримати 20 одиниць. Звісно ж, що хотілося б більше… Проте маємо розуміти – це не надзброя, це залізо, яке збивається, ламається, воно знищується, як в повітрі, так і на землі. Росіяни будуть на них полювати і намагатимуться уразити. Це не якесь НЛО, яке має захисний екран, безперешкодно літає і випалює росіян.

Також відомо, що бельгійці заборонили використання своєї зброї по території РФ. Нам доведеться у такому стані чинити спротив росіянам. На відстані 80 км від кордону з Україною, між Харківською та Сумською областями, росіяни завершують зведення нового аеродрому, а ми наразі не можемо по ньому бити західними ракетами, а лише нашими дронами, які росіяни здатні перехоплювати.

Фото: VRT

Білорусь ще не має завдання брати участь у вторгненні в Україну

За прогнозами Центру протидії дезінформації при РНБО росіяни найімовірніше просуватимуть тему повторного наступу з території Білорусі. Мета дезінформації – нагнітання паніки в українському суспільстві. Наскільки загроза з Білорусі є реальною?

Ми не відкидаємо цю загрозу, але і не панікуємо, що «усе пропало і потрібно втікати». Є дуже неприємна історія і це 1041 кілометр спільного кордону з Білорусією. І, на жаль, є диктаторський режим Лукашенка, який дружній до РФ. тому й може піти на провокацію чи підлість стосовно нас. Але, з іншого боку, Лукашенко буквально півтора місяці тому сказав, що з української сторони знаходиться 120 000 військовослужбовців. Він наголосив, що «усе перекопано, заміновано і будь-які спроби наступу це взагалі смішно». Лукашенко визнає, що велика частина білоруської економіки знаходиться поблизу кордону з Україною і українці можуть знищити або суттєво пошкодити Мозирський НПЗ, велику кількість підприємств у Бресті, які межують з Волинською областю. Є там і інші різноманітні об’єкти, плюс Палац Незалежності Лукашенка – це 270 кілометрів по прямій лінії від кордону з Україною. Для українських безпілотників це можна чотири рази туди і назад злітати, враховуючи їх радіус дії 1500 км.

Фото: Reuters

Тож виглядає на те, що наразі Білорусь ще не має завдання брати участь у вторгненні в Україну, проте ми не виключаємо таку спробу з боку росіян, але обмеженим контингентом. Ми вже фіксували, як туди з РФ перекидали танки. Також зараз в Білорусі, орієнтовно, знаходиться 8 російських гелікоптерів і чотири літаки. Але зранку вони можуть бути там, а по обіді – вже в РФ.

Це не військове, а суто політичне питання

У НАТО обговорюють можливість закриття неба на Заході України. За даними Bild, за це виступають Естонія, Велика Британія, Польща, Канада, Литва і Франція, а США і Німеччина – проти. Остаточного рішення немає. А наскільки це взагалі реально здійснити?

Щодо західних кордонів України – це технічно цілком можливо. Не бачу жодних причин, чому цього не можна було б реалізувати. Найкраще було б не «вішати» усю відповідальність за це на поляків, а розділити між Естонією, Литвою, Латвією і Польщею і тоді кожна з країн контролювала б свій окремий сегмент прикордоння України.

За моїми розрахунками, до Львова могли б дотягнутися системи Patriot, але тут політичне питання. Не військове і не технічне. В Західній Європі багато політиків, але, на жаль, серед них мало лідерів, які готові брати на себе відповідальність за непопулярні рішення.

Скрин з відео: Перший Західний

Розмовляла Уляна Лаврик

Записала Наталка Сохан

оренда квартири Львів

Новини