Можливо частину Західної України накриють «натівською парасолькою» – генерал-майор запасу СБУ

Фото: Reuters

24 березня російська крилата ракета залетіла на територію Польщі і перебувала у їхньому повітряному просторі 39 секунд. Опісля повернулася на територію України. Прецедент викликав дискусії серед країн-членів НАТО. Ймовірно, що частину Західної України накриють «натівською парасолькою». Про це у програмі Головне за день на ТРК «Перший Західний» розповів Віктор Ягун, генерал-майор запасу СБУ, експерт з питань національної безпеки.

Відеоверсія розмови – тут.

– Росіяни і далі намагаються довести причетність України до теракту у російському «Крокус Сіті Холі». Чому вони продовжують це робити?

– А яким чином вони ще можуть пояснити свою недолугість? Є два пояснення. Перший варіант, озвучений нашими військовими розвідниками свідчить про те, що якщо цей теракт і не контролювався, то принаймні за ним пильно стежили російські спецслужби. Другий варіант – вони просто проґавили. Проґавили при тому, що їх публічно попередили і певними каналами передали розвідувальну інформацію. Тобто отримали весь масив інформації, розуміли, що саме має бути і просто це проігнорували. Єдиний момент, 7 березня вони повідомили, що затримали групу громадян Казахстану, приналежних до ІДІЛ, які нібито готували теракт в одній із московських синагог. Про все інше сказали, що це не відповідає дійсністю і є провокацією.

Насправді ситуація – дуже проста. Коли людей затримують за 15 кілометрів від білоруського кордону і за 153 кілометри від українського кордону, то за російською версією зрозуміло, що вони рухалися саме до українського кордону.  

Якщо РФ готує теракти, США швидко про це дізнаються

– Як світові лідери зреагував на російську версію про те, що до злочину причетна Україна?

– Три основні ядерні держави, які б мали допомогти у протистоянні: США, Великобританія і Франція вже заявили про абсурдність цієї версії. По-перше, на цьому фоні росіяни мали б зупинитися у своїх заявах, але вони продовжують робити своє. По-друге, з’явилися відеоролики, які підтверджують ймовірність нових терактів. І вони самі спровокували їх через жорстоке поводження із затриманими. Не знаю, що вони розказуватимуть далі, що їх заслала Україна?..

– Шириться думка, що таким чином РФ прагне знову зробити США своїм союзником у боротьбі зі світовим тероризмом. Це дасть змогу відсунути тероризм, який вони чинять в Україні на другий план. Але оскільки одного теракту може виявитися недостатньо, чи можливі такі трагедії в державах ЄС?

– Якщо вони розумні, то повинні все прорахувати. США отримали розвідувальну інформацію. Слід розуміти, що Сполучені Штати мають оперативні джерела в середовищі звідки ця загроза може поширюватися. Тобто, якщо готуються теракти за участі РФ, США знатимуть про це набагато швидше, аніж цього хоче чи не хоче спецслужба РФ. Будь-яка загроза терористичного акту з боку Росії за допомогою проксі таджиків, узбеків, афганців, хамасівців чи когось іншого, вже не буде нікого цікавити. В результаті вони вийдуть самі на себе. Вони не можуть цього не розуміти.

США також можуть поставити ультиматум: якщо Росія лише вестиме розмови про боротьбу з тероризмом і не припинить військових дій на території України, то ця вся інформація буде розшифрована. Хоча, мені здається, росіянам уже байдуже, як вони виглядатимуть на міжнародній арені.

Тактика росіян – чіткий терористичний прояв

– На території Росії продовжують діяти загони російських повстанців, незгідних із режимом Путіна. Які наслідки може мати їхня діяльність?

– Усі попередні рейди були розвідувально-диверсійними. Вони на 3 дні брали запас продуктів, заходили, виходити і таким чином показували, що вони є. Зрозуміло, що з 11 березня частина російської території не контролюється російською центральною владою. Це – болючий удар по всьому, що пов’язане з безпековою ситуацією і тим, що Путін говорить на загал.

Ймовірно, вони вирішили триматися до так званої інавгурації і, таким чином, продемонструвати цілому світу, що Путін – фейковий президент. Ті, хто його визнав, виглядатимуть смішно, бо якщо президент великої держави не контролює навіть частину своєї території, це вже смішно. Тим більше, що одним зі стовпів його обрання була саме безпека громадян.

– Якщо говорити про терористичну війну Росії проти України, то в їхніх ударах помітили нову тактику: спершу вони б’ють по об’єкту «Шахедами» чи крилатими ракетами, а потім, коли розпочинаються рятувальні роботи, наносять повторний удар «Кинджалами». Кажуть, що це тактика, яку росіяни відпрацьовували у Сирії. Про що це може свідчити?

– Така тактика використовується не лише Росією. Насамперед вона використовується терористичними організаціями. Є і така військова тактика. Але вони чітко розуміють проти кого вони воюють, хто стоїть на іншій стороні і що там насправді відбувається. По-перше, якщо по об’єкту наноситься повторний удар, коли там вже є рятувальники, медики, поранені, він в усьому світі визнається терористичним. По-друге, він визнається як військовий злочин.

Маю досвід навчання у цій тематиці. Нам завжди наголошували, що терористи, зокрема ісламські фундаменталісти, використовують метод закладання двох вибухівок з дистанційним керуванням. Після того, як вибухне перша, не слід хоча б 10-15 хвилин підходити до місця події, щоб не наражати на удар рятувальників і медиків. Туди запускають спеціалізованого робота.

Така тактика – чіткий терористичний прояв, що свідчить про бажання нанести якомога більше шкоди мирному населенню. Росіяни розуміють, куди б’ють, розуміють, що є жертви серед мирного населення і розуміють, що вбивають рятувальників та медиків.

Ракета над Польщею призвела до дипломатичного скандалу

– У 2015 році турки збили російський літак, що перебував у повітряному просторі Туреччини протягом 17 секунд. Під ранок 24 березня російська крилата ракета залетіла на територію Польщі і перебувала у їхньому повітряному просторі 39 секунд, опісля повернулася на територію України. Її ніхто не збив. Однак у НАТО почали дискутувати про можливість збиття ракет, що летять в сторону країн Альянсу. На вашу думку, яке рішення буде прийнято?   

– Насправді тут є інший аспект. В 2014 році я бачив людей, які не були готові відкривати вогонь по противнику. Це – психологічний бар’єр, який Україна вже пройшла. На щастя, повернення не буде. Ми розуміємо, хто ворог, як його вбивати і як робити це найбільш ефективно. Країни НАТО досі не перетнули цю межу. Ця межа може бути перейдена лише тоді, коли безпосередньо почнуться бойові дії або ракета ворога, насамперед російська, влучить у небезпечний об’єкт. В турків такої дилеми немає. Вони завжди воюють як на внутрішньому фронті, так і на зовнішньому. Тож вони не задумуючись збили цей літак.

Присутність російської ракети над територією Польщі має й інший аспект: це призвело до дипломатичного скандалу і тепер стоїть питання про відкликання посла Росії з Польщі, а польського з Москви. Цей дипломатичний скандал призводить до того, що можливо частину Західної України накриють «натівською парасолькою».

Розмовляли Ніна Сукач, Стас Гордієнко

Записала Олеся Когутич

оренда квартири Львів

Новини