Можемо побачити знову сценарій Байден-Трамп – Пітер Залмаєв
- Середа, 10 травня 2023
Після оголошення Байдена про готовність знову змагатися за крісло президента, виборча кампанія у США фактично стартувала. Якою є імовірність того, що Трамп і Байден знову зійдуться у боротьбі за місце в «овальному кабінеті», чого очікувати Україні від цих виборів, чи вплине період міжвладдя в США на політику Китаю щодо Тайваню – у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» політолог, директор міжнародної не комерційної організації «Євразійська демократична ініціатива» (Нью-Йорк) Пітер Залмаєв.
Фото: Радіо Свобода
– На вашу думку, якими є перспективи цієї передвиборчої кампанії? Американські експерти жартують, що їм, мабуть, «знову доведеться обирати між двома старими білими чоловіками».
– Більшість експертів у США стверджують, що ні демократи, ні республіканці просто не мають зараз гідної альтернативи своїм кандидатам: чинному президентові Джо Байдену та Дональду Трампу. Якщо гіпотетично, Байден виграє, то коли він завершить другий президентський термін, йому вже буде 86 років, Трампу – трохи менше. Як на мене відсутність їм альтернативи – це нісенітниця, яка багато у чому говорить про стан американської політики.
Ні демократи, ні республіканці не мають зараз гідної альтернативи
– Хто ще може потрапити у праймеріз від республіканців та демократів?
– З боку демократів альтернативи Байдену не буде, тож не буде праймеріз, як такого. Є лише один прецедент, коли діючому президентові члени своєї ж партії обрали якусь альтернативу і почалася праймеріз. Але цього разу так не буде, бо хоча віцепрезидентка Камала Гарріс набагато молодша, однак вона не продемонструвала себе на цій посаді.
А от у республіканців буде кілька кандидатів. Але попри сподівання, що Дональда Трампа зможе випередити губернатор штату Флорида Рон Десантіс, це не так – зараз його рейтинг удвічі менший, ніж у Трампа. Усі інші взагалі губляться у списку. До речі, Майк Пенс – віцепрезидент часів Трампа теж йде на вибори. Але у нього настільки маленький рейтинг, що альтернативою він точно не буде. Тож Трамп, попри усі порушені проти нього кримінальні справи, залишається лідером потенційних праймеріз, які звісно ж будуть.
Правда, ми не знаємо, які ще можуть бути висунуті проти Трампа справи, адже дві зараз розглядаються, а попереду ще одна – набагато важливіша. Маю на увазі, штат Джорджія і намагання Трампа вплинути там на підрахунок голосів. Але в американській політиці є прецедент, коли саме з тюрми політичний кандидат продовжував змагатися у праймеріз і навіть у самих виборах. Тому кримінальні справи проти Дональда Трампа автоматично його не дискваліфікують.
Скажу ще й те, що 50% демократів проти обрання лідера своєї партії і чинного президента Джо Байдена, а проти Трампа – 60% республіканців. Тобто, обидва кандидати мають дуже високі негативні рейтинги. Думаю, що у 2024 році ми можемо побачити повтор сценарію 16-го року Байден – Трамп.
Фото: Укрінформ
Відомі політики підтримують Україну
– Чого очікувати Україні від виборів в США і чи не відвернуть ці вибори увагу від війни у нашій країні?
– Після оголошення Байдена, що він йде на другий термін, в аналітичних статтях і коментарях Україна не згадувалася, як дуже важливий електоральний фактор у виборах. Мусувалася тема абортів, політики ідентичностей (про трансгендерні права) та інше – це те, чим зараз стурбовані у США. І те, що Україна не згадувалася, свідчить, що це не надто контраверсійна тема, попри намагання деяких членів республіканської партії якось поміняти політику США стосовно України.
Однак для України не буде позитивним, якщо до влади прийде Дональд Трамп чи Десантіс. Це буде не найкращий сценарій для України, США і усього світу. Ми, звісно, маємо підтримувати Байдена (не йдеться про активну підтримку, бо в політику США не маємо права втручатися). Тільки демократи можуть зараз гарантувати продовження допомоги Україні.
Та давайте не будемо забігати надто вперед. Усе ж таки, є в трактовці республіканців таке поняття, як «глибинна держава». У випадку України йдеться про сталі інституції: Пентагон, конгресменів, говоримо про ще рейганівську школу і Сенат США та республіканця Мітчелла Макконнелла, які підтримують Україну. Відомі політики залишаються на тій позиції, що підтримка України є необхідною для американського впливу на світ, запобіганням агресії Китаю проти Тайваню.
Фото: Радіо Свобода
Доля Тайваню зараз – в Україні
Доля Тайваню зараз – в Україні і я про це кажу не просто так. Кілька тижнів тому я був з візитом у Японії і Тайвані, зустрічався там з політиками, вони дуже уважно спостерігають за тим, як йде війна в Україні.
– Ми також чули заяви від американських високопосадовців про те, що моментом безвладдя або виборами у США, може скористатися Китай і розпочати агресію проти Тайваню. Чи там допускають можливість такого конфлікту?
– Звісно, є побоювання, що Китай може скористатися цим моментом. Поширена думка, що розрахунок Путіна був у тому, що після виходу з Афганістану, США продемонстрували слабкість. На цій помилці вчиться Китай, який є набагато обережнішим від РФ. І те, що я зрозумів з моїх зустрічей у Тайвані, очікувати на безглузде вторгнення, яке продемонстрував Путін у 2022 році від Пекіну не варто. Але можуть бути запущені різноманітні гібридні сценарії. Зокрема, і блокування острова та відрізання його від мереж.
Але Китай буде дуже-дуже обережним. Попереду – вибори в Тайвані і Пекін дуже сподівається, що прийде набагато прихильніший до них кандидат. Тому що культурні та економічні зв’язки між Тайбеєм і Пекіном є дуже міцними. Тому Китай дивиться на те, як реагує Захід на війну в Україні і багато буде залежати від її перебігу.
Скрін з відео: Перший Західний
Записала Наталка Сохан
Новини
- Сьогодні
- 20 Листопада
- Більше новин